Archiwum

Szanowni Państwo!Witam naszych Czytelników i zapraszam do lektury wydania letniego. Właśnie upływa nam połowa wakacji. Szkoda, że ciepłe dni tak szybko umykają. Na 28-29 września 2006 roku zaplanowane są obchody Jubileuszu 55-lecia Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Pierwszego dnia w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Akademii Rolniczej we Wrocławiu, przy pl. Grunwaldzkim 24a, odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Aktualne problemy rolnictwa, gospodarki żywnościowej i ochrony środowiska”. Uczestnikami konferencji będą m.in. przedstawiciele władz miejskich Wrocławia i regionu, członkowie Prezydium KRASP, Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych, delegacje uczelni zagranicznych. Drugiego dnia - centralne uroczystości jubileuszowe: o 9.00 - Msza św. w intencji pracowników i studentów AR w Kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus (Kościół Uniwersytecki); o 11.00 jubileuszowa »

NASZE SPRAWY

str. 4
str. 5

VET-MEDYCYNA

autor: Rafał Pędziwiatr
str. 9
Koń, będąc gatunkiem hipsodontycznym i anizognatycznym, wykazuje skłonność do tworzenia się charakterystycznych zmian w uzębieniu. Są one powodem niewłaściwego rozdrabniania pokarmu oraz problemów behawioralnych, szczególnie widocznych w trakcie pracy konia. »
autor: Beata Degórska
str. 12
Pojawianie się nowych metod leczenia różnych chorób, bądź upowszechnianie tych znanych już wcześniej, powoduje konieczność dopasowania postępowania do aktualnych możliwości medycyny. Celem tego artykułu jest przedstawienie przebiegu dysplazji stawów biodrowych, »
str. 17
Prawidłowa opieka oraz żywienie szczeniąt i kociąt od urodzenia do osiągnięcia dojrzałości hodowlanej decyduje o zdrowiu, zdolności użytkowej i płodności osobników dorosłych. W tych okresach życia szczeniąt i kociąt często »
autor: prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 23
Badania opróżniania żołądka są użyteczne w diagnostyce jego dysfunkcji u ludzi i zwierząt. W Polsce badania (u psów i kotów) są stosowane w bardzo ograniczonym zakresie. W opracowaniu przedstawiono nieinwazyjne »
autor: Paweł Jonkisz
str. 26
Monitorowanie wybranych parametrów biochemicznych i morfologicznych pozwala na ocenę funkcji nerek. Mocznik i kreatynina są najczęściej zlecanymi badaniami. Określenie ich wartości pozwala oszacować filtrację kłębuszkową (GFR), a wyliczenie klirensu kreatyniny »
autor: dr Katarzyna Guz
str. 30
Przywry digenetyczne są pasożytniczymi płazińcami mogącymi wywoływać choroby ryb w gospodarstwach hodowlanych. Przywry te mają złożony cykl rozwojowy, w którym ryby mogą być żywicielami ostatecznymi lub pośrednimi, zależnie od gatunku »
autor: Piotr Biegała, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 38
Parwowiroza psów jest ostrą, zakaźną i zaraźliwą chorobą, szczególnie groźną dla szczeniąt i młodych psów - w wieku od 6 tygodni do 6 miesięcy, wywoływaną przez parwowirusa psiego typ 2. »
autor: Marek Lipiec
str. 44
Antyseptyki są substancjami wstrzymującymi wzrost i rozwój mikroorganizmów. Składają się na nie różne grupy specyfików, które są nanoszone na powierzchnię skóry lub błony śluzowe w celu zapobiegania infekcji. Ich działanie »
autor: Sebastian Knaga, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 49
Przeszłość, a także w dużej mierze przyszłość każdego organizmu żywego jest zapisana w jego genach. Rozwój nowych technik biologii molekularnej pozwala na dokładne poznanie materiału genetycznego badanego organizmu. W każdym »
autor: Paweł Górski, Wojciech Zygner
str. 52
W praktyce weterynaryjnej małych zwierząt zdarzają się sytuacje, w których wynik badania kału, rozmazu krwi bądź zeskrobiny jest negatywny, mimo iż pies czy kot zarażony jest pasożytami. Tego typu sytuacje »

PRZEWODNIK

autor: Elisabeth Müller
str. 58

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Cukiernik
str. 60

VET-LEX

str. 61
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przemieszczane psy, koty i fretki powinny posiadać paszporty. Paszport można wystawić zwierzęciu, które posiada aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, jest odpowiednio oznakowane czy w niektórych wypadkach ma »

VET-NEWS

str. 64

VET-PRESS

autor: Jacek Lewicki
str. 67
str. 68

VET-IMPREZY

str. 70
str. 71
str. 72
str. 73
str. 73
str. 74
str. 75
str. 76
str. 77
str. 78
str. 79
str. 80

KLUB KSIĄŻKI

str. 81

VET-NOWOŚĆ

str. 82

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.