Wydania specjalne: 8_2004_6

6/2004, listopad - grudzień Okładka

Drodzy Czytelnicy!


Trudno uwierzyć, że to już ostatnie w tym roku wydanie „Weterynarii w praktyce”. Listopadowo-grudniowy numer postanowiliśmy przygotować specjalnie na warszawski Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, który odbywa się w listopadzie. Z tej okazji - specjalnie dla Państwa - przygotowaliśmy aż trzynaście świetnych artykułów. Szczególnie polecamy dział „Dermatologia”, w którym prezentujemy ikonografię zbiorową do poprzednich trzech części artykułu poruszającego problematykę dermatologiczną w leczeniu nowych gatunków zwierząt udomowionych.
W ostatnim czasie gościliśmy z wizytą na wielu imprezach weterynaryjnych. Niestety, nie sposób opisać ich wszystkich w jednym numerze; pominięte będziemy sukcesywnie przedstawiać na łamach naszego pisma. W bieżącym wydaniu chcemy podzielić się z Państwem naszymi wrażeniami z Wiednia, Wrocławia, Oporowa, Chruszczobrodu oraz Olsztyna. Olsztyn jest dla nas szczególnie ważny, gdyż Kongres ESVP, odbywający się w tym mieście, zaowocował nawiązaniem bardzo korzystnej współpracy redakcji z autorami z zagranicy. Zaprosiliśmy do współtworzenia Rady Naukowo-Programowej dwóch cudzoziemców - Hiszpana oraz Niemca. Cieszymy się, że obcokrajowcy tak przychylnie ocenili nasze działania i byli zainteresowani możliwością publikacji w naszym czasopiśmie.
Mamy także ważną informację o naszej stronie internetowej. Już niebawem nasz serwis - www.elamed.com.pl/weterynaria zyska nową szatę graficzną. Wierzymy, że informacje w nim zawarte przydadzą się Państwu w codziennej pracy.
Warto dołączyć do grona naszych prenumeratorów. Każda osoba, która zaprenumerowała „Weterynarię w praktyce”, uzyska kodowany dostęp do bazy artykułów archiwalnych w wersji elektronicznej. W trakcie realizacji jest projekt pierwszego dodatku tematycznego o zwierzętach hodowlanych - „Choroby zakaźne przeżuwaczy”. Każdy z naszych prenumeratorów otrzyma taki dodatek w grudniu.
Od stycznia 2005 roku koszt prenumeraty ulegnie zmianie i wzrośnie do 72 zł dla lekarzy oraz 48 zł dla studentów. Wyższa cena wiąże się ze wzrostem kosztów wydawniczych, wciąż jednak jest konkurencyjna na rynku pism weterynaryjnych.
Liczymy, że wysoko oceniają Państwo naszą ciężką pracę i z zainteresowaniem przeczytali wydania „Weterynarii w praktyce” w roku 2004.
Już dziś w imieniu całej redakcji życzę Państwu radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

zastępca redaktor
Monika Siwiec

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Małgorzata May, Kinga Pękala
str. 6
Jednym z częstszych następstw urazów komunikacyjnych psów są zwichnięcia stawu biodrowego (6). Statystycznie około 90% zwichnięć pourazowych wszystkich stawów u psów dotyczy właśnie stawów biodrowych (5). Przemieszczenie głowy kości udowej »
autor: Agnieszka Jakubiak, Jarosław Popiel
str. 11
autor: Dorota Pomorska, Marcin Szczepanik
str. 16
W tej publikacji zostanie zaprezentowana zbiór testów dodatkowych stosowanych w diagnostyce chorób skóry zwierząt, oraz ikonografia z poprzednich trzech części artykułów.
autor: Michał Kaczorowski, Olga Kulesza
str. 24
Termografia (termowizja) jest całkowicie bezinwazyjną i absolutnie bezpieczną dla badanego i badającego metodą, umożliwiającą, określenie stanu fizjologicznego badanych tkanek czy narządów, na podstawie emitowanego przez nie promieniowania podczerwonego, co u »
autor: Bogumił Brycki
str. 28
Utrzymanie czystości fizycznej i mikrobiologicznej powierzchni, sprzętu, wyposażenia, narzędzi i rąk pracowników jest podstawowym zadaniem w profilaktyce i zwalczaniu zakażeń w lecznicach i klinikach weterynaryjnych. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki procesom (1) mycia, (2) dezynfekcji, (3) sterylizacji i (4) antyseptyki.
Utrzymanie czystości fizycznej i mikrobiologicznej powierzchni, sprzętu, wyposażenia, narzędzi i rąk pracowników jest podstawowym zadaniem w profilaktyce i zwalczaniu zakażeń w lecznicach i klinikach weterynaryjnych. Realizacja tego zadania jest możliwa »
autor: Bartosz Gawęda
str. 34
W części pierwszej autor zaprezentował czytelnikom, charakterystykę ogólną narkotycznych leków przeciwbólowych, w której zawarł rodzaje bólu, drogi przewodzenia i ich kontroli, zastosowanie kliniczne, wskazania i przeciwwskazania, przedawkowanie oraz interakcje tej »
autor: Marta Siemieniuch, Wiesław Bielas
str. 38
Obecnie koty stanowią coraz liczniejszą grupę pacjentów w lecznicach miejskich. Rosną także wymagania właścicieli kotów rasowych odnośnie pomocy lekarza weterynarii w rozrodzie tych zwierząt. Powstają wciąż nowe rasy i odmiany »
autor: lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 42
W związku z przemianami cywilizacyjnymi coraz więcej osób rezygnuje z „tradycyjnych” zwierząt towarzyszących, na rzecz zwierząt egzotycznych. Z wieloma z nich nie spotkaliśmy się ani na studiach, ani w swojej »
autor: Monika Bluszcz, Piotr Skrzypczak
str. 44
Wypadek komunikacyjny, upadek z dużej wysokości, pogryzienie bądź inny gwałtowny uraz stanowi poważne przeżycie nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla jego właściciela, a nie rzadko także dla lekarza weterynarii, »
autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 52
Ocena stanu wątroby pomimo doskonalenia technik obrazowych (USG, RTG) nadal opiera się przede wszystkim na badaniach biochemicznych krwi. Zdarza się, że wyniki nie odbiegają od normy u psa z podejrzeniem »

NASZE SPRAWY

str. 54

VET-MEDYCYNA

autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, Piotr Sławuta
str. 56
Niewydolność serca powoduje, że przepływ krwi przez tkanki staje się niewystarczający dla zaspokojenia aktualnych metabolicznych potrzeb komórek. Ze względu na przebieg rozwoju choroby i objawy niewydolność serca dzielimy na ostrą »
autor: Agnieszka Wanda
str. 58
Wątroba jest wielką fabryką zaangażowaną w ponad 1500 różnych procesów biochemicznych. Tworzące ją hepatocyty mają do spełnienia dwa główne zadania: po pierwsze przetworzyć wchłonięte składniki odżywcze w cząsteczki przyswajalne dla »
autor: Michał Jank, Piotr Ostaszewski
str. 64
Każdy właściciel czworonogów zdaje sobie sprawę jak ważne jest właściwe żywienie swoich podopiecznych. Ambicją wielu posiadaczy zwierząt domowych jest podawanie im smacznej i pełnowartościowej karmy, która będzie w stanie nie »

VET-SYLWETKA

str. 65
Żonaty, dwoje dzieci.Dyplom lekarza weterynarii uzyskany 1969 roku na AR Wydział Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. 1-go lipca tego samego roku rozpoczęte studia przygotowawcze w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych Wydziału »

OKIEM REPORTERA

str. 67
Lekarz weterynarii Jacek Mederski wraz żoną prowadzi Klinikę Weterynaryjną w Grudziądzu. W klinice swej zajmują się leczeniem małych zwierząt. Dr Mederski założył ją zaraz po skończeniu studiów na Uniwersytecie Warmińsko »

VET-LEX

autor: Aleksandra Herba
str. 68
Od 20 września br. można składać wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych w ramach najbardziej wyczekiwanego działania 2.3 „Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje” Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności »

VET-PRESS

str. 70

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Krzysztof Kiljański
str. 72
W ostatnim numerze polecaliśmy Państwu strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Znajdujące się tam informacje są niezwykle przydatne osobom z kręgów rolniczych, w tym weterynaryjnych. Dziś zawężamy grono odbiorców naszej »

VET-IMPREZY

str. 73
str. 73
str. 74
str. 75
str. 75

VET-NOWOŚĆ

str. 76

KLUB KSIĄŻKI

str. 78

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.