Archiwum

Oddajemy w Państwa ręce wakacyjne wydanie Weterynarii w Praktyce. W nim ciekawe tematy ściśle związane z wakacyjnymi zagrożeniami, jakie czyhają w lasach, na łąkach a nawet ogródkach. Toksyczne działanie jadu żmii zygzakowatej opisuje dr n. wet. Ewa Kucharczak przybliżając wszystkie aspekty związane z objawami ukąszenia, diagnostyką oraz leczeniem zatruć u psa. Zachęcam również do zapoznania się z artykułem dr Beaty Degórskej na temat „Wieloodłamowego złamania kości podudzia u kota”, w którym autorzy prezentują opis przypadku, dyskutują przyczyny niepowodzenia pierwszego zabiegu oraz przedstawiają zaskakujący wynik leczenia.
Mam nadzieję, że Weterynaria w Praktyce będzie fajną lekturą podczas wakacyjnych wojaży. Zapraszam do lektury i życzę udanych wakacji.

TEMAT NUMERU

autor: dr n. wet. Ewa Kucharczak
str. 8
Żmija zygzakowata (Vipera berus) to jedyny w Polsce jadowity wąż. Występuje prawie w całym kraju, ale wszędzie nielicznie. Cechą charakterystyczną, pomocną w identyfikacji terenowej, jest obecność na jej grzbiecie zygzakowatej »

DERMATOLOGIA

autor: Dorota Pomorska
str. 14
Endokrynopatie związane z hormonami płciowymi, wyrażające się objawami dermatologicznymi, występują rzadko i często są diagnozowane zbyt pochopnie. Ich znajomość jest konieczna, gdyż wchodzą one do rozpoznań różnicowych wszystkich wyłysień niezapalnych. »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: dr n. wet. Janina Łukaszewska, lek. wet. Jacek Kutrzuba, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, Łukasz Adaszek, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 20
Niniejszy artykuł przedstawia dotychczasowy stan wiedzy na temat terapii białaczki kotów, jednostki klinicznej stanowiącej poważny problem terapeutyczny w Polsce i na świecie. Przedstawiono dodatkowo charakterystykę FeLV, uwzględniając cechy jego biologii »
autor: Wojciech Zygner
str. 28
Anaplazmoza granulocytarna psów jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, powodowaną przez riketsje Anaplasma phagocytophilum. Choroba objawia się gorączką, niechęcią do ruchu i brakiem apetytu. Jej istotne znaczenie w praktyce weterynaryjnej wynika »

ROZRÓD

autor: dr n. wet. Roman Dąbrowski
str. 36
Ciąża urojona to stan, w którym dochodzi do pojawienia się fizycznych i psychicznych objawów ciąży, a czasami również i objawów zwiastunowych porodu u nieciężarnej suki. Zazwyczaj do wystąpienia ciąży urojonej dochodzi w »
autor: Marcin Zawadzki, Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 40
Cesarskie cięcie należy do jednej z metod rozwiązywania ciężkich porodów u kotów. Cesarskie cięcie nie należy zazwyczaj do planowanych procedur chirurgicznych u kotek, ponieważ większość samic nie ma poważniejszych problemów w trakcie »

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Juliusz Lipiński, Beata Degórska
str. 44
Złamania kości piszczelowej są powszechne u psów i kotów. Wyleczono wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej 2-letniego kota, pomimo poważnych powikłań po pierwszej operacji. W krótkim doniesieniu autorzy prezentują opis przypadku, omawiają »

STOMATOLOGIA

autor: lek. stom. Aleksandra Sender-Janeczek, Maciej Janeczek
str. 50
Implanty zębowe mogą znaleźć zastosowanie w stomatologii weterynaryjnej. Artykuł omawia procedurę implantacji u psa. Zagadnienie implantologii opisano na przykładzie systemu Ossteotite®

DIETETYKA/ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Wanda Piastowska
str. 55
Wiele osób uważa, że wszystko, co naturalne, jest idealne, ale osoby zajmujące się problematyką żywienia wiedzą, że tak nie jest. Czynniki antyżywieniowe to substancje, które są obecne w diecie ludzi »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Michał Michalski, lek. wet. Urszula Miśniakiewicz, Małgorzata Koszykowska, Piotr Biegała, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 60
Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (feline infectious peritonitis – FIP) jest groźną i śmiertelną chorobą zakaźną. Objawy kliniczne FIP bywają w wielu przypadkach niespecyficzne, co niejednokrotnie utrudnia lekarzom praktykom postawienie odpowiedniej »

KONIE

autor: dr n. wet. Łukasz Adaszek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 64
Koń został udomowiony ponad 4000 lat temu. Obecnie jego rola coraz częściej sprowadza się do zwierzęcia sportowego i towarzyszącego. Jako zwierzę, cenne w wymiarze finansowym i często także uczuciowym, otaczane jest »
autor: Grzegorz Nowak
str. 68
Setarioza koniowatych jest kosmopolityczną nematodozą jam ciała, występującą u zwierząt w różnym wieku. Rozwój pasożyta jest złożony. Żywicielami pośrednimi są różne rodzaje komarów. Nie wykazuje dużego działania chorobotwórczego, jednak niebezpieczne »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 74
Koń jest zwierzęciem niesłychanie wrażliwym, o doskonale rozwiniętych zmysłach ułatwiających postrzeganie i niesamowicie szybko podejmującym decyzję. Jego behawioryzm warunkowany był przez ewolucję, aby spowodować korzystne zmiany zachowania, które dały możliwość »

PRZEWODNIK

autor: Elisabeth Müller
str. 76
Rozróżnienie poszczególnych zespołów chorobowych z grupy chorób histiocytarno-proliferacyjnych u psów jest czasami trudne. Również w literaturze nie zostało opisane w sposób spójny i jednolity. Histiocyty powstają z komórek progenitorowych CD »

VET-IMPREZY

str. 78
Doświadczenie, znajomość branżyweterynaryjnej oraz wieloletnie kontaktyz największymi autorytetami zainspirowały naszą redakcję do zorganizowaniapierwszego szkolenia, które odbyło się 7 czerwca 2008 r. w Katowicach i dotyczyło zagadnień związanych z dermatologią.
str. 80
Wygląda na to, że narodziła się „nowa świecka tradycja”. Poród chyba dość łatwy, fizjologiczny, choć na pewno okupiony wysiłkiem, a dziecko nad wyraz udane… Świętokrzyskie Spotkania Medycyny Weterynaryjnej. Od 13-15 »
str. 82
W dniach 9-11.05.2008 r. w Warszawie odbyła się I Konferencja Weterynaryjna „Praktycy – Praktykom” pod hasłem: „...bo nie wiem, czy wiesz, że kot to nie mały pies…” zorganizowana przez lek. »
str. 85
W tym roku miała miejsce już IV edycja Targów Medycyny Weterynaryjnej „VetMEDICA”, które odbyły się w dniach 10-11 maja pod patronatem głównego lekarza weterynarii oraz Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
str. 86
W piękny sobotni poranek, 17 maja br. rozpoczęło się we Wrocławiu trzecie, a zarazem ostatnie spotkanie z cyklu szkoleń z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Szkolenia prowadzone przez dr Janinę Łukaszewską dotyczyły »
str. 87
W dniach 6-10 kwietnia br. w Centrum Wystawienniczym w Brnie odbyły się Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej TECHAGRO. Równolegle z nimi miały miejsce Międzynarodowe Targi Weterynaryjne ANIMAL VETEX oraz Targi Leśnictwa i »
str. 87
W pierwszy gorący czerwcowy weekend w Przychodni Weterynaryjnej dr Doroty Pomorskiej „Rogatka” w Lublinie odbył się praktyczny kurs ultrasonografii dla 12 lekarzy z całej Polski.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.