Archiwum

O operacyjnym leczeniu najczęstszych chorób kręgosłupa u psów jest napisany przez lekarzy-praktyków dla lekarzy-praktyków w numerze. Eksperci omawiają w nim leczenie chirurgiczne wypadnięcia jądra miażdżystego u psów, począwszy od rozpoznania tej jednostki chorobowej, patofizjologii, poprzez narzędzia chirurgiczne używane podczas tego typu zabiegu aż po klasyczne sposoby wykonywania operacji.

VET-NEWS

autor: Anna Niziurska
str. 6
Spotkanie absolwentów WMW w Olsztynie, wyniki badań SGGW na temat agresji u psów, budowa Centrum Patologii i Terapii Zwierząt - te i inne interesujące informacje właśnie tutaj!

TEMAT NUMERU

autor: mgr Monika Żurawicka-Szlesińska
str. 8
Śmierć i eutanazja to tematy trudne zarówno dla właściciela zwierzęcia – klienta, jak i dla lekarza weterynarii. W ankietach prowadzonych wśród lekarzy w takich krajach jak: Australia, Irlandia, Kanada, Stany »

ORTOPEDIA

autor: dr n. wet. Piotr Trębacz, lek. wet. Ewa Trębacz, dr hab. n. wet. Marek Galanty
str. 10
Czterech pacjentów (trzy psy i jednego kota) skierowano na konsultację i leczenie w związku z kulawizną kończyny przedniej spowodowanej złamaniem kości promieniowej i łokciowej. Dokonano zamkniętej repozycji odłamów kostnych pod »

NEUROLOGIA

autor: lek. wet. Marta Płonek, lek. wet. Elżbieta Giza, lek. wet. Adrian Janiszewski, lek. wet. Robert Pasławski, dr n. wet. Wojciech Hildebrand, dr n. wet. Marcin Wrzosek
str. 14
Zespolenie wrotno-oboczne (ZWO) występuje u psów różnych ras jako wada wrodzona lub nabyta wtórnie do chorób wątroby. Jest to patologiczne połączenie pomiędzy krążeniem wrotnym a systemowym powodujące, że krew czynnościowa »

CHIRURGIA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Sterna, dr hab. n. wet. Marek Galanty
str. 18
Wypadniecie jądra miażdżystego jest najczęstsza chorobą kręgosłupa psów, szczególnie pośród ras chondrodystroficznych. Ten artykuł omawia leczenie chirurgiczne wspomnianej jednostki: rozpoznawanie i jego techniki, patofizjologię, jak i narzędzia chirurgiczne i klasyczne »

ANESTEZJOLOGIA

autor: lek. wet. Małgorzata Łuczak
str. 34
W codziennej praktyce dość często spotykamy się z zabiegami diagnostycznymi lub terapeutycznymi, których wykonanie wymaga uspokojenia farmakologicznego zwierzęcia. Istnieje wiele różnorodnych wskazań do zastosowania leków uspokajających, analgetycznych i anestetycznych. Przy »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Maciej Grzegory, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Marcin Janowski, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. med. Agnieszka Hałoń, dr n. wet. Stanisław Dzimira, lek. wet. Jadwiga Bąkowska, dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka
str. 40
W artykule przedstawiono wykorzystanie badania endoskopowego pęcherza moczowego w diagnostyce chorób tego narządu u psów, w oparciu o wybrane przypadki kliniczne.

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: lek. wet. Marcin Kalinowski, dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Jacek Kutrzuba, dr n. wet. Jerzy Ziętek, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 46
Adenowirusy psów są patogenami znanymi od dziesięcioleci. Wyróżnia się dwa typy psich adenowirusów CAV-1 oraz CAV-2, będących czynnikami etiologicznymi odpowiednio: zakaźnego zapalenia wątroby oraz zakaźnego zapalenia tchawicy i oskrzeli. W »
autor: mgr inż. Karolina Grzeszczuk-Kuć, prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, lek. wet. Jolanta Bujok
str. 52
Hemodializa (HD) jest procedurą medyczną wykorzystującą krążenie pozaustrojowe krwi, podczas którego osocze jest oczyszczane dzięki procesom dyfuzji, ultrafiltracji i konwekcji. HD u psów znajduje zastosowanie głównie w przypadku ostrej niewydolności »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Patrycja Bednarz-Hebel, lek. wet. Mateusz Hebel
str. 63
Nadciśnienie płucne (NP- ang. pulmonary hypertension; PH) charakteryzuje nieprawidłowy wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej, który może wystąpić w przebiegu chorób serca, płuc oraz naczyń płucnych. Określenie „serce płucne” jest definiowane »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 70
Artykuł charakteryzuje mikroflorę poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego psów i kotów oraz przedstawia możliwość jej korekty przez podanie określonego probiotyku.

NEONATOLOGIA

autor: dr n. wet. Michał Dzięcioł, Pola Borusewicz, dr n. wet. Piotr Sławuta
str. 74
Syndrom słabnącego kocięcia to zespół objawów o podłożu polietiologicznym, występujący u kociąt do 12. tygodnia życia. Wśród czynników niezakaźnych wywołujących zespół zaliczamy niedożywienie matki, złe żywienie kociąt, niską masę urodzeniową, »

DERMATOLOGIA

autor: lek. wet. Katarzyna Oczkowska
str. 82
W poniższym artykule przedstawiono metodę rozpoznawania zakażenia skóry powodowanego przez Microsporum canis u psów i kotów za pomocą badania cytologicznego. Zadaniem tego artykułu jest przedstawienie cytologii bezpośredniej jako jednej z »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Katarzyna Kraszewska
str. 88
Kardiologia jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny weterynaryjnej. Choroby serca u szczurów spotykane są dość często i stanowią obecnie duży odsetek pacjentów w gabinecie kardiologicznym. Szczury trzymane w »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda
str. 90
Mykoplazmowe zapalenie płuc gryzoni (Murine Respiratory Mycoplasmosis – MRM) jest chorobą wywoływaną przez Mycoplasma pulmonis. Mimo jednoznacznie brzmiącej nazwy patogen ten może wywoływać zmiany w wielu różnych narządach i układach. »

GADY

autor: lek. wet. Aleksandra Maluta
str. 95
Onkologia kliniczna jest nową dziedziną w medycynie weterynaryjnej gadów. Stale wzrasta liczba rozpoznawanych i opisywanych u tych zwierząt rodzajów nowotworów. Autor również zetknął się w praktyce z wieloma typami zmian »

VET-BIZNES

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 100
Czynniki wewnętrzne mające wpływ na wysokość ustalanych zostały omówione już wcześniej. Pozostał jeszcze jeden czynnik wewnętrzny, czyli strategia, jaką przyjmujemy przy ustalaniu cen naszych usług.

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 103
ochrona zdrowia zwierząt, wykaz produktów leczncizych stosowanych u koniowatych - te zmiany w prawie dotyczące lekarzy weterynarii właśnie tutaj.

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 104
Specjalizuje się w kardiologii weterynaryjnej. Współpracuje z lecznicami we Wrocławiu, ale prowadzi także badania wyjazdowe, a wszystko po to, by serca pacjentów, których ma pod opieką były w jak najlepszej »

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 106
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 109
13 kwietnia w klinice weterynaryjnej „My Pet” dr. Tomasza Nowaka w Poznaniu odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Anestezjologia w Praktyce”, którego organizatorem jest nasz redakcja.
autor: Robert Kraczkowski
str. 110
Medycyna ratunkowa – pod takim hasłem odbyły się XIV Śląskie Warsztaty Diagnostyczne 2013. Do zasypanej śniegiem Wisły w weekend 15-17.03.2013 r. przybyło ok. trzystu uczestników. Sympozjum zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie »
autor: Monika Cukiernik
str. 112
SmartVet to niemiecka sieć klinik weterynaryjnych, która wchodzi na polski rynek. Pierwsza polska przychodnia powstała w Katowicach, w Silesia City Center.
autor: Anna Niziurska
str. 112
W dniach 13-14 kwietnia w Szpitalu i Przychodni Weterynaryjnej w Orzeszu zorganizowano kurs wprowadzający do praktyki onkologicznej – SCIVAC. Zajęcia były prowadzone przez prof. Paulo Buracco z Kliniki Chirurgii Weterynaryjnej »
autor: Anna Niziurska
str. 113
W połowie kwietnia, w Falentach k. Warszawy VetCo zorganizowało kolejną, intensywną konferencję dla lekarzy – praktyków. Tym razem mogli oni posłuchać wykładów z dziedziny chirurgii i anestezjologii małych zwierząt

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.