Wydania specjalne: 8_2007_4

4/2007, lipiec-sierpień Okładka
Miło mi poinformować, że Sekcja Dermatologiczna PSLWMZ objęła patronatem merytorycznym „Weterynarię w Praktyce”. Informujemy również, iż redakcja „Weterynarii w Praktyce” jako jedyna objęła od strony weterynaryjnej patronatem medialnym tegoroczną akcję „Zwierzak bezpieczny w podróży”. Przygotowaliśmy z tej okazji specjalną stronę poświęconą wymienionej problematyce. Mam wielką nadzieję, że przekażecie te informacje właścicielom, którzy leczą u Was swoje zwierzęta. Przygotowaliśmy artykuł tak, aby podkreślić istotę współpracy i zaufania właściciela do lekarza weterynarii. Szczegóły na stronie 69.
Informujemy, gdzie można nas spotkać na wrześniowych Vet-imprezach, na których objęliśmy patronat medialny:
- „Aktualne problemy chorób wewnętrznych zwierząt gospodarskich i towarzyszących”, 22.09.2007, Olsztyn. Organizatorzy: prof. dr hab. Andrzej Depta, prof. dr hab. Zygmunt Kuleta.

- „Onkologia hematologiczna”, V Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, 22-23.09.2007, Warszawa. Główny wykładowca: dr Erik Teske, Utrecht University, Holandia.

- VIII Konferencja Kardiologiczna, 6.10.2007, Wrocław. Katedra Chorób Wewnętrznych i Pasożytniczych z Kliniką Chorób Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytet Przyrodniczy. Temat wiodący: „Zaburzenia rytmu serca”.
Dziękuję dr. Remigiuszowi Cichoniowi za zaproszenie na Pierwsze Świętokrzyskie Spotkanie Medycyny Weterynaryjnej. Spotkanie w Suchedniowie odbyło się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych o/Kielce. Mogłam odwiedzić przy tej okazji moje rodzinne strony.
Jak zawsze, można się ze mną skontaktować pod adresem e-mail: m.siwiec@elamed.pl. Jeśli macie Państwo zapotrzebowanie na szkolenie lub macie ciekawy pomysł na książkę - piszcie. Odpowiem na każde zapytanie.

Słońca, wypoczynku i miłej lektury...

TEMAT NUMERU

str. 6

DIAGNOSTYKA KLINICZNA

autor: Marcin Wrzosek
str. 8
U co najmniej 52 ras psów oraz 65% kotów niebieskookich podejrzewa się enetycznie uwarunkowane predyspozycje do głuchoty wrodzonej. Badanie słuchu u szczeniąt i kociąt pozwala na eliminację głuchych osobników »

ORTOPEDIA

autor: Marek Galanty, Krzysztof Zdeb, Igor Bissenik
str. 12
W ciągu kilku ostatnich lat osteochondroza jako choroba rozwojowa coraz częściej bywa diagnozowana zarówno w medycynie ludzkiej, jak i w naukach weterynaryjnych. Ten uogólniony proces chorobowy, polegający na upośledzeniu kostnienia »
autor: Agnieszka Wanda
str. 20
Zapalenie kostno-stawowe jest częstym schorzeniem o wieloczynnikowym podłożu, charakteryzującym się zmianami w obrębie stawów, których klinicznym objawem jest ból i upośledzenie ruchu. Jest wiele mechanizmów biologicznych, poprzez które składniki diety »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Sławomir Paśko
str. 26
Uogólniony nieprawidłowy rozrost histiocytów (histiocytosis systemica) jest rzadko występującą nienowotworową chorobą charakteryzującą się stopniowym narastaniem guzkowatych nacieków skóry i narządów wewnętrznych (jama nosowa, powieki, twardówka, płuca, śledziona, wątroba, szpik kostny, »

KARDIOLOGIA

autor: Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 30
Artykuł ten opisuje wskazania i procedurę implantacji stymulatora i kardiowertera- defibrylatora u psów. Autorzy przedstawiają podstawowe informacje o elektrodach i typach stymulatorów oraz możliwości ich zastosowania u psów.
autor: Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 34
Rejestracja EKG metodą Holtera jest wykorzystywana w kardiologii człowieka i weterynaryjnej. Wskazaniem do badania są: omdlenia, zawroty głowy, kołatania serca, ocena ryzyka wystąpienia groźnych dla życia arytmii, w zespole długiego QT, ocena dobowej zmienności odstępu QT, ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego oraz ocena zmienności rytmu serca (HRV). Rejestrator Reveal Plus jest nowym urządzeniem diagnostycznym pozwalającym na wielotygodniową rejestrację EKG.
Rejestracja EKG metodą Holtera jest wykorzystywana w kardiologii człowieka i weterynaryjnej. Wskazaniem do badania są: omdlenia, zawroty głowy, kołatania serca, ocena ryzyka wystąpienia groźnych dla życia arytmii, w zespole długiego »

OKULISTYKA

autor: Magdalena Garncarz
str. 38
Głównymi przyczynami ślepoty u małych zwierząt są choroby rogówki, zaćma, jaskra, degeneracje siatkówki i choroby ośrodkowego układu nerwowego. Spośród tych schorzeń zaćma jest jedyną chorobą, którą można leczyć wyłącznie operacyjnie. »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Beata Mizak, Iwona Kozyra, Artur Rzeżutka
str. 42
Choroby układu oddechowego kotów są jedną z częstszych przyczyn konsultacji lekarskich właścicieli tych zwierząt. Mykoplazmy, z wyjątkiem hemoplazm, uważane są za drobnoustroje warunkowo chorobotwórcze, stanowiąc część typowej flory bakteryjnej jamy »

ROZRÓD - MATKA - NOWORODEK

autor: dr n. wet. Marta J. Siemieniuch
str. 48
W ostatnich latach stwierdza się wyraźne pogorszenie jakości nasienia i wzrost zaburzeń rozwojowych narządu płciowego u człowieka oraz zwierząt domowych. Sytuacja ta jest wynikiem degradacji środowiska i zanieczyszczenia go związkami »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: Bożena Marczak
str. 52
Dermatofitoza jest chorobą skóry wywoływaną przez grzyby z rodzaju: Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton. Dermatophyte Test Medium (DTM) jest od dawna używanym podłożem do wczesnej identyfikacji grzybów. Pozwala to na szybką »

CHOROBY GADÓW

autor: Aleksandra Maluta
str. 56
Skóra gadów odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W praktyce klinicyści spotykają się bardzo często z problemami dermatologicznymi u tych zwierząt. Upośledzenie prawidłowej funkcji skóry może wynikać z błędów »

Z KONKURSU

autor: Paulina Woźniak
str. 60
Encefalopatia wątrobowa jest zespołem objawów, który występuje jako następstwo niezapalnego uszkodzenia mózgu w wyniku niewystarczającej detoksykacji wchłanianych z jelit toksyn i produktów rozpadu białek. Przyczyną gromadzenia się produktów obciążających mózg »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: Joanna Cichoń, lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 64
Patologia charakteryzuje się utratą zdolności adaptacji do zmian w środowisku oraz brakiem możliwości powrotu do równowagi (homeostazy) po ustaniu zmian. Należy pamiętać, że nie jest jedynym odchyleniem od uznanej normy »

PRZEWODNIK

str. 66
W praktyce weterynaryjnej małych zwierząt bardzo często mamy do czynienia ze szczeniętami i kociętami różnych ras. Dość często już młode zwierzęta cierpią na poważne schorzenia skóry. Ze względu na ich »

VET-NEWS

str. 68

NA TABLICY W LECZNICY

str. 69

VET-IMPREZY

str. 71
str. 72
str. 73
W dniach 12-13 maja 2007 r. w Łodzi odbyły się III Targi Medycyny Weterynaryjnej oraz Forum Medycyny Weterynaryjnej VetMEDICA. Równolegle z Targami odbył się XV Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii »
str. 76
Dwadzieścia stopni w cieniu, ożywczy podmuch wiatru i bezchmurne niebo. Takiej pogody w połowie kwietnia w Birmingham nie pamiętają nawet najstarsi Anglicy. Dwa wielkie centra: International Convention Centre oraz National »
str. 78
„Najpiękniejszą zdobyczą człowieka jest oswojenie tego dumnego i ognistego zwierzęcia, który dzieli z nim trudy wojny i chwałę walki” Dzieje ssaków G.L. de Buffon
autor: Magda Garncarz
str. 80
W gorący i słoneczny weekend z 26 na 27 maja 2007 r. grupa 56 lekarzy weterynarii z całej Polski spotkała się z prof. Clarence’em Kvartem w Zgierzu pod Łodzią na »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.