Archiwum

Wakacje mają to do siebie, że zawsze trwają za krótko. Ze wspomnieniami minionego, beztroskiego czasu wracamy do codziennych obowiązków i zajęć. Zdarza się, że choroby przywiezione z różnych zakątków świata mogą przysłonić miłe i radosne wspomnienia. Choroby tropikalne rozwijają się powoli, a ich leczenie jest
długotrwałe i uciążliwe. Psy oraz koty, towarzysze wakacyjnych wojaży, tak jak ludzie narażone są na różnorodne dolegliwości i cierpienia. Jak pomóc zwierzakom, dowiedzieć się, co im dolega, jak rozpoznać chorobę i skutecznie zadziałać, aby ją wyleczyć? O tym wszystkim dowiecie się Państwo z artykułu lek. wet. Jerzego Ziętka Wybrane choroby tropikalne u psów i kotów. W dalszej części znajdą Państwo ciekawy artykuł z diagnostyki laboratoryjnej. Dr »

TEMAT NUMERU

autor: dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Jacek Kutrzuba, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 8
Do niedawna choroby tropikalne psów i kotów stanowiły rzadką przyczynę konsultacji lekarsko-weterynaryjnych. W ostatnich latach, głównie za sprawą wspólnych wyjazdów właścicieli ze zwierzętami do krajów egzotycznych, a także ocieplania się klimatu, »

PARAZYTOLOGIA

autor: lek. wet. Klaudiusz O. Szczepaniak, dr n. wet. Krzysztof Tomczuk, prof. UP, dr n. wet. Maria B. Studzińska, prof. dr hab. Andrzej B Sadzikowski
str. 14
Diagnostyka koproskopowa inwazji pasożytniczych psów i kotów jest zagadnieniem złożonym, wymagającym dużego doświadczenia i znajomości tematu. W opracowaniu tym przedstawione zostały różne aspekty, które lekarze weterynarii oraz pracownicy laboratoriów zajmujący się »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Barbara Osińska, dr n. wet. Sławomir Giziński, prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 22
W pracy przedstawiono opis 22 przypadków guzów nowotworowych wywodzących się z osłonek nerwów obwodowych oraz 1 przypadek ganglioneuroma. Wycinki guzów pochodziły z rozrostów nowotworowych przyżyciowo usuniętych metodą chirurgiczną, które następnie »

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Aleksander Kasprowicz
str. 26
Nefrotomia jest w wielu przypadkach jedyną opcją terapeutyczną w leczeniu schorzeń miedniczki nerkowej u kotów. Mimo przeprowadzonych programów badawczych nadal nie w pełni poznano jej wpływ na morfologię i funkcję »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 30
Dysplazje szpiku kostnego występują u ludzi, psów i kotów. Charakteryzują się prawidłową lub zwiększoną liczbą krwinek w szpiku kostnym, często o nieprawidłowej morfologii, i zmniejszeniem ich liczby we krwi obwodowej. »

PUNKT WIDZENIA

autor: dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 35
Z dr n. wet. Janiną Łukaszewską, wieloletnim pracownikiem Katedry Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, autorką i współautorką 27 artykułów z dziedziny diagnostyki i chorób z autoagresji oraz cytologii, lekarzem »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Kamila Glińska-Suchocka
str. 36
Wątroba odgrywa kluczową rolę w procesach eliminacji i biotransformacji wielu substancji chemicznych. Polekowe i toksyczne uszkodzenia wątroby przebiegają z szerokim wachlarzem objawów klinicznych, odchyleń w badaniach laboratoryjnych i zmian histopatologicznych. Mogą one »
autor: dr n. med. Maria Saduś-Wojciechowska, dr n. wet. Katarzyna Mróz, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 40
Niedokrwistość jest najczęstszym schorzeniem krwi związanym z szeregiem czerwonokrwinkowym u ludzi i równie często występującym problemem w medycynie weterynaryjnej. Objawy kliniczne i wyniki badań laboratoryjnych stanowią podstawę w diagnostyce niedokrwistości. »

ANDROLOGIA

autor: dr n. wet. Marta J. Siemieniuch
str. 48
Rozwój jąder u płodu płci męskiej warunkowany jest obecnością pewnych genów zlokalizowanych na chromosomie Y. Czynniki genetyczne są również odpowiedzialne za przemieszczenie się w okresie prenatalnym jąder z jamy brzusznej do worka »

FARMAKOTERAPIA

autor: lek. wet. Anna Kuziemska, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 52
Płynoterapia ma podstawowe znaczenie w utrzymaniu homeostazy, której zaburzenia mogą prowadzić do silnych powikłań. W artykule omówiono podstawowe zasady postępowania z odwodnionymi pacjentami. Przedstawiono sposoby ustalania stopnia odwodnienia, zasady prawidłowego »

POŁOŻNICTWO

autor: dr n. wet. Roland Kusy, prof. dr hab. Zygmunt Wrona, dr n. wet. Roman Dąbrowski
str. 58
Wypadnięcie macicy u suk w praktyce weterynaryjnej jest schorzeniem bardzo rzadko występującym u tego gatunku zwierząt. Jedną z przyczyn jego wystąpienia może być obecność w macicy wyjątkowo dużych płodów. Leczenie zachowawcze »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: dr n. wet. Stanisław Dzimira, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Jankowski, prof. dr hab. Józef Nicpoń, dr hab. Krzysztof Kubiak
str. 62
Płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe (BAL) jest metodą diagnostyczną umożliwiającą pobieranie materiału z oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Uzyskane w ten sposób popłuczyny mogą być poddawane wielokierunkowym badaniom, np. cytologicznym, mikrobiologicznym, biochemicznym oraz immunologicznym. »

FARMAKOLOGIA

autor: prof. dr hab. Yurij Redkin, prof. dr hab. Ludmiła Gerunova, dr n. wet. Andrzej Bereznowski
str. 66
W artykule przedstawiono problemy wynikające z nieracjonalnego stosowania środków leczniczych, przyczyny zmian aktywności wirulentnych czynników chorobotwórczych, możliwości tworzenia przez nie nowych szczepów i grup w organizmie żywiciela.

KONIE

autor: lek. wet. Andrzej Golachowski
str. 70
Artykuł przedstawia problematykę dotyczącą możliwości terapeutycznych wad kończyn u źrebiąt. Omówiono przyczyny powstawania deformacji w obrębie osi kończyny oraz wrodzonych i nabytych przykurczy ścięgien. Przedstawiono aktualne możliwości terapii zachowawczej i chirurgicznej, »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Rafał Niziołek
str. 76
Udar cieplny jest stanem zagrożenia życia wynikającym z krańcowego przegrzania organizmu. Syndrom ten jest zwykle rozpoznawany u psów, rzadziej u kotów, szczególnie podczas gorących, letnich miesięcy, w wilgotnym środowisku. Udar »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 84
W kolejnym spotkaniu behawioralnym omówimy kilka ważnych zachowań konia i człowieka mających ważny wpływ na kształtowanie zachowań zwierzęcia i wzajemną relację. Prawidłowe relacje dają w rezultacie lepsze wyniki zarówno kliniczne, jak »

VET-PRESS

autor: Jerzy Gawor
str. 88
Dla Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt najważniejszą sprawą jest coroczny Kongres. Już od kilku miesięcy ogłaszane jest miejsce i tematyka nadchodzącego wydarzenia: Hotel Gołębiewski w Wiśle. Co prawda tematem »
autor: dr n. wet. Jarosław Zajączkowski
str. 90
Można nie znosić gadów, ale nie można przejść obok nich obojętnie. Od zarania ludzkiej cywilizacji, we wszystkich kulturach, na wszystkich kontynentach gady odnalazły swoje godne, stałe miejsce w mitologiach i »
autor: Jerzy Gawor
str. 94
Rany spowodowane pogryzieniem ludzi przez psy stanowią poważny problem na całym świecie. Problem ten jest dokładnie badany i opisywany w krajach Europy Zachodniej i w USA. Każdego roku w USA ok. »

VET-SYLWETKA

str. 96
Słońce. Wiatr unosi kawałki siana. Uderza mnie ostry zapach stajni. Z boksów dobiega rżenie. W gliwickim szpitalu na operację czeka koń o imieniu Siwek.

PUNKT WIDZENIA

autor: prof. dr hab. Jan Twardoń
str. 99
Na temat edukacji z prof. dr. hab. Janem Twardoniem, dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 103
W dniach 21-22 czerwca 2008 roku odbyła się IX Konferencja Kardiologiczno- Gastroenterologiczna we Wrocławiu. Organizatorami byli: Katedra Chorób Wewnętrznych i Pasożytniczych z Kliniką Chorób Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny »
autor: Monika Cukiernik
str. 104
Na przełomie lipca i sierpnia 2008 r. firma Pfizer Trading Polska Sp. z o.o. zorganizowała cykl spotkań poświęconych wymianie doświadczeń pomiędzy lekarzami praktykami na temat zastosowania deksmedetomidyny w chirurgii małych »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.