Archiwum

W wydaniu polecamy: endokrynologiczne i emocjonalne podłoże zachować agresywnych u psów. W numerze: przegląd chorób o podłożu genetycznym, tomografia komputerowa stawów łokciowych psa, niedokrwistość u pacjentów nefrologicznych, postępowanie w ostrej hiperglikemii u małych zwierząt, żywienie psów rosnących ras dużych oraz choroby skóry wywołane przez wirusy i pierwotniaki.

VET-NEWS

autor: Żaneta Szefer, Monika Cukiernik
str. 6
O ubezpieczeniu zdrowotnym dla psów i kotów z prawdziwego zdarzenia, pierwszej przychodni przyjaznej kotom oraz światowym XVII kongresie rozrodu małych zwierząt EVSSAR w Polsce, a także wielu innych ciekawostkach przeczytasz »

POLECAMY

autor: mgr Andrzej Kłosiński, prof. Peter Neville
str. 14
Zarówno wśród właścicieli psów, jak i wśród specjalistów zajmujących się psami istnieje wiele, często sprzecznych, opinii na temat wpływu hormonów płciowych na rozwój problemowych zachowań, zwłaszcza zaś agresywności. Dzieje się »

DIAGNOSTYKA

autor: dr Petra Kuhnlein, lek. wet. Paweł Kalinowski
str. 18
Badania genetyczne są nowym narzędziem dla lekarzy weterynarii. Dają one możliwość między innymi ustalenia pochodzenia zwierzęcia (ustalenie ojcostwa) oraz określenia, czy dany pies jest nosicielem mutacji genowej, która może spowodować »
autor: lek. wet. Mateusz Hebel
str. 28
W tomografii komputerowej (TK) stawów łokciowych uzyskujemy przekroje o grubości warstwy do 0,5 mm. Pozwala to na szczegółowe uwidocznienie poszczególnych elementów stawu, bez zjawiska sumowania się cieni. Cienkie przekroje umożliwiają »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Natalia Dąbrowska, dr n. wet. Janusz Bieżyński, dr n. wet. Piotr Skrzypczak
str. 34
Zapad tchawicy charakteryzuje się zmniejszeniem jej światła w związku ze zwiotczeniem części błoniastej i zmianami w pierścieniach chrzęstnych. Uszkodzenia zrębu chrzęstnego mogą obejmować również oskrzela i oskrzeliki. Obserwowane zmiany sugerują odmianę »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: mgr Karolina Kościelska
str. 41
W roku 1895 niemiecki fizyk Wilhelm Röntgen przypadkowo odkrył nowy rodzaj fali elektromagnetycznej – promienie o dużo większej częstotliwości i energii, niż znane nam światło widzialne. Nie znając natury swojego »

KARDIOLOGIA

autor: lek. wet. Rafał Niziołek
str. 42
Lewostronna niewydolność krążenia u psów to syndrom kliniczny, który charakteryzuje postępujący zastój w naczyniach płucnych, prowadzący do obrzęku płuc. Objawy związane z tą chorobą to: kaszel, duszność w pozycji leżącej »

NEFROLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska
str. 52
Wprowadzenie leczenia niedokrwistości w przebiegu choroby nerek jest podstawowym elementem terapii i częstokroć warunkuje przeżycie pacjenta. Cele pracy to omówienie przyczyn niedokrwistości w przebiegu chorób nerek, w tym najczęściej występującej niedokrwistości »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Natalia Blanda
str. 56
Przepuklina pachwinowa u suk ma charakter nabyty i jest skutkiem działania hormonów w przebiegu cieczki lub ciąży. Jej powstaniu sprzyja budowa anatomiczna kanału pachwinowego u suk. Zawartość worka przepuklinowego mogą stanowić »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: dr n. wet. Magdalena Kalwas-Śliwińska
str. 61
Zaburzenia stężenia potasu w surowicy mogą być przyczyną bezpośredniego zagrożenia życia i wymagają podjęcia właściwego leczenia. Niniejszy artykuł wymienia najczęstsze przyczyny i mechanizmy odpowiedzialne za hiperkaliemię u małych zwierząt oraz »

VET-LEKI

autor: dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker
str. 64
Leczenie głębokich ropowic skóry tradycyjnie opierało się na stosowaniu przedłużonej, uogólnionej antybiotykoterapii. Ze względu na coraz częstsze występowanie szczepów gronkowców metycylinoopornych lub wieloopornych w niektórych przypadkach klinicznych stosowanie antybiotyków jest utrudnione »

DERMATOLOGIA

autor: Anna Misztal, dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz, prof. dr hab. Józef Nicpoń, dr n. wet. Paweł Jonkisz
str. 68
W artykule przedstawiono wybrane choroby skóry psów i kotów wywołane przez wirusy i pierwotniaki. Każda diagnoza w przypadku tych jednostek chorobowych powinna być oparta na szczegółowo przeprowadzonym wywiadzie i badaniu klinicznym »

ŻYWIENIE

autor: dr Michał Jank, dr inż. Jacek Wilczak
str. 78
W opracowaniu zestawiono podstawowe informacje na temat specyfiki żywienia rosnących psów ras dużych. Omówiono zapotrzebowanie na składniki dostarczające energię, białko, tłuszcz i składniki mineralne. Szczególną uwagę zwrócono na możliwość wykorzystania karmy »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda
str. 84
Pastereloza królików przebiega w postaci ostrej i przewlekłej. Wśród głównych objawów obserwuje się kichanie i wypływ z nosa. Natomiast w przewlekłej postaci najczęściej obserwujemy odoskrzelowe zapalenie płuc i ropnie płuc, »

VET-BIZNES

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 90
Już sam tytuł może budzić przerażenie lekarza weterynarii, który prowadzi własny ZLZ. Jednak w momencie, kiedy zdecydowaliśmy się na prowadzenie własnej praktyki lekarsko-weterynaryjnej, przybyła nam kolejna rola i obowiązki do wypełnienia. »
autor: Marek Tomaszewski
str. 97
W poprzednim numerze zapowiadałem, że opiszę temat kas fiskalnych w gabinecie weterynaryjnym. Jest to o tyle ważne, że od 2013 roku obowiązuje limit 20 000 zł obrotu, po przekroczeniu którego przedsiębiorca, »

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 99
O wykazie spraw rozstrzyganych przez powiatowego lekarza weterynarii, obrocie detalicznym produktami leczniczymi weterynaryjnymi czy też o substancjach niepożądanych w paszach przeczytasz właśnie tutaj!

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 100
Zawodowa pasja lek. wet. Agnieszki Neski-Suszyńskej to urologia i nefrologia weterynaryjna. Jest jednym z nielicznych lekarzy weterynarii zajmujących się tą wąską dziedziną medycyny weterynaryjnej. Do jej przychodni w Warszawie trafiają »

VET-IMPREZY

autor: lek. wet. Marcin Suszyński
str. 102
Pierwszego dnia kalendarzowej jesieni w Centrum Konferencyjnym Falenty pod Warszawą odbyła się konferencja dla lekarzy weterynarii „Kardiologia małych zwierząt w praktyce”.
autor: Robert Kraczkowski
str. 103
Warsztaty anestezjologiczne, które odbyły się w Łodzi 4 października 2013 roku, zamknęły tegoroczny cykl spotkań „Anestezjologia w praktyce”, organizowanych przez „Weterynarię w Praktyce” wraz z firmami Orion Pharma i KRUUSE.
str. 104
27-28 września 2013 r. we Wrocławiu odbył się po raz kolejny międzynarodowy Kongres „Problemy w rozrodzie psów i kotów: płodność, ciąża, noworodek”, organizowany przez Katedrę Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Uniwersytetu »
autor: Marek Wojtacki
str. 105
Ponad dwa i pół tysiąca uczestników z 48 państw wzięło udział w tegorocznej, już siódmej, Południowoeuropejskiej Konferencji Weterynaryjnej (SEVC), która odbyła się w dniach 17-19.10.2013 r. w centrum Barcelony.
autor: Żaneta Szefer
str. 106
Fotorelacja – XXI Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ 26-27 października 2013 r., Warszawa

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 108
DRODZY CZYTELNICY! Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.