Archiwum

Drodzy Lekarze Weterynarii!Szanowni Państwo, przyszedł czas kolejnego, tym razem XI Sympozjum Dermatologicznego, a z nim wizyta Danny’ego Scotta w Polsce. Zapraszamy już dziś na spotkanie z tą fascynującą osobą do Lublina. Ja osobiście nie mogę doczekać się wyjazdu na sympozjum. Uwielbiam tamte okolice, tamtejszych ludzi, piękny Lublin i kabaret „Ani mru-mru”, który pochodzi z Lublina. Byłam ostatnio na ich wyczekiwanym, majowym występie w Katowicach. Zgodnie z obietnicą publikujemy kolejny konkursowy, nagrodzony artykuł o rzadkiej jednostce - „Cukrzyca u kota powikłana nużycą” lek. wet. Agnieszki Sikorskiej. Organizatorzy SEVC ofiarowują dla trzech naszych prenumeratorów bezpłatne uczestnictwo w tej konferencji. Aby wyłonić osoby zainteresowane wyjazdem do Barcelony, ogłaszamy konkurs dla prenumeratorów „Weterynarii w »

NASZE SPRAWY

str. 6

TEMAT NUMERU

autor: Dominika Kudej
str. 8
Podejmując działalność bądź prowadząc zakład leczniczy dla zwierząt, lekarz weterynarii staje przed dylematem, czy w zakres jego działalności powinien wchodzić obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi. Problematyka ta jest związana z »

VET-MEDYCYNA

autor: Iwona Taszkun
str. 12
Pod pojęciem „toczeń rumieniowaty” rozumie się grupę chorób ogólnoustrojowych, dla których charakterystyczne są zespoły objawów klinicznych, a u podłoża rozwoju leżą podobnie przebiegające procesy autoimmunologiczne, czego wyrazem jest uwalnianie w »
autor: Dorota Pomorska, Marcin Szczepanik
str. 18
W artykule opisano przypadek kliniczny zapalenia gruczołów łojowych. Rozpoznanie postawiono na podstawie badania klinicznego oraz badań dodatkowych (badania włosa, badania cytologicznego, badania histopatologicznego). Badanie histopatologiczne ujawniło ortokeratyczną hiperkeratozę i przerost »
str. 22
Inwazyjne badanie elektrofizjologiczne serca (EPS) jest badaniem pozwalającym na dokładne określenie funkcjonowania układu bodźczo-przewodzącego poprzez pomiar potencjałów wewnątrzsercowych. Jest ważnym badaniem pomocniczym u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Polega ono »
str. 24
W niniejszym artykule przedstawiano podstawowe informacje o układzie bodźco- przewodzącym. Autorzy opisują technikę i wskazania do badania EKG oraz ograniczenia tej metody diagnostycznej.
str. 28
Choroby jamy ustnej i zębów małych zwierząt są jednymi z najczęściej spotykanych problemów w praktyce klinicznej i jednymi z nielicznych problemów zdrowotnych bagatelizowanych zarówno przez lekarzy, jak i właścicieli pacjentów. »
autor: Agnieszka Sikorska
str. 40
Niedoczynność tarczycy u psów spowodowana jest niedostatecznym wytwarzaniem hormonów tarczycy, doprowadzającym do wieloukładowego zaburzenia przemiany materii. Większość przypadków niedoczynności tarczycy spowodowanych jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego. Choroba może przez długi czas »
autor: Agnieszka Sikorska
str. 44
Żywieniowa nadczynność przytarczyc dotyczy najczęściej psów w okresie wzrostu. Występuje jako skutek deficytu wapnia w diecie lub nadmiaru fosforanów przy względnym niedoborze wapnia. Choroba może wystąpić w wyniku stosowania monodiety »
autor: Wojciech Zygner, Maciej Klockiewicz
str. 48
Gatunki nicieni z rodzaju Capillaria powodujące inwazje u psów i kotów są pasożytami umiejscawiającymi się na błonach śluzowych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych oraz w miąższu wątroby. Również »
autor: dr n. wet. Marta J. Siemieniuch
str. 54
W ostatnich latach stwierdza się wyraźne pogorszenie jakości nasienia oraz wzrost zaburzeń rozwojowych narządów płciowych u człowieka oraz u zwierząt domowych. Sytuacja ta jest wynikiem degradacji środowiska i zanieczyszczenia go »
autor: dr n. wet. Sławomir Giziński
str. 60
Niechciane (przypadkowe) krycie suk jest częstym problemem spotykanym w hodowlach psów oraz u indywidualnych właścicieli. Krycie takie ma niekiedy charakter wsobny lub wiąże się z dysproporcjami wielkości między samcem i »
autor: prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 64
Cukrzyca jest rzadką jednostką chorobową u kotów. Zdarza się, że z powodu późnego jej rozpoznania i długotrwałej terapii glikokortykosteroidami dochodzi do obniżenia odporności organizmu kota. Doprowadza to w konsekwencjido licznych »
autor: Artur Stopyra
str. 68
Najważniejszym układem organizmu konia, z użytkowego punktu widzenia, jest układ mięśniowy. Zapewnia on odpowiedni ruch zwierzęcia, jego sprężystość oraz grację. Stosunkowo często dochodzi do stanów patologicznych tkanki mięśniowej, których przyczynami »

VET-PRESS

str. 81
Do Sejmu trafi w najbliższych tygodniach projekt nowelizacji ustawy o Prawie farmaceutycznym, dostosowującej nasze prawodawstwo do wymogów Unii Europejskiej trafił do Sejmu. Zawiera on szereg nowych regulacji dotyczących prowadzenia lecznic »

PUNKT WIDZENIA

str. 83
Pragniemy przedstawić Państwu komentarz autorstwa lekarza weterynarii Włodzimierza Szczerbiaka do artykułu, który ukazał się w marcowo-kwietniowym wydaniu „Weterynarii w Praktyce”, a dotyczył problemów z organizacją zakładu leczniczego dla zwierząt. Tym »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: Joanna Cichoń, lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 85
Wychowanie każdego zwierzaka należy rozpocząć najwcześniej, jak tylko jest to możliwe. Wychowanie, które nie jest tresurą, jest procesem, który pozwala poznać charakter i predyspozycje oraz nawiązać komunikację ze zwierzęciem.

PRZEWODNIK

autor: Regina Wagner
str. 87
Nadwrażliwość na ukąszenia przez pchły (flea allergy dermatitis - FAD) jest świądowym zapaleniem skóry psów i kotów, które są uczulone na alergeny produkowane przez pchły. Jest to najczęściej występujący u »

VET-IMPREZY

str. 90
str. 91
str. 92
str. 92
autor: Roman Aleksiewicz
str. 93
autor: Monika Cukiernik
str. 94

VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ

str. 96

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.