Archiwum

Nareszcie mamy ciepłą i pogodną wiosnę. Zaczynamy snuć plany o spacerach, piknikach i wypadach za miasto. Wszystkie zwierzaki budzą się z letargu zimowego i stają się bardziej aktywne. Wspólne zabawy dostarczają nam sporą dawkę radości, energii oraz.... no właśnie. Podczas spacerów spotykamy się nieświadomie z groźnymi i uciążliwymi insektami oraz pasożytami. Skutki ukąszenia są często bolesne i bardzo nieprzyjemne. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w przypadku wykrycia pasożyta w ciele psa lub kota. Choroby pasożytnicze stanowią bardzo poważny problem, szczególnie często objawiający się wiosną. Z tą myślą przygotowaliśmy dla Państwa artykuł dr Jolanty Piekarskiej poświęcony pasożytom wewnętrznym zarówno u psów, jak i kotów. Częstą przypadłością zwierzaków w okresie wiosennym jest również »

TEMAT NUMERU

autor: Jolanta Piekarska
str. 8
Choroby pasożytnicze to ciągle aktualny i ważny problem w hodowli psów i kotów. Często występujące inwazje wiążą się ze szczególnymi cechami pasożytów ułatwiającymi ich rozprzestrzenianie i osiedlanie. Pasożyt wykorzystuje organizm »

ONKOLOGIA

autor: Dariusz Jagielski, dr n. wet. Katarzyna Mróz
str. 14
W czasie podawania leków cytostatycznych oraz po zakończeniu chemioterapii należy uwzględnić ryzyko wystąpienia licznych zaburzeń ogólnoustrojowych. Mogą one dotyczyć całego organizmu i obejmują problemy związane z układem krwiotwórczym, przewodem pokarmowym, »

DERMATOLOGIA

autor: Agnieszka Kurosad, Agnieszka Sikorska, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 20
Otitis externa jest stanem zapalnym zewnętrznego kanału słuchowego spowodowanym wieloma czynnikami, m.in. nieprawidłowością budowy małżowiny usznej, ciałami obcymi oraz pasożytami. Ze względu na to, że pierwsze objawy choroby są często »
autor: Dorota Pomorska, Marcin Szczepanik
str. 26
W artykule opisano objawy kliniczne i leczenie głębokiego zapalenia skóry u owczarków niemieckich (GSDP). Choroba jest typowa dla psów tej rasy. Rozpoznanie choroby bazuje na wykluczeniu innych chorób (erlihiozy, chorób »

KARDIOLOGIA

autor: Magdalena Garncarz
str. 30
Do obrzęku płuc dochodzi, kiedy nadmiar płynów zalega w płucach, doprowadzając do objawów klinicznych, tj. kaszlu, duszności, przyspieszonego oddechu i nietolerancji wysiłkowej. Kardiogenny obrzęk płuc, przeważnie występujący przy lewostronnej niewydolności »

OKULISTYKA

autor: Jacek Garncarz
str. 36
U kotów objawy kliniczne chorób oczu bardzo często są wtórne do chorób ogólnoustrojowych i pojawiają się znacznie wcześniej niż objawy danej choroby ogólnej. Warto o tym pamiętać i u każdego »

RADIOLOGIA

autor: Justyna Małkowska-Niedzielska, Dariusz Niedzielski
str. 42
Mielografia jest badaniem radiologicznym stosowanym w weterynarii w celu uwidocznienia lokalizacji i rozległości zmian uciskowych rdzenia kręgowego. W nakłuciu lędźwiowym lub potylicznym podaje się środek kontrastowy, a następnie wykonuje zdjęcia »

DIETETYKA/ŻYWIENIE

autor: Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz, Piotr Ostaszewski
str. 48
Współczesne karmy bytowe dla psów i kotów zawierają niezbędne ilości witamin i związków mineralnych. Są także wzbogacone w dodatki funkcjonalne. Mogłoby się więc wydawać, że stosowane jeszcze do niedawna dodatki »

HOMEOPATIA

autor: Jan Marczuk
str. 54
Właściwa terapia zachowawcza chorób skóry zwierząt obejmuje, oprócz postępowania dietetycznego, stosowanie leków syntetycznych, preparatów pochodzenia roślinnego i leków homeopatycznych. Leki pochodzenia roślinnego i preparaty homeopatyczne w leczeniu chorób skóry u »

CHIRURGIA/ORTOPEDIA

autor: Aleksandra Gierek
str. 58
W artykule opisano wyniki leczenia objawów bólu w przebiegu dysplazji stawów biodrowych psów przy użyciu implantów złota. Zabieg ten przeprowadzono u 12 psów. Wyniki kliniczne oceniono jako dobre i bardzo »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: lek. wet. Jacek Kutrzuba, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, Łukasz Adaszek, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 62
Babeszjoza i erlichioza psów należą do chorób transmisyjnych, które u psów mających kontakt z pajęczakami mogą występować jednocześnie. Objawy mieszanych zakażeń są niespecyficzne. Najczęściej obserwuje się anemię, kulawizny, a niekiedy »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Bożena Marczak
str. 68
W medycynie weterynaryjnej mianem policytemii zwykło się określać wszystkie stany chorobowe przebiegające ze wzrostem liczby erytrocytów, choć termin ten zarezerwowany jest tylko dla czerwienicy prawdziwej. We wszystkich innych przypadkach mówimy »
autor: Kamila Glińska
str. 72
Do najczęstszych chorób dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego należą: ostre i przewlekłe stany zapalne, stwardniające zapalenie dróg żółciowych, kamica pęcherzyka żółciowego, niedrożność zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych oraz pourazowe choroby układu żółciowego, »

PROFILAKTYKA CHORÓB ZAKAŹNYCH

autor: prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, Łukasz Adaszek, Piotr Biegała, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 75
Celem pracy było przybliżenie podstawowych zagadnień z zakresu wakcynoterapii kotów. Autorzy omawiają zjawisko luki immunologicznej oraz proces narastania odpowiedzi humoralnej swoistej wywołanej podaniem immunopreparatów. Praca zwraca uwagę na konieczność przeprowadzania »

KONIE

autor: Tomasz Riha, Eligiusz Madej
str. 82
Duża różnorodność chorób kolkowych powoduje, że ich rozpoznawanie jest trudne i wymaga indywidualnego postępowania. Powodzenie zapewniają dokładne badanie kliniczne i zastosowanie możliwie szerokiego wachlarza badań laboratoryjnych i obrazowych. Pierwszym i »
autor: Agnieszka Pomorska, Marcin Gołyński
str. 88
Rozpoznanie kliniczne choroby Cushinga u koni opiera się na stwierdzeniu typowych objawów klinicznych, takich jak: nadmierny wzrost i skręcenie włosa, osowiałość, nadmierne pragnienie, wielomocz, występowanie specyficznej sylwetki oraz zaników mięśniowych »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 92
Agresja jest najczęstszym problemem zachowania u psów i koni, a w następnej kolejności u kotów. Agresja jest normalną i często akceptowalną cechą zachowania zwierząt leżącą u podłoża zachowań wrodzonych, jednak »

PRZEWODNIK

autor: Kϋhlein Petra, Elisabeth Müller
str. 94
Wątpliwości co do ojcostwa szczeniąt mogą pojawić się również u suk skojarzonych w wyniku celowego doboru, np. w sytuacji, gdy przypuszczalnie miało miejsce niezaplanowane pokrycie przez niewłaściwego samca. W skrajnych »

PUNKT WIDZENIA

autor: Jerzy Gawor
str. 98
Wielkimi krokami zbliża się XVI Kongres PSLWMZ. O jesiennym Kongresie z dr. n. wet. Jerzym Gaworem, prezesem PSLWMZ, rozmawia Monika Cukiernik.

RELACJA

autor: Monika Cukiernik
str. 100
Konferencję dotyczącą dysplazji stawu łokciowego na zaproszenie firmy ScanVet Poland prowadził znakomity prof. dr H.A.W. Hazewinkel, znany w środowisku ze swego szczególnego zainteresowania stawem łokciowym, prezydent Międzynarodowej Grupy Roboczej Łokcia »
autor: dr n. wet. Robert Karczmarczyk, lek. Andrzej Lisowski, Marek Wojtacki
str. 103
Organizacja, zarządzanie, ekonomika, marketing – to terminy, które bardzo często pojawiają się w publikacjach poświęconych prowadzeniu działalności gospodarczej. W momencie rozpoczęcia prowadzenia własnego zakładu leczniczego dla zwierząt wiedza, jaką posiadamy »
autor: Krystyna Kempa
str. 104
Londyn, 28 lutego 2008 r. – ponad stu lekarzy weterynarii, szefów organizacji działających na rzecz zwierząt, profesorów medycyny weterynaryjnej i dziennikarzy z krajów europejskich przybyło do Londynu, aby wziąć udział »
autor: Monika Cukiernik
str. 106
Tegoroczne, dziewiąte już Śląskie Warsztaty Diagnostyczne w Szczyrku, zorganizowane przez Śląską Poliklinikę Weterynaryjną, były poświęcone diagnostyce i terapii schorzeń narządów klatki piersiowej.
autor: Marek Wojtacki
str. 108
W sobotę 12 kwietnia 2008 r. miało miejsce największe do tej pory wydarzenie edukacyjne programu Vetstart w Polsce zorganizowane wspólnie z oddziałem wrocławskim IVSA (www.ivsa.veterynaria.pl) przy wsparciu firm: Hill’s i »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.