Archiwum

Sezon aktywności kleszczy, a co za tym idzie do zakładów leczniczych dla zwierząt już wkrótce zaczną trafiać pacjenci z chorobami transmitowanymi przez kleszcze. O groźnych chorobach, przenoszonych przez te pasożyty piszemy w wydaniu. Ponadto praktyczny algorytm postępowania w ostrym uszkodzeniu nerek (OUN) u psów i kotów, karmienie osieroconych szczeniąt i kociąt, przypadek włókniaka serca u psa.

VET-NEWS

autor: Anna Niziurska
str. 6
Platforma edukacyjna SkyMedical, warsztaty "diagnostyka laboratoryjna w praktyce" laseropunktura w leczeniu otyłości zwierząt - te i wiele innych, interesujących informacji właśnie tutaj!

TEMAT NUMERU

autor: Andrzej Kłosiński
str. 8
Współpraca praktyk weterynaryjnych z behawiorystami jest w Wielkiej Brytanii standardem. Wiele z nich zatrudnia behawiorystów lub finansuje kształcenie w tym kierunku dotychczasowego personelu. W ramach kliniki weterynaryjnej działają szkoły dla »

CHIRURGIA

autor: prof. dr hab. Gilles Dupre, prof. dr Gerhard Oechtering, dr wet. Laurent Findji
str. 12
Choć lepsze zrozumienie anatomicznych i czynnościowych zmian związanych z zespołem brachycefalicznym pozwoliło na opracowanie lepszych technik chirurgicznych i osiąganie lepszych wyników, powinno się radykalnie przemyśleć politykę hodowlaną dla ras brachycefalicznych. »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: lek. wet. Artur Dobrzyński
str. 24
Kleszcze przenoszą groźne choroby. Borrelioza, Babeszjoza, Erlichioza (Anaplazmoza), wczesno - letnie zapalenie opon mózgowych i mózgu i inne. Brak leczenia lub źle prowadzone leczenie doprowadza do nieodwracalnych zmian patologicznych a »
autor: lek. wet. Romana Wernicka-Furmaga, dr n. wet. Łukasz Adaszek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 32
Babeszjoza psów jest często spotykaną, stanowiącą zagrożenie dla życia chorobą przenoszoną przez kleszcze, powodowaną inwazją pasożytów krwi z rodzaju Babesia. Pomimo tego, że patofizjologia psiej babeszjozy została dokładnie przebadana wiele »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, dr n. wet. Marcin Janowski, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, lek. wet. Justyna Ostrowska, lek. wet. Maciej Grzegory, lek. wet. Jadwiga Bąkowska
str. 40
Torbiele śluzowe pęcherzyka żółciowego (GBM) wywołane są nadmiernym nagromadzeniem śluzu lub zagęszczonej żółci w jego świetle. GBM jest coraz częściej rozpoznawane w szczególności u psów w każdym wieku. Do ras »

ROZRÓD

autor: dr hab. prof. nadzw. Wojciech Niżański, lek. wet. Joanna Pasikowska, lek. wet. Ewa Stańczyk
str. 44
Łagodny przerost prostaty (BPH) to spontaniczne i związane z wiekiem zmiany w strukturze gruczołu opisywane u psów, ludzi i szympansów. Łagodny przerost prostaty u psów to najczęstsze schorzenie prostaty »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Michał Jankowski, lek. wet. Aleksandra Krygowska-Jankowska
str. 53
Złamania kości miednicznych oraz zwichnięcia w obrębie stawów biodrowych występują powszechnie jako następstwo urazów tępych powstałych w czasie wypadków komunikacyjnych. Ultrasonografia układu kostno-stawowego tej okolicy topograficznej pozwala na postawienie wstępnej »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 56
Kardiomiopatia przerostowa (hypertrophic cardiomyopathy, HCM) jest chorobą występującą przede wszystkim u kotów. Najbardziej predysponowane są koty europejskie krótkowłose a także koty rasy maine coon, ragdoll, brytyjski krótkowłosy, perski, norweski leśny, »

NEFROLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska
str. 60
Ostre uszkodzenie nerek (OUN) jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, któremu towarzyszy gwałtowny wzrost stężenia kreatyniny oraz mocznika (azotemia) we krwi, a także brak wyrównania elektrolitów i/lub równowagi kwasowo-zasadowej. OUN »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 65
Atopowe zapalenie skóry to częsta choroba alergiczna psów. W schorzeniach alergicznych największym problemem jest kontrolowanie objawów choroby. W przypadku atopii stosuje się w tym celu leczenie objawowe i immunoterapię, jednak »

FARMAKOLOGIA

autor: dr n. wet. Marianna Szczypka
str. 74
Gabapentyna i pregabalina to leki strukturalnie podobne do kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Wiążą się z podjednostką alfa2-delta potencjałozależnych kanałów wapniowych w neuronach i poprzez obniżanie przepływu jonów wapnia hamują uwalnianie neuroprzekaźników »

OKULISTYKA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Madany
str. 84
Zaćma jest nieprzejrzystością soczewki i jej torebki prowadzącą do utraty wzroku. W przebiegu cukrzycy pojawia się jako powikłanie u 50 – 70% psów jako efekt zaburzeń cukrowych w soczewce z »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Marcin Bojarski, dr hab. Roman Aleksiewicz, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki, dr n. wet. Anna Śmiech
str. 88
Nowotwory serca są rzadko rozpoznawanym schorzeniem psów i kotów. W obrazie klinicznym dominują objawy związane z rozwojem niewydolności krążenia. Podstawę rozpoznania stanowi badanie echokardiograficzne, które jest coraz bardziej dostępne dla »

ZAJĘCZAKI

autor: lek. wet. Lidia Lewandowska
str. 91
Choroby skóry są bardzo częste u królików trzymanych w domach dla towarzystwa i często są przyczyną wizyt u lekarza weterynarii. Mogą być one wywołane przez szeroką gamę patogenów – pasożytów, »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Mariusz Cichecki, lek. wet. Przemysław Romiszewski, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki, prof. zw. dr hab. Krzysztof Kostro
str. 98
Tkanka chrzęstna składająca się z chondrocytów jest w stanie wytrzymać wielkie obciążenia fizyczne. Urazy mechaniczne, nieprawidłowości postawy i zmiany patologiczne struktury powierzchni stawowej powodują zniszczenie szkieletu matrycowego chrząstki stawowej, która »

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 102
Postępowanie z środkami odurzającymi i środkami psychotropowymi, prowadzenie rejestru zakładów wytwarzających pasze, Badania jakościowe produktów leczniczych weterynaryjnych - te i inne zmiany w prawie dotyczące lekarzy weterynarii właśnie tutaj.

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 104
Lek. wet. Marcin Bojarski jest chirurgiem, specjalistą chorób psów i kotów, właścicielem Kliniki Weterynaryjnej Giszowiec w Katowicach.

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 106
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 110
W dniach 26-27.01.2013 r. odbyła się w Warszawie 9. Międzynarodowa Konferencja Weterynaryjna Vet4Vet z cyklu „Praktycy praktykom”, poświęcona cały czas aktualnym zagadnieniom z dziedziny dermatologii zwierząt towarzyszących.
autor: Anna Niziurska
str. 112
W dniach 12-13 stycznia w Centrum Konferencyjnym Falenty k. Warszawy odbyła się konferencja gastroenterologiczna, organizowana przez fi rmę VetCo.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.