Wydania specjalne: 8_2007_3

3/2007, maj-czerwiec Okładka

Drodzy Lekarze Weterynarii!


Szanowni Państwo, przyszedł czas kolejnego, tym razem XI Sympozjum Dermatologicznego, a z nim wizyta Danny’ego Scotta w Polsce. Zapraszamy już dziś na spotkanie z tą fascynującą osobą do Lublina. Ja osobiście nie mogę doczekać się wyjazdu na sympozjum. Uwielbiam tamte okolice, tamtejszych ludzi, piękny Lublin i kabaret „Ani mru-mru”, który pochodzi z Lublina. Byłam ostatnio na ich wyczekiwanym, majowym występie w Katowicach.
Zgodnie z obietnicą publikujemy kolejny konkursowy, nagrodzony artykuł o rzadkiej jednostce - „Cukrzyca u kota powikłana nużycą” lek. wet. Agnieszki Sikorskiej.
Organizatorzy SEVC ofiarowują dla trzech naszych prenumeratorów bezpłatne uczestnictwo w tej konferencji. Aby wyłonić osoby zainteresowane wyjazdem do Barcelony, ogłaszamy konkurs dla prenumeratorów „Weterynarii w Praktyce”, składający się z dwóch pytań. Odpowiedzi proszę kierować e-mailem pod adres: weterynaria@elamed.pl, a w temacie wpisać numer swojego ID prenumeratora. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do końca czerwca.
Pytania:
  1. Jakie badanie należy wykonać celem stwierdzenia formy latentnej białaczki kotów?
  2. Jakie powikłanie o charakterze nowotworowym może wystąpić w przebiegu białaczki kotów?

Życzymy powodzenia!

Monika
p.o. redaktor naczelnej

NASZE SPRAWY

str. 6

TEMAT NUMERU

autor: Dominika Kudej
str. 8
Podejmując działalność bądź prowadząc zakład leczniczy dla zwierząt, lekarz weterynarii staje przed dylematem, czy w zakres jego działalności powinien wchodzić obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi. Problematyka ta jest związana z »

VET-MEDYCYNA

autor: Iwona Taszkun
str. 12
Pod pojęciem „toczeń rumieniowaty” rozumie się grupę chorób ogólnoustrojowych, dla których charakterystyczne są zespoły objawów klinicznych, a u podłoża rozwoju leżą podobnie przebiegające procesy autoimmunologiczne, czego wyrazem jest uwalnianie w »
autor: Dorota Pomorska, Marcin Szczepanik
str. 18
W artykule opisano przypadek kliniczny zapalenia gruczołów łojowych. Rozpoznanie postawiono na podstawie badania klinicznego oraz badań dodatkowych (badania włosa, badania cytologicznego, badania histopatologicznego). Badanie histopatologiczne ujawniło ortokeratyczną hiperkeratozę i przerost »
str. 22
Inwazyjne badanie elektrofizjologiczne serca (EPS) jest badaniem pozwalającym na dokładne określenie funkcjonowania układu bodźczo-przewodzącego poprzez pomiar potencjałów wewnątrzsercowych. Jest ważnym badaniem pomocniczym u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Polega ono »
str. 24
W niniejszym artykule przedstawiano podstawowe informacje o układzie bodźco- przewodzącym. Autorzy opisują technikę i wskazania do badania EKG oraz ograniczenia tej metody diagnostycznej.
str. 28
Choroby jamy ustnej i zębów małych zwierząt są jednymi z najczęściej spotykanych problemów w praktyce klinicznej i jednymi z nielicznych problemów zdrowotnych bagatelizowanych zarówno przez lekarzy, jak i właścicieli pacjentów. »
autor: Agnieszka Sikorska
str. 40
Niedoczynność tarczycy u psów spowodowana jest niedostatecznym wytwarzaniem hormonów tarczycy, doprowadzającym do wieloukładowego zaburzenia przemiany materii. Większość przypadków niedoczynności tarczycy spowodowanych jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego. Choroba może przez długi czas rozwijać się niepostrzeżenie.
Niedoczynność tarczycy u psów spowodowana jest niedostatecznym wytwarzaniem hormonów tarczycy, doprowadzającym do wieloukładowego zaburzenia przemiany materii. Większość przypadków niedoczynności tarczycy spowodowanych jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego. Choroba może przez długi czas »
autor: Agnieszka Sikorska
str. 44
Żywieniowa nadczynność przytarczyc dotyczy najczęściej psów w okresie wzrostu. Występuje jako skutek deficytu wapnia w diecie lub nadmiaru fosforanów przy względnym niedoborze wapnia. Choroba może wystąpić w wyniku stosowania monodiety »
autor: Wojciech Zygner, Maciej Klockiewicz
str. 48
Gatunki nicieni z rodzaju Capillaria powodujące inwazje u psów i kotów są pasożytami umiejscawiającymi się na błonach śluzowych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych oraz w miąższu wątroby. Również »
autor: dr n. wet. Marta J. Siemieniuch
str. 54
W ostatnich latach stwierdza się wyraźne pogorszenie jakości nasienia oraz wzrost zaburzeń rozwojowych narządów płciowych u człowieka oraz u zwierząt domowych. Sytuacja ta jest wynikiem degradacji środowiska i zanieczyszczenia go »
autor: dr n. wet. Sławomir Giziński
str. 60
Niechciane (przypadkowe) krycie suk jest częstym problemem spotykanym w hodowlach psów oraz u indywidualnych właścicieli. Krycie takie ma niekiedy charakter wsobny lub wiąże się z dysproporcjami wielkości między samcem i »
autor: prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 64
Cukrzyca jest rzadką jednostką chorobową u kotów. Zdarza się, że z powodu późnego jej rozpoznania i długotrwałej terapii glikokortykosteroidami dochodzi do obniżenia odporności organizmu kota. Doprowadza to w konsekwencjido licznych »
autor: Artur Stopyra
str. 68
Najważniejszym układem organizmu konia, z użytkowego punktu widzenia, jest układ mięśniowy. Zapewnia on odpowiedni ruch zwierzęcia, jego sprężystość oraz grację. Stosunkowo często dochodzi do stanów patologicznych tkanki mięśniowej, których przyczynami »

VET-PRESS

str. 81
Do Sejmu trafi w najbliższych tygodniach projekt nowelizacji ustawy o Prawie farmaceutycznym, dostosowującej nasze prawodawstwo do wymogów Unii Europejskiej trafił do Sejmu. Zawiera on szereg nowych regulacji dotyczących prowadzenia lecznic »

PUNKT WIDZENIA

str. 83
Pragniemy przedstawić Państwu komentarz autorstwa lekarza weterynarii Włodzimierza Szczerbiaka do artykułu, który ukazał się w marcowo-kwietniowym wydaniu „Weterynarii w Praktyce”, a dotyczył problemów z organizacją zakładu leczniczego dla zwierząt. Tym »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: Joanna Cichoń, lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 85
Wychowanie każdego zwierzaka należy rozpocząć najwcześniej, jak tylko jest to możliwe. Wychowanie, które nie jest tresurą, jest procesem, który pozwala poznać charakter i predyspozycje oraz nawiązać komunikację ze zwierzęciem.

PRZEWODNIK

autor: Regina Wagner
str. 87
Nadwrażliwość na ukąszenia przez pchły (flea allergy dermatitis - FAD) jest świądowym zapaleniem skóry psów i kotów, które są uczulone na alergeny produkowane przez pchły. Jest to najczęściej występujący u »

VET-IMPREZY

str. 90
str. 91
str. 92
str. 92
autor: Roman Aleksiewicz
str. 93
autor: Monika Cukiernik
str. 94

VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ

str. 96

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.