Archiwum

Drodzy Czytelnicy!

Miło mi przekazać w Państwa ręce majowy numer „Weterynarii w Praktyce”. Jak zwykle dołożyliśmy starań, aby dostarczał on Państwu interesujących artykułów medycznych oraz opisów przypadków. Ale nie tylko, tematem numeru jest bowiem artykuł mgr Moniki Żurawickiej na temat wskazówek dla lekarzy weterynarii odnośnie do radzenia sobie ze stresem podczas pracy.

W tym numerze poświęciliśmy sporo miejsca na zagadnienia związane z nerkami – analizie moczu oraz chirurgicznym usunięciem nerki. Artykuł na temat analizy osadu i badań mikrobiologicznych moczu napisali lek. wet. Anna Kuziemska i dr n. wet. Wojciech Hildebrand, natomiast rodzaje nefrektomii, wskazania do przeprowadzenia jej oraz możliwe powikłania po operacji opisali lek. wet. Jolanta Bujok, lek wet. Joanna Paczuska, lek. »

TEMAT NUMERU

autor: Monika Żurawicka
str. 8
Kilka lat prowadzenia szkoleń dla specjalistów tego zawodu pokazuje mi, że lekarze weterynarii najczęściej bardzo dobrze wiedzą, co to jest stres.

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Aleksander Pyrka, lek. wet. Joanna Paczuska, lek. wet. Maciej Kiełbowicz
str. 12
Nefrektomia jest zabiegiem operacyjnym polegającym na usunięciu nerki. Wyróżnia się nefrektomię prostą, oszczędzającą i radykalną. Najczęstszymi wskazaniami dla nefrektomii są kamica nerkowa, wodonercze, odmiedniczkowe zapalenie nerki oporne na leczenie farmakologiczne, »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Joanna Czogała, lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza
str. 20
Badanie cytologiczne to bardzo przydatne, choć czasem, w codziennej praktyce klinicznej, niedoceniane narzędzie diagnostyczne. W przypadku zmian skórnych metoda ta, jest łatwa do zastosowania i mało uciążliwa dla pacjenta. Na »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Grzegorz Sapikowski, dr n. wet. Wojciech Hildebrand, lek. wet. Adriana Krupa, dr n. wet. Stanisław Dzimira, dr n. wet. Janusz Bieżyński
str. 26
Zmiany rozrostowe jamy ustnej i gardła stanowią około 3-10% spośród wszystkich chorób nowotworowych zwierząt i są diagnozowane u psów w każdym wieku. U psów najczęściej diagnozowanymi nowotworami łagodnymi są nadziąślaki »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Marta Gotowiecka, lek. wet. Ewa Stańczyk, prof. dr hab. Jan Twardoń, lek wet. Agnieszka Antończyk, lek. wet. Natalia Mikołajewska, dr n. wet. Michał Dzięcioł, dr hab. n. wet. Wojciech Niżański
str. 36
Ultrasonografia jest cennym narzędziem diagnostycznym w ginekologii weterynaryjnej. Charakterystyczną cechą obrazu narządu płciowego w badaniu ultrasonograficznym, jest jego dynamiczny charakter, który zmienia się wraz z fazą cyklu płciowego. Badanie ultrasonograficzne »
autor: lek. wet. Anna Kuziemska, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 44
Głównymi elementami morfotycznymi identyfikowanymi i ocenianymi w osadzie moczu są erytrocyty, leukocyty i komórki nabłonka. Ważne znaczenie kliniczne mają również wałeczki i kryształy obecne w badanej próbce. Ocena osadu moczu »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda
str. 48
Zaćma (katarakta, łac. cataracta) – choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, jest jedną z przyczyn ślepoty u królików. Zaćma u królików rozwija się spontanicznie lub wtórnie do zapalenia błony naczyniowej. »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak, dr n. wet. Katarzyna Mróz, dr n. wet. Marcin Nowak, dr hab. n. wet. Urszula Pasławska
str. 51
Zaciskające zapalenie osierdzia jest rzadka chorobą psów. Wśród przyczyn wymienia się infekcje, metalowe ciała obce i przyczyny idiopatyczne. Leczenie chirurgiczne może być skuteczne. Niniejszy artykuł przedstawia opis przypadku zaciskającego zapalenia »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Łukasz Gliszczyński, dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 54
Promieniowce są to Gram-dodatnie oportunistyczne bakterie, które mogą być przyczyną ropnoziarniniakowych zapaleń, charakteryzujących się tworzeniem ziarniniaków oraz ropni. Klasyczna promienica jest chorobą bydła, może ona również występować u innych gatunków »
autor: prof. dr hab. Józef Nicpoń, lek. wet. Adriana Krupa, dr n. wet. Agnieszka Kurosad, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 58
Znajomość metabolizmu zdrowego zwierzęcia jest niezbędna do pełnego zrozumienia wielu skomplikowanych procesów chorobowych. Prawidłowa przemiana obejmuje zarówno fizjologiczne zmiany metabolizmu jak i jego adaptację w zależności od stanu organizmu. Zaburzenia »

ŻYWIENIE

autor: dr inż. Jacek Wilczak, dr n. wet. Michał Jank, mgr inż. Dariusz Kamola, mgr inż. Adam Prostek
str. 64
Żywienie w chorobie nowotworowej ma czasami decydujące znaczenie w utrzymaniu zwierzęcia przy życiu w czasie prowadzonego leczenia oraz w prawidłowym powrocie do zdrowia już po zakończonym postępowaniu farmakologicznym. Prawidłowo prowadzone »

PROGRAM EDUKACYJNY

autor: prof. dr hab. Zdzisław Gajewski
str. 70
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 74
Z dr n. wet. Beatą Degórską, specjalistką w zakresie chirurgii i ortopedii zwierząt z Kliniki Małych Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 76
„Dysfunkcje układu ruchu psów i kotów” to temat przewodni XIII Śląskich Warsztatów Diagnostycznych, które odbyły się w dniach 16-18 marca 2012 r. w Hotelu Stok w Wiśle.
autor: lek. wet. Aleksandra Michalik
str. 77
W dniach 9 i 10 marca br. w Klinice Weterynaryjnej Bemowo w Warszawie odbyły się warsztaty laparoskopowe zorganizowane przez lek. wet. Pawła Kowalczyka we współpracy z dr. n. wet. Aminem »
autor: Monika Cukiernik
str. 78
10-11 marca 2012 r. w Klinice Weterynaryjnej „Arka” w Krakowie odbył się pierwszy z cyklu kursów „Stomatologia małych zwierząt dla lekarzy i techników weterynarii”.
autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 78
W dniach 11-12 lutego 2012 r. koło Utrechtu w Holandii odbyła się konferencja dotycząca nowości w diagnostyce i leczeniu nowotworów.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.