Archiwum

Witam w kolejnym, tym razem wiosennym wydaniu „Weterynarii w Praktyce”. Miło mi przekazać Państwu informację, że „Weterynaria w Praktyce” została ujęta przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wykazie wybranych czasopism punktowanych. Bardzo się cieszymy, że każda publikacja naukowa na łamach naszej gazety będzie gratyfikowana odpowiednią liczbą punktów. A co przygotowaliśmy dla Państwa w obecnym numerze? W bieżącym numerze publikujemy zagadnienia związane ze szczepieniami ochronnymi. Temat jest ważny, gdyż szczepionki stały się pomocne w walce z wieloma infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Zachęcam również Państwa do zapoznania się z ciekawym artykułem prof. dr hab. Marii Katkiewicz na temat „Biopsja błony śluzowej żołądka psa”. Przedstawia on możliwości i ograniczenia w diagnostyce zmian »

TEMAT NUMERU

autor: Łukasz Adaszek, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 8
Szczepienia ochronne stały się podstawowym elementem zwalczania chorób zakaźnych i inwazyjnych u zwierząt. W wielu przypadkach infekcji, w przebiegu których brak jest leczenia przyczynowego, ich odpowiednia immunoprofilaktyka stanowi jedyną metodę »

PUNKT WIDZENIA

autor: Janusz Związek
str. 12
W Polsce żyje około 8 mln psów, z czego w Związku Kynologicznym zarejestrowanych jest 65 tys. psów rasowych. W naszym kraju szczepienie przeciwko wściekliźnie obowiązuje wszystkie psy, które ukończyły 3. »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Sławomir Giziński, prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 16
W pracy przedstawiono zastosowanie biopsji błony śluzowej żołądka w przyżyciowym diagnozowaniu chorób tego narządu u psów. Na podstawie własnych badań wykazano obecność następujących typów zmian chorobowych: zakażenia Cryptosporidium spp. i »
autor: Lidia Lewandowska
str. 20
Najczęściej występującym guzem u myszy i szczurów jest guz gruczołu mlekowego. U myszoskoczków i chomików, choć opisywany, występuje rzadko. Najczęstszym guzem u szczurów jest gruczolakowłóniak gruczołu mlekowego (występuje zarówno u »

DERMATOLOGIA

autor: Dorota Pomorska
str. 26
Pododermatitis jest często występującym schorzeniem u psów, mogącym doprowadzić do znacznych uszkodzeń i którego objawy mogą świadczyć o wielu chorobach skóry, takich jak: urazy, dermatozy wywoływane przez mikroorganizmy, choroby pasożytnicze, »
autor: Jarosław Popiel
str. 32
Atopia czy też atopowe zapalenie skóry jest drugą co do częstości występowania formą alergii skórnej u psów (po alergicznym pchlim zapaleniu skóry). Rozpowszechnionymi alergenami mogącymi powodować atopie są: pyłki drzew, »

CHOROBY ZAKAŹNE

str. 38
Borelioza należy do transmisyjnych chorób psów i ludzi przenoszonych przez kleszcze Ixodes spp. Czynnikiem etiologicznym choroby z Lyme są krętki Borrelia burgdorferi sensu lato, a ich głównym wektorem w Polsce »

CHOROBY GADÓW

autor: Michał Polok
str. 46
Poważnym zagrożeniem dla hodowli dusicieli jest ciągle nie do końca poznana choroba, w skrócie nazywana IBD. Artykuł przedstawia obecny stan wiedzy na temat IBD w zakresie patogenezy, diagnostyki, leczenia i »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: Małgorzata Koszykowska, Piotr Biegała, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 48
Infekcje wirusowe stanowią poważny problem w ochronie zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Choroby przez nie wywoływane z reguły łatwo szerzą się w populacji. Zakażenia wirusowe mają często ciężki przebieg »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Nina Stratman, prof. dr hab. Zdzisław Boryczko
str. 54
Incontinentia vesicae po gonadektomii występuje u suk z różną częstotliwością i przerwami. Za główną przyczynę nietrzymania moczu uważa się destrukcję cewkowego mechanizmu zamykającego, związaną z redukcją działania estrogenów po kastracji. »

ROZRÓD

autor: Maja Ingarden, Jacek Ingarden
str. 60
Młodzieńcze zapalenie pochwy objawia się śluzowym lub śluzowo-ropnym wyciekiem z pochwy, częstym wylizywaniem sromu oraz zwiększoną atrakcyjnością dla samców. Po pierwszej cieczce choroba często ustępuje samoistnie. Przy nasilonych objawach przez »

ROZRÓD - MATKA - NOWORODEK

autor: Anna Dominik
str. 62
Lekarz weterynarii często staje przed podjęciem decyzji o metodzie rozwiązania porodu. Zabieg chirurgiczny, jakim jest cesarskie cięcie (CC), jest coraz częściej wykonywany w lecznicach weterynaryjnych i wraz z rozwojem anestezjologii »

HOMEOPATIA

autor: Jan Marczuk
str. 68
Właściwa terapia zachowawcza chorób skóry zwierząt obejmuje, oprócz postępowania dietetycznego, stosowanie leków syntetycznych, preparatów pochodzenia roślinnego i leków homeopatycznych. Leki pochodzenia roślinnego i preparaty homeopatyczne w leczeniu chorób skóry u »

KONIE

autor: Tomasz Riha
str. 70
Główną przyczyną chorób kolkowych u koni jest niezgodność między cechami fizjologicznymi tego gatunku a narzuconym przez człowieka sposobem żywienia i użytkowania. Istotną rolę w ich rozwoju odgrywają nadmierne stresy i »

VET-PRESS

autor: Zbigniew Wróblewski
str. 76
Masaż koni i rozciąganie są jednymi z najstarszych naturalnych metod leczenia koni. Spełniają istotną funkcję w profilaktyce i leczeniu urazów, a techniki relaksacyjne zwiększają psychiczny i fizyczny dobrostan koni. Pozwalają »

PUNKT WIDZENIA

autor: Paweł Kwarciany
str. 83
Otyłość to najczęstszy problem związany z żywieniem zarówno zwierząt domowych, jak i ludzi. Definicja nadwagi i otyłości mówi, że jest to taki stan, w którym zgromadzony w organizmie zapas tłuszczu »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 88
Ponad 60% pacjentów klinik weterynaryjnych z zaburzeniami zachowań to przypadki wykazujące zachowania agresywne wewnątrzgatunkowe i nakierowane na człowieka. Powaga problemu jest ogromna, gdyż w grę wchodzi bezpieczeństwo ludzi. Z kilkunastu »

PRZEWODNIK

str. 90
Infekcje adenowirusowe występują u jaszczurek i węży. W literaturze wspomina się często o adenowirozach agam brodatych, ale należy pamiętać, iż występują one także u innych gatunków jaszczurek.

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Antoni Hułas, Teresa Mastalerz
str. 94
Kiedy przepisujesz lek dla jednego z pacjentów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skutecznie będzie działać tylko połowa dawki. Wynika to z faktu, że wiele syntetycznych leków zawiera jako substancję czynną mieszaninę »

VET-NEWS

str. 96

VET-IMPREZY

autor: Marek Wojtacki
str. 98
W drugiej połowie stycznia 2008 r. w Stanach Zjednoczonych, w Orlando na Florydzie swój jubileusz świętowała Północnoamerykańska Konferencja Weterynaryjna. Już po raz 25. lekarze z USA i innych krajów świata »
str. 100
Już od ośmiu lat lekarze weterynarii, których pasją jest dermatologia, spotykają się na zimowych Warsztatach Dermatologicznych organizowanych przez Sekcję Dermatologów Weterynaryjnych Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.
str. 102
Od kilku lat w naszym kraju zauważalny jest wyraźny wzrost zainteresowania lekarzy weterynarii tematyką onkologii i hematologii. W zakładach weterynaryjnych pojawia się coraz więcej profesjonalnego sprzętu, a właściciele psów i »
autor: Mariusz Z. Felsmann, Józef Szare, Benon Gaziński
str. 104
Chełmno – jako miejsce konferencji zostało wybrane m.in. w związku ze swoimi walorami historycznymi, w tym z osobą profesora Ludwika Rydygiera, który właśnie tutaj w 1881 r. wykonał po raz »
autor: Barbara Parysiewicz-Szarek, Joanna Wojtacka, Michał Gesek, Józef Szarek, Izabela Babińska
str. 105
Patologia stała się bazą postępu nauk medycznych, odgrywając zawsze rolę poznawczą. W weterynarii, podobnie jak w medycynie ludzkiej, jej głównym celem jest diagnozowanie zmian morfologicznych, które prowadzą do ustalenia ich »
autor: Jacek Garncarz
str. 107
W dniach 18-20.01.2008 r. w podberlińskiej miejscowości Hennigsdorf, w siedzibie firmy Acrivet, odbyły się warsztaty mikrochirurgiczne dla okulistów weterynaryjnych.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.