Archiwum

Drodzy Czytelnicy!Trudno uwierzyć, że to już ostatnie w tym roku wydanie „Weterynarii w praktyce”. Listopadowo-grudniowy numer postanowiliśmy przygotować specjalnie na warszawski Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, który odbywa się w listopadzie. Z tej okazji - specjalnie dla Państwa - przygotowaliśmy aż trzynaście świetnych artykułów. Szczególnie polecamy dział „Dermatologia”, w którym prezentujemy ikonografię zbiorową do poprzednich trzech części artykułu poruszającego problematykę dermatologiczną w leczeniu nowych gatunków zwierząt udomowionych. W ostatnim czasie gościliśmy z wizytą na wielu imprezach weterynaryjnych. Niestety, nie sposób opisać ich wszystkich w jednym numerze; pominięte będziemy sukcesywnie przedstawiać na łamach naszego pisma. W bieżącym wydaniu chcemy podzielić się z Państwem naszymi wrażeniami z Wiednia, Wrocławia, Oporowa, »

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Małgorzata May, Kinga Pękala
str. 6
Jednym z częstszych następstw urazów komunikacyjnych psów są zwichnięcia stawu biodrowego (6). Statystycznie około 90% zwichnięć pourazowych wszystkich stawów u psów dotyczy właśnie stawów biodrowych (5). Przemieszczenie głowy kości udowej »
autor: Agnieszka Jakubiak, Jarosław Popiel
str. 11
autor: Dorota Pomorska, Marcin Szczepanik
str. 16
W tej publikacji zostanie zaprezentowana zbiór testów dodatkowych stosowanych w diagnostyce chorób skóry zwierząt, oraz ikonografia z poprzednich trzech części artykułów.
autor: Michał Kaczorowski, Olga Kulesza
str. 24
Termografia (termowizja) jest całkowicie bezinwazyjną i absolutnie bezpieczną dla badanego i badającego metodą, umożliwiającą, określenie stanu fizjologicznego badanych tkanek czy narządów, na podstawie emitowanego przez nie promieniowania podczerwonego, co u »
autor: Bogumił Brycki
str. 28
Utrzymanie czystości fizycznej i mikrobiologicznej powierzchni, sprzętu, wyposażenia, narzędzi i rąk pracowników jest podstawowym zadaniem w profilaktyce i zwalczaniu zakażeń w lecznicach i klinikach weterynaryjnych. Realizacja tego zadania jest możliwa »
autor: Bartosz Gawęda
str. 34
W części pierwszej autor zaprezentował czytelnikom, charakterystykę ogólną narkotycznych leków przeciwbólowych, w której zawarł rodzaje bólu, drogi przewodzenia i ich kontroli, zastosowanie kliniczne, wskazania i przeciwwskazania, przedawkowanie oraz interakcje tej »
autor: Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 38
Obecnie koty stanowią coraz liczniejszą grupę pacjentów w lecznicach miejskich. Rosną także wymagania właścicieli kotów rasowych odnośnie pomocy lekarza weterynarii w rozrodzie tych zwierząt. Powstają wciąż nowe rasy i odmiany »
autor: lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 42
W związku z przemianami cywilizacyjnymi coraz więcej osób rezygnuje z „tradycyjnych” zwierząt towarzyszących, na rzecz zwierząt egzotycznych. Z wieloma z nich nie spotkaliśmy się ani na studiach, ani w swojej »
autor: Monika Bluszcz, Piotr Skrzypczak
str. 44
Wypadek komunikacyjny, upadek z dużej wysokości, pogryzienie bądź inny gwałtowny uraz stanowi poważne przeżycie nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla jego właściciela, a nie rzadko także dla lekarza weterynarii, »
autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 52
Ocena stanu wątroby pomimo doskonalenia technik obrazowych (USG, RTG) nadal opiera się przede wszystkim na badaniach biochemicznych krwi. Zdarza się, że wyniki nie odbiegają od normy u psa z podejrzeniem »

NASZE SPRAWY

str. 54

VET-MEDYCYNA

autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, Piotr Sławuta
str. 56
Niewydolność serca powoduje, że przepływ krwi przez tkanki staje się niewystarczający dla zaspokojenia aktualnych metabolicznych potrzeb komórek. Ze względu na przebieg rozwoju choroby i objawy niewydolność serca dzielimy na ostrą »
autor: Agnieszka Wanda
str. 58
Wątroba jest wielką fabryką zaangażowaną w ponad 1500 różnych procesów biochemicznych. Tworzące ją hepatocyty mają do spełnienia dwa główne zadania: po pierwsze przetworzyć wchłonięte składniki odżywcze w cząsteczki przyswajalne dla »
autor: Michał Jank, Piotr Ostaszewski
str. 64
Każdy właściciel czworonogów zdaje sobie sprawę jak ważne jest właściwe żywienie swoich podopiecznych. Ambicją wielu posiadaczy zwierząt domowych jest podawanie im smacznej i pełnowartościowej karmy, która będzie w stanie nie »

VET-SYLWETKA

str. 65
Żonaty, dwoje dzieci.Dyplom lekarza weterynarii uzyskany 1969 roku na AR Wydział Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. 1-go lipca tego samego roku rozpoczęte studia przygotowawcze w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych Wydziału »

OKIEM REPORTERA

str. 67
Lekarz weterynarii Jacek Mederski wraz żoną prowadzi Klinikę Weterynaryjną w Grudziądzu. W klinice swej zajmują się leczeniem małych zwierząt. Dr Mederski założył ją zaraz po skończeniu studiów na Uniwersytecie Warmińsko »

VET-LEX

autor: Aleksandra Herba
str. 68
Od 20 września br. można składać wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych w ramach najbardziej wyczekiwanego działania 2.3 „Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje” Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności »

VET-PRESS

str. 70

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Krzysztof Kiljański
str. 72
W ostatnim numerze polecaliśmy Państwu strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Znajdujące się tam informacje są niezwykle przydatne osobom z kręgów rolniczych, w tym weterynaryjnych. Dziś zawężamy grono odbiorców naszej »

VET-IMPREZY

str. 73
str. 73
str. 74
str. 75
str. 75

VET-NOWOŚĆ

str. 76

KLUB KSIĄŻKI

str. 78

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.