Wydania specjalne: 8_2006_3

3/2006, maj-czerwiec Okładka

Szanowni Państwo!


Witam naszych Czytelników w maju i zapraszam do przeczytania kolejnego wydania naszego czasopisma. Mamy piękną pogodę za oknem. Za nami maj, przed nami czerwiec, oby prawdziwie wiosenny i ciepły, bo na taki co roku czekamy z nadzieją. I czegóż więcej można sobie życzyć w te dni?
W kwietniu br. nasz serwis internetowy zanotował rekordową oglądalność! Na łamach naszego serwisu znajdziecie Państwo informacje, gdzie znaleźć pracę, jaką książkę kupić, oraz relacje z imprez weterynaryjnych, na których nie mogliście być osobiście. Jako że naszą siłą jest treść, zapraszamy Was do współtworzenia naszego serwisu. Piszcie listy, artykuły i felietony, przesyłajcie propozycje współpracy na adres mailowy redakcji. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie i dziękujemy, że poświęciliście swój czas na odwiedzenie naszego serwisu WWW.
Mam dla Państwa ciekawą informację, która mnie samą zaskoczyła. W dniach 30 listopada - 2 grudnia 2006 roku odbędzie się nowa impreza targowa - tym razem w Warszawie: I Targi Lecznictwa Weterynaryjnego i Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności „Weterynaria 2006” pod patronatem Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Jest to impreza skierowana do wszystkich środowisk związanych z lecznictwem weterynaryjnym, a także kontrolą weterynaryjną nad produkcją żywności. Ideą targów jest stworzenie platformy łączącej cele biznesowe z prezentacją i popularyzacją najnowszych osiągnięć nauki. Staną się one forum wymiany doświadczeń i poglądów specjalistów z branży. Impreza ta ma także pokazać istotną rolę, jaką odgrywa nadzór weterynaryjny nad produkcją żywności w aspekcie profilaktyki chorób odzwierzęcych oraz zdrowia publicznego.
Jestem otwarta na wszelkie Państwa uwagi i sugestie. Można się ze mną skontaktować pod adresem e-mail: m.siwiec@elamed.com.pl lub numerem telefonu: 032 788 51 51.
Życzę zajmującej lektury!

Monika
p.o. redaktor naczelnej

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Jan P. Madej
str. 6
W przebiegu chorób stawów o podłożu immunologicznym główną rolę odgrywają mechanizmy nadwrażliwości typu III lub IV. Czynnik etiologiczny nie zawsze jest znany. Z punktu widzenia lekarza klinicysty słuszny wydaje się »
autor: Szymon Godynicki, Kinga Pękala, Grzegorz Wąsiatycz
str. 14
Zwichnięcia przyśrodkowe rzepki u psów małych ras są jedną z najczęstszych chorób ortopedycznych tylnych kończyn. Uważa się je za wadę wrodzoną związaną z zaburzeniami ruchu tylnych kończyn. Zwichnięcie rzepki powoduje »
autor: Lidia Lewandowska
str. 20
Ropnie u królików mogą powstać w nieomal wszystkich tkankach i narządach. Ropnie zlokalizowane w okolicy głowy mogą rozwinąć się na skutek choroby zębów, złamań zębów, zalegania pokarmu między zębami lub »
autor: Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 28
Prawidłowa opieka oraz żywienie szczeniąt i kociąt od urodzenia do osiągnięcia dojrzałości hodowlanej decyduje o zdrowiu, zdolności użytkowej i płodności osobników dorosłych. W tym okresie życia szczeniąt i kociąt często »
autor: Karolina Sarti, Monika Wyrwas, Artur Paluszewski, Renata Nieradka, Andrzej Rychlik, Andrzej Depta
str. 34
W artykule scharakteryzowano wybrane jednostki chorobowe występujące u psów i kotów, w których rozpoznaniu badanie endoskopowe odgrywa istotną rolę. Przedstawiono schorzenia diagnozowane poprzez panendoskopię, czyli badanie przedniego odcinka przewodu pokarmowego. W publikacji opisano objawy, rozpoznanie i leczenie refluksu dwunastniczo-żołądkowego, najczęściej występujących postaci IBD, wrzodów żołądka oraz obecności ciał obcych w przełyku i żołądku.

The article characterizes chosen disease entities incident to dogs and cats in which the endoscopic examination is an essential form of research. Presented affections are diagnosed by panedoscopy i.e. examination of an anterior segment of the food duct. The publication describes symptoms, diagnosis and treatment of duodenogastritis reflux most often assuming IBD shape, gastric ulcers and foreign bodies which are localized in an esophagus and a stomach.
W artykule scharakteryzowano wybrane jednostki chorobowe występujące u psów i kotów, w których rozpoznaniu badanie endoskopowe odgrywa istotną rolę. Przedstawiono schorzenia diagnozowane poprzez panendoskopię, czyli badanie przedniego odcinka przewodu pokarmowego. »
autor: Marcin Gołyński, Piotr Wilkołek
str. 42
Skórne niepożądane reakcje po zastosowaniu leku w medycynie weterynaryjnej zdarzają się dość często. Większość z nich przebiega łagodnie, nie zagrażając bezpośrednio życiu zwierzęcia, jednak część reakcji, takich jak rumień wielopostaciowy »
autor: Krzysztof Romański
str. 48
Mechanizm opróżniania żołądka u psa i kota jest złożony i dość podobny do tego u człowieka. Połknięty pokarm dostaje się początkowo do światła części bliższej żołądka (rejon dna i trzonu »
autor: Piotr Marciński
str. 56
Badania oparto na grupie 244 psów i kotów skierowanych na badanie USG narządu wzroku. Zwierzęta podzielono na trzy grupy wiekowe (do 18 miesięcy, od 18 miesięcy do 8 lat i »
autor: prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 60
Składniki odżywcze ważne dla skóry i włosów to: białka, WNKT, Zn, Cu oraz rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach witaminy. „Cirrus Pro” jest zbilansowanym dodatkiem żywieniowym zawierającym biotynę, Zn, WNKT, metioninę »
str. 62
Od kilku lata w weterynarii w leczeniu schorzeń stawów (artritis) obok tradycyjnych środków farmakologicznych stosuje się dodatki żywieniowe (nutraceutyki), takie jak glukozamina. Wykazano, że nutraceutyki mają ogromny wpływ na poprawę »
str. 66
Kynologia jest w naszym kraju dziedziną cieszącą się ogromnym zainteresowaniem i mającą duże tradycje. Hodowla psów rasowych jest jedną z popularniejszych hodowli hobbystycznych. Wraz ze wzrostem jej popularności odnotowujemy coraz »
str. 76
Nutrię - Myocastor coypus sprowadzono do Polski 80 lat temu. W zarysie podano historię i systemy jej hodowli, podstawy żywienia, a także najczęściej spotykane błędy hodowlane związane z jej utrzymaniem. »

NASZE SPRAWY

str. 85

VET-MEDYCYNA

autor: Wojciech Atamaniuk, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 86
Wodobrzusze jest nadmiernym gromadzeniem się płynu w jamie otrzewnej. Złożona etiologia wodobrzusza u psów stwarza znaczne trudności diagnostyczne. W wielu przypadkach wykonanie podstawowych badań krwi popartych diagnostyką obrazową nie umożliwia »

VET-SYLWETKA

str. 90

OKIEM REPORTERA

str. 92

VET-LEX

str. 95

VET-NEWS

str. 97

VET-PRESS

autor: Tomasz Pietryga
str. 99

VET-IMPREZY

str. 100
str. 101
str. 102
str. 103
str. 104
str. 104
str. 105
str. 106
str. 106
str. 107
str. 107
str. 107

KLUB KSIĄŻKI

str. 108

VET-NOWOŚĆ

str. 109

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.