Archiwum

Miło mi poinformować, że Sekcja Dermatologiczna PSLWMZ objęła patronatem merytorycznym „Weterynarię w Praktyce”. Informujemy również, iż redakcja „Weterynarii w Praktyce” jako jedyna objęła od strony weterynaryjnej patronatem medialnym tegoroczną akcję „Zwierzak bezpieczny w podróży”. Przygotowaliśmy z tej okazji specjalną stronę poświęconą wymienionej problematyce. Mam wielką nadzieję, że przekażecie te informacje właścicielom, którzy leczą u Was swoje zwierzęta. Przygotowaliśmy artykuł tak, aby podkreślić istotę współpracy i zaufania właściciela do lekarza weterynarii. Szczegóły na stronie 69. Informujemy, gdzie można nas spotkać na wrześniowych Vet-imprezach, na których objęliśmy patronat medialny: - „Aktualne problemy chorób wewnętrznych zwierząt gospodarskich i towarzyszących”, 22.09.2007, Olsztyn. Organizatorzy: prof. dr hab. Andrzej Depta, prof. dr hab. Zygmunt Kuleta. - »

TEMAT NUMERU

str. 6

DIAGNOSTYKA KLINICZNA

autor: Marcin Wrzosek
str. 8
U co najmniej 52 ras psów oraz 65% kotów niebieskookich podejrzewa się enetycznie uwarunkowane predyspozycje do głuchoty wrodzonej. Badanie słuchu u szczeniąt i kociąt pozwala na eliminację głuchych osobników »

ORTOPEDIA

autor: Marek Galanty, Krzysztof Zdeb, Igor Bissenik
str. 12
W ciągu kilku ostatnich lat osteochondroza jako choroba rozwojowa coraz częściej bywa diagnozowana zarówno w medycynie ludzkiej, jak i w naukach weterynaryjnych. Ten uogólniony proces chorobowy, polegający na upośledzeniu kostnienia »
autor: Agnieszka Wanda
str. 20
Zapalenie kostno-stawowe jest częstym schorzeniem o wieloczynnikowym podłożu, charakteryzującym się zmianami w obrębie stawów, których klinicznym objawem jest ból i upośledzenie ruchu. Jest wiele mechanizmów biologicznych, poprzez które składniki diety »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Sławomir Paśko
str. 26
Uogólniony nieprawidłowy rozrost histiocytów (histiocytosis systemica) jest rzadko występującą nienowotworową chorobą charakteryzującą się stopniowym narastaniem guzkowatych nacieków skóry i narządów wewnętrznych (jama nosowa, powieki, twardówka, płuca, śledziona, wątroba, szpik kostny, »

KARDIOLOGIA

autor: Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 30
Artykuł ten opisuje wskazania i procedurę implantacji stymulatora i kardiowertera- defibrylatora u psów. Autorzy przedstawiają podstawowe informacje o elektrodach i typach stymulatorów oraz możliwości ich zastosowania u psów.
autor: Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 34
Rejestracja EKG metodą Holtera jest wykorzystywana w kardiologii człowieka i weterynaryjnej. Wskazaniem do badania są: omdlenia, zawroty głowy, kołatania serca, ocena ryzyka wystąpienia groźnych dla życia arytmii, w zespole długiego »

OKULISTYKA

autor: Magdalena Garncarz
str. 38
Głównymi przyczynami ślepoty u małych zwierząt są choroby rogówki, zaćma, jaskra, degeneracje siatkówki i choroby ośrodkowego układu nerwowego. Spośród tych schorzeń zaćma jest jedyną chorobą, którą można leczyć wyłącznie operacyjnie. »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Beata Mizak, Iwona Kozyra, Artur Rzeżutka
str. 42
Choroby układu oddechowego kotów są jedną z częstszych przyczyn konsultacji lekarskich właścicieli tych zwierząt. Mykoplazmy, z wyjątkiem hemoplazm, uważane są za drobnoustroje warunkowo chorobotwórcze, stanowiąc część typowej flory bakteryjnej jamy »

ROZRÓD - MATKA - NOWORODEK

autor: dr n. wet. Marta J. Siemieniuch
str. 48
W ostatnich latach stwierdza się wyraźne pogorszenie jakości nasienia i wzrost zaburzeń rozwojowych narządu płciowego u człowieka oraz zwierząt domowych. Sytuacja ta jest wynikiem degradacji środowiska i zanieczyszczenia go związkami »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: Bożena Marczak
str. 52
Dermatofitoza jest chorobą skóry wywoływaną przez grzyby z rodzaju: Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton. Dermatophyte Test Medium (DTM) jest od dawna używanym podłożem do wczesnej identyfikacji grzybów. Pozwala to na szybką »

CHOROBY GADÓW

autor: Aleksandra Maluta
str. 56
Skóra gadów odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W praktyce klinicyści spotykają się bardzo często z problemami dermatologicznymi u tych zwierząt. Upośledzenie prawidłowej funkcji skóry może wynikać z błędów »

Z KONKURSU

autor: Paulina Woźniak
str. 60
Encefalopatia wątrobowa jest zespołem objawów, który występuje jako następstwo niezapalnego uszkodzenia mózgu w wyniku niewystarczającej detoksykacji wchłanianych z jelit toksyn i produktów rozpadu białek. Przyczyną gromadzenia się produktów obciążających mózg »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: Joanna Cichoń, lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 64
Patologia charakteryzuje się utratą zdolności adaptacji do zmian w środowisku oraz brakiem możliwości powrotu do równowagi (homeostazy) po ustaniu zmian. Należy pamiętać, że nie jest jedynym odchyleniem od uznanej normy »

PRZEWODNIK

str. 66
W praktyce weterynaryjnej małych zwierząt bardzo często mamy do czynienia ze szczeniętami i kociętami różnych ras. Dość często już młode zwierzęta cierpią na poważne schorzenia skóry. Ze względu na ich »

VET-NEWS

str. 68

NA TABLICY W LECZNICY

str. 69

VET-IMPREZY

str. 71
str. 72
str. 73
W dniach 12-13 maja 2007 r. w Łodzi odbyły się III Targi Medycyny Weterynaryjnej oraz Forum Medycyny Weterynaryjnej VetMEDICA. Równolegle z Targami odbył się XV Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii »
str. 76
Dwadzieścia stopni w cieniu, ożywczy podmuch wiatru i bezchmurne niebo. Takiej pogody w połowie kwietnia w Birmingham nie pamiętają nawet najstarsi Anglicy. Dwa wielkie centra: International Convention Centre oraz National »
str. 78
„Najpiękniejszą zdobyczą człowieka jest oswojenie tego dumnego i ognistego zwierzęcia, który dzieli z nim trudy wojny i chwałę walki” Dzieje ssaków G.L. de Buffon
autor: Magda Garncarz
str. 80
W gorący i słoneczny weekend z 26 na 27 maja 2007 r. grupa 56 lekarzy weterynarii z całej Polski spotkała się z prof. Clarence’em Kvartem w Zgierzu pod Łodzią na »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.