Archiwum

W bieżącym wydaniu prezentujemy sporo ciekawych artykułów z różnych dziedzin medycyny weterynaryjnej. Przygotowaliśmy dla Państwa m.in. artykuły poświęcone schorzeniom stawów, stłuszczeniu wątroby, niedoczynności tarczycy, infekcjom układu moczowego oraz zaburzeniom gruczołu krokowego. Każdy z pewnością odnajdzie interesujący go temat poświęcony chorobom tylko małych zwierząt.
W dziale VetPress publikujemy dla Państwa najnowsze doniesienia z PSLWMZ. Warto przeczytać jakie są plany i zamierzenia Stowarzyszenia w najbliższym czasie. Prezentujemy Państwu także program kolejnego Kongresu PSLWMZ, który odbędzie się 8-10 października w Warszawie.
Chciałam przypomnieć Państwu o trwającym konkursie na zaprezentowanie ciekawego przypadku klinicznego. Wiemy, że często takie właśnie przypadki omawiacie Państwo w przerwach pomiędzy wykładami podczas spotkań weterynaryjnych. A może warto zaprezentować je »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Anna Kuziemska
str. 8
Podróże stają się dla nas codziennością. Wybieramy się zarówno na krótkie wakacje, jak i coraz częściej decydujemy się na przeprowadzki i to nie tylko w obrębie tego samego miasta, ale »

VET-EDUKACJA

str. 13

ENDOKRYNOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Jankowski, dr hab. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, lek. wet. Maciej Grzegory, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 14
Celem artykułu jest przedstawienie własnych doświadczeń związanych z rozpoznawaniem ciał obcych zalegających w żołądku u psów. Badaniami objęto 11 psów różnej rasy i płci w wieku od 8,5 miesięcy do »

ROZRÓD

autor: lek. wet. Ewa Stańczyk, lek wet. Agnieszka Antończyk, prof. dr hab. Andrzej Dubiel, dr hab. n. wet. Wojciech Niżański, lek. wet. Karolina Błasiak
str. 18
Zaburzenia dotyczące gruczołu krokowego, czyli stercza, są najczęściej spotykanym problemem narządów płciowych psów samców. Gruczoł krokowy jest jedynym dodatkowym gruczołem płciowym występującym u psów. Jest gruczołem hormonozależnym, a główną jego »

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Maja Drożdżyńska, dr n. wet. Janusz Bieżyński, dr n. wet. Piotr Skrzypaczak, lek. wet. Anita Piątek, lek. wet. Natalia Kościółek
str. 26
Osteochondroza jest częstym i klinicznie ważnym schorzeniem stawów, które występuje zarówno u ludzi, jak i wielu gatunków zwierząt, takich jak: świnie, konie i psy. Schorzenie to jest definiowane jako „ognisko »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Piotr Sławuta
str. 34
Do psów brachycefalicznych, zalicza się zwykle: boksery, buldogi, buldożki, pekińczyki, shi-tzu i boston teriery. U psów tych ras, ze względu na budowę trzewioczaszki występuje tzw Zespół brachycefaliczny. Objawy Zespołu rozwijają »
autor: dr n. wet. Kamila Glińska-Suchocka
str. 37
Stłuszczenie wątroby jest jedną z najczęstszych chorób wątroby kotów, wywołaną gromadzeniem się wewnątrz hepatocytów trójglicerydów. Gromadzenie się lipidów w wątrobie jest wynikiem zaburzeń równowagi między ich dostarczaniem, a syntezą. Wywołane »
autor: lek.wet. Łukasz Adamek, dr n. wet. Marcin Gołyński, dr n. wet. Piotr Wilkołek, dr n. wet. Marcin Szczepanik
str. 40
W niniejszym artykule zostały omówione problemy związane z niedoczynnością tarczycy u psów, jedną z najczęstszych endokrynopatii spotykanych w praktyce weterynaryjnej. Opisano patogenezę choroby z uwzględnieniem roli hormonów tarczycy w organizmie »

FARMAKOLOGIA

autor: dr hab. Andrzej Pomianowski
str. 44
Ostatnie dokonania biologii molekularnej otworzyły nowe możliwości w obszarze farmakogenetyki określające działanie leków uwarunkowane genotypem zwierzęcia. P-glikoproteina jest transporterem błonowym kodowanym genem MDR-1. Główną funkcją P-glikoproteiny jest usuwanie ksenobiotyków na »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Małgorzata Ewa Wiśniewska
str. 48
Nużyca u psów jest chorobą pasożytniczą uwarunkowaną nadmiernym namnażaniem się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych naturalnych komensali, jakimi jest rodzina Demodicidae. W artykule omówiono obraz kliniczny, diagnostykę kliniczną oraz »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 54
Odcinek krzywej EKG między końcem zespołu QRS a końcem załamka T jest nazywany odcinkiem ST-T. Jest on obrazem repolaryzacji komór. Nieprawidłowości odcinka ST dotyczą jego uniesienia, obniżenia lub niewyraźnego oddzielenia »

UROLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska
str. 58
Częstym powodem wizyty kocich pacjentów w gabinecie weterynaryjnym są infekcje układu moczowego. Lekarze często traktują te zakażenia rutynowo, nie wykonując podstawowych badań różnicujących i na ogół wprowadzają terapię antybiotykową bez »

ONKOLOGIA

autor: prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 64
Przedmiotem pracy była ocena występowania nacieku limfocytarnego w zrębie 219 guzów złośliwych gruczołu mlekowego u suk. Najliczniejszą grupę stanowiły gruczolakoraki o wzroście naciekowym i w tych guzach najczęściej stwierdzano limfocytarny »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Małgorzata Koszykowska, lek. wet. Jerzy Ziętek, dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Jacek Kutrzuba, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 67
Niniejszy artykuł przedstawia przypadki kliniczne, jakie były leczone w Klinice Chorób Zakaźnych UP w Lublinie. Jest poświęcony w całości gryzoniom i wskazuje na konieczność zwrócenia uwagi na prawidłowo przeprowadzony tok »

ŻYWIENIE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda, lek. wet. Michał Gesek, dr n. wet. Izabella Babińska
str. 70
Odżywianie kotów będących w stanie krytycznym lub ich wsparcie żywieniowe w przypadku braku apetytu – to jedne z najważniejszych aspektów pomyślnego leczenia tych zwierząt. Celem pracy jest pokazanie u kotów »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Anna Łojszczyk - Szczepaniak, lek. wet. Klaudiusz Oktawian Szczepaniak, prof. dr hab. Andrzej B Sadzikowski
str. 76
U młodej agamy brodatej (Poona viticeps)została stwierdzona niedrożność jelita, prawdopodobnie na tle koinwazji Isospora amphiboluri i owsików. W artykule szczegółowo została opisana procedura diagnostyczna oraz leczenie.

KONIE

autor: Diana Stęgierska, dr n. wet. Marcin Gołyński, dr n. wet. Marcin Szczepanik, lek.wet. Łukasz Adamek
str. 80
Choroby układu oddechowego koni są jednymi z najczęściej występujących problemów, z jakimi spotyka się hipiatra. W celu postawienia rozpoznania pewnego nieodzowne jest przeprowadzenie dokładnego badania klinicznego, a w wielu przypadkach »

VET-PRESS

str. 88

VET-NEWS

str. 91

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 92
Z dr n. wet. Jarosławem Popielem, specjalistą chorób psów i kotów, wykładowcą zagadnień dermatologicznych z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozmawia Monika »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 94
Już od jedenastu lat lekarze weterynarii, którym bliska jest idea doskonalenia umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu w zakresie dyscyplin klinicznych i zabiegowych, spotykają się na Śląskich Warsztatach Diagnostycznych.
str. 96
6 marca 2010 roku w ośrodku Czarna Góra w masywie Śnieżnika, w Kotlinie Kłodzkiej odbyły się już po raz szósty Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii w Narciarstwie Alpejskim. Jak co roku »
str. 97
Grupa VetBiznes po raz kolejny zorganizowała szkolenie dotyczące efektywności ekonomicznej zarządzania praktyką weterynaryjną.
str. 98
W dniach 5-6.03.2010 r. w Klinice Zwierząt Wacława Ossowskiego w Lesznie odbyła się konferencja „Terapia schorzeń ścięgien i stawów u koni”
str. 98
Żywieckie Warsztaty Weterynaryjne odbyły się już po raz trzeci. Spotkanie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, na co mają wpływ względy merytoryczne, urok miejsca spotkań wraz ze »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.