Archiwum

Szanowni Państwo!Witam naszych Czytelników w maju i zapraszam do przeczytania kolejnego wydania naszego czasopisma. Mamy piękną pogodę za oknem. Za nami maj, przed nami czerwiec, oby prawdziwie wiosenny i ciepły, bo na taki co roku czekamy z nadzieją. I czegóż więcej można sobie życzyć w te dni? W kwietniu br. nasz serwis internetowy zanotował rekordową oglądalność! Na łamach naszego serwisu znajdziecie Państwo informacje, gdzie znaleźć pracę, jaką książkę kupić, oraz relacje z imprez weterynaryjnych, na których nie mogliście być osobiście. Jako że naszą siłą jest treść, zapraszamy Was do współtworzenia naszego serwisu. Piszcie listy, artykuły i felietony, przesyłajcie propozycje współpracy na adres mailowy redakcji. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie i dziękujemy, »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Jan P. Madej
str. 6
W przebiegu chorób stawów o podłożu immunologicznym główną rolę odgrywają mechanizmy nadwrażliwości typu III lub IV. Czynnik etiologiczny nie zawsze jest znany. Z punktu widzenia lekarza klinicysty słuszny wydaje się »
autor: Szymon Godynicki, Kinga Pękala, Grzegorz Wąsiatycz
str. 14
Zwichnięcia przyśrodkowe rzepki u psów małych ras są jedną z najczęstszych chorób ortopedycznych tylnych kończyn. Uważa się je za wadę wrodzoną związaną z zaburzeniami ruchu tylnych kończyn. Zwichnięcie rzepki powoduje »
autor: Lidia Lewandowska
str. 20
Ropnie u królików mogą powstać w nieomal wszystkich tkankach i narządach. Ropnie zlokalizowane w okolicy głowy mogą rozwinąć się na skutek choroby zębów, złamań zębów, zalegania pokarmu między zębami lub »
autor: Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 28
Prawidłowa opieka oraz żywienie szczeniąt i kociąt od urodzenia do osiągnięcia dojrzałości hodowlanej decyduje o zdrowiu, zdolności użytkowej i płodności osobników dorosłych. W tym okresie życia szczeniąt i kociąt często »
autor: Karolina Sarti, Monika Wyrwas, Artur Paluszewski, Renata Nieradka, Andrzej Rychlik, Andrzej Depta
str. 34
W artykule scharakteryzowano wybrane jednostki chorobowe występujące u psów i kotów, w których rozpoznaniu badanie endoskopowe odgrywa istotną rolę. Przedstawiono schorzenia diagnozowane poprzez panendoskopię, czyli badanie przedniego odcinka przewodu pokarmowego. »
autor: Marcin Gołyński, Piotr Wilkołek
str. 42
Skórne niepożądane reakcje po zastosowaniu leku w medycynie weterynaryjnej zdarzają się dość często. Większość z nich przebiega łagodnie, nie zagrażając bezpośrednio życiu zwierzęcia, jednak część reakcji, takich jak rumień wielopostaciowy »
autor: Krzysztof Romański
str. 48
Mechanizm opróżniania żołądka u psa i kota jest złożony i dość podobny do tego u człowieka. Połknięty pokarm dostaje się początkowo do światła części bliższej żołądka (rejon dna i trzonu »
autor: Piotr Marciński
str. 56
Badania oparto na grupie 244 psów i kotów skierowanych na badanie USG narządu wzroku. Zwierzęta podzielono na trzy grupy wiekowe (do 18 miesięcy, od 18 miesięcy do 8 lat i »
autor: prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 60
Składniki odżywcze ważne dla skóry i włosów to: białka, WNKT, Zn, Cu oraz rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach witaminy. „Cirrus Pro” jest zbilansowanym dodatkiem żywieniowym zawierającym biotynę, Zn, WNKT, metioninę »
str. 62
Od kilku lata w weterynarii w leczeniu schorzeń stawów (artritis) obok tradycyjnych środków farmakologicznych stosuje się dodatki żywieniowe (nutraceutyki), takie jak glukozamina. Wykazano, że nutraceutyki mają ogromny wpływ na poprawę »
str. 66
Kynologia jest w naszym kraju dziedziną cieszącą się ogromnym zainteresowaniem i mającą duże tradycje. Hodowla psów rasowych jest jedną z popularniejszych hodowli hobbystycznych. Wraz ze wzrostem jej popularności odnotowujemy coraz »
str. 76
Nutrię - Myocastor coypus sprowadzono do Polski 80 lat temu. W zarysie podano historię i systemy jej hodowli, podstawy żywienia, a także najczęściej spotykane błędy hodowlane związane z jej utrzymaniem. »

NASZE SPRAWY

str. 85

VET-MEDYCYNA

autor: Wojciech Atamaniuk, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 86
Wodobrzusze jest nadmiernym gromadzeniem się płynu w jamie otrzewnej. Złożona etiologia wodobrzusza u psów stwarza znaczne trudności diagnostyczne. W wielu przypadkach wykonanie podstawowych badań krwi popartych diagnostyką obrazową nie umożliwia »

VET-SYLWETKA

str. 90

OKIEM REPORTERA

str. 92

VET-LEX

str. 95

VET-NEWS

str. 97

VET-PRESS

autor: Tomasz Pietryga
str. 99

VET-IMPREZY

str. 100
str. 101
str. 102
str. 103
str. 104
str. 104
str. 105
str. 106
str. 106
str. 107
str. 107
str. 107

KLUB KSIĄŻKI

str. 108

VET-NOWOŚĆ

str. 109

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.