Archiwum

Zarządzanie zasobami ludzkimi w zakładzie leczniczym dla zwierząt – temat wydania. Najcenniejszym kapitałem każdego zakładu leczniczego dla zwierząt jest personel. To on buduje wartość kliniki, przychodni, gabinetów, a odpowiednio motywowani, potrafią generować rozwiązania potrzebne dla rozwoju firmy. W wydaniu również: problemy zdrowotne i żywieniowe psów seniorów, wyłysienia u psów – canine alopecia.

VET-NEWS

autor: Anna Niziurska, Monika Cukiernik
str. 6
Wysyłkowa sprzedaż weterynaryjnych produktów leczniczych, nagroda ZG PTNW, nowa klinika weterynaryjna UP w Poznaniu - te i inne interesujące informacje właśnie tutaj!

POLECAMY

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 12
Już sam tytuł może budzić przerażenie lekarza weterynarii, który prowadzi własny ZLZ. Jednak w momencie, kiedy zdecydowaliśmy się na prowadzenie własnej praktyki lekarsko-weterynaryjnej, przybyła nam kolejna rola i obowiązki do »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr Tetiana Paliukh, dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, lek. wet. Michał Jankowski, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, lek. wet. Maciej Grzegory, lek. wet. Jadwiga Bąkowska
str. 26
W medycynie weterynaryjnej opisywanych jest wiele przyczyn gromadzenia się krwi w jamie brzusznej (hemoabdomen). Jednak bez względu na etiologię, obecność krwi w jamie otrzewnej wymaga od lekarza weterynarii przeprowadzenia szybkiego »
autor: lek. wet. Anna Kuziemska
str. 30
Mechaniczne opróżnianie pęcherza moczowego i tym samym „wypłukiwanie” patogenów, bariery anatomiczne (np. zastawki u ujścia moczowodów) oraz bariery biochemiczne (białko Tamma-Horsfalla, GAG) stanowią linię obrony organizmu przed infekcją dróg moczowych. »

GERIATRIA

autor: dr n. wet. Piotr Sławuta, Pola Borusewicz, dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 37
Senior jest to popularna nazwa psa powyżej 6 -7 roku życia, a osobnik geriatryczny to bardzo stare zwierzę, w ostatniej fazie życia, w której wzrasta ryzyko zapadalności na choroby. Przyjmuje »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Kourou Dembele
str. 40
Wyłysienie jest zdefiniowane jako brak sierści lub obecność sierści o małej gęstości na określonych częściach ciała, gdzie fizjologicznie występuje włos. Wyłysienia mogą być jednoogniskowe i wieloogniskowe. Rozpoznanie różnicowe wyłysień jednoogniskowych »

NEUROLOGIA

autor: dr n. wet. Magdalena Kalwas
str. 47
Psy rasy border collie stają się w Polsce coraz bardziej popularne i świetnie sprawdzają się w testach posłuszeństwa czy zawodach sportowych. Artykuł ten przedstawia najczęściej występujące u tej rasy psów »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 52
Kardiomiopatia restrykcyjna (restrictive cardiomyopathy, RCM) może być zdefiniowana jako nabyta choroba miokardium u kotów. Dokładniej rzecz ujmując pod pojęciem RCM rozumiemy całą serię zmian patologicznych w mięśniu sercowym, które powodują »

PARAZYTOLOGIA

autor: lek. wet. Marta Staniec, mgr inż. Beata Dzięgiel, dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Romana Wernicka-Furmaga, lek. wet. Jacek Kutrzuba, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
str. 56
Anaplasma phagocytophilum jest patogenem kotów przenoszonym przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Anaplasma zakaża i utrzymuje się w obrębie neutrofili oraz eozynofili. Objawami anaplazmozy granulocytarnej u kotów są gorączka, bladość błon »

DIAGNOSTYKA

autor: Wojciech Chański, lek. wet. Julia Miller, prof. dr hab. Anna Chełmońska - Soyta, prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak
str. 63
Choroby z autoagresji u psów stanowią spore wyzwanie diagnostyczne ze względu na często wieloczynnikową etiologię a także wprowadzanie nowych metod, niestosowanych dotychczas rutynowo w medycynie weterynaryjnej. Wiedza na temat możliwości »

ORTOPEDIA

autor: inż. Adam Wróbel, lek. wet. Piotr Kowalczyk, dr n. wet. Igor Bissenik, lek.wet. Monika Januchta
str. 70
Zwapnienie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego (calcific tendonitis m. supraspinatus) jest rzadko opisywaną jednostką chorobową stawu ramiennego, występującą głównie u psów ras dużych, i olbrzymich. Schorzenie to może przebiegać bezobjawowo. Leczenie chirurgiczne »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Sylwia Prochowska, lek. wet. Krzysztof Czogała, dr n. wet. Joanna Czogała
str. 75
Rozrost włókniakogruczolakowaty gruczołu sutkowego u kotek (rozrost włóknisto-nabłonkowy, włókniakogruczolak, fibroadenomatoza) jest progesteronowo-zależnym, nienowotworowym rozrostem tkanek gruczołu sutkowego. Zazwyczaj przyjmuje postać masywnego, symetrycznego, gwałtownie przebiegającego powiększenia się obu listew mlecznych, a »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Agnieszka Wieczorek, lek. wet. Magdalena Szweda
str. 78
Małoocze i entropium u świnek morskich najczęściej występują razem jako wada wrodzona, która już u bardzo młodego zwierzęcia powoduje ból, dyskomfort i rozwój wrzodów rogówki. Najczęściej takie zmiany można obserwować »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: inż. Adam Wróbel
str. 84
Laseroterapia cieszy się dużą skutecznością i coraz większym zainteresowaniem wśród lekarzy weterynarii. Artykuł skupia się na zagadnieniach praktycznych oraz przybliża metodykę pracy z laserami. Omówiony zostaje także aspekt bezpieczeństwa podczas »
autor: lek. wet. Magdalena Kuryło, dr n. wet. Piotr Listos
str. 88
Coraz częściej zwierzęta stają się ofiarami postrzałów, powstałych zarówno w wyniku umyślnych, jak i przypadkowych działań człowieka. W sposób bezpośredni znajduje to swoje odzwierciedlenie w dużej liczbie wykonywanych ekspertyz przez »

VET-PRESS

autor: Monika Cukiernik
str. 92
Brytyjska Fundacja FAB (ang. The Feline Advisory Bureau) jest organizacją, która dostarcza szczegółowej wiedzy i informacji wszystkim tym, którzy na co dzień zajmują się kocimi problemami, starając się w ten sposób »

VET-BIZNES

autor: Marek Tomaszewski
str. 94
Wielu z nas zastanawia się, jak zaoszczędzić na podatkach. Najczęstszym pomysłem jest zakup drogiego środka trwałego, np. aparatu rentgenowskiego, który będzie używany w naszej działalności. Powstaje wówczas pytanie, jak sfinansować »
autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 96
Podstawowym celem prowadzonej działalności gospodarczej w gospodarce rynkowej jest wzrost zamożności właściciela. Aby sprostać tak postawionemu celowi, każdy lekarz prowadzący ZLZ (przedsiębiorca) musi trwale uzyskiwać nadwyżkę przychodów nad kosztami, czyli »

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 102
Kontrola produktów leczniczych, laboratoria referencyjne, zwalczanie salmonelli u kur - o tym zmianach w prawie właśnie tutaj.

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 104
Jest adiunktem w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przyjmuje kocich i psich pacjentów w Klinice Uniwersyteckiej.

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 106
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 109
To już czwarte tego typu warsztaty, które przybliżyły uczestniczkom tajniki anestezji, a które poprowadził dr n. wet. Piotr Skrzypczak. Za każdym razem spotkania przygotowywane są indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki grupy.
autor: Andrzej Kłosiński
str. 110
Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), działająca od dwudziestu lat największa instytucja kształcąca behawiorystów zwierząt w Wielkiej Brytanii, obchodzi w tym roku 5-lecie działalności w Polsce.
autor: Monika Cukiernik
str. 110
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Aktualne problemy w patologii psów”, zorganizowana przez Katedrę Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów WMW UP we Wrocławiu oraz Katedrę Diagnostyki Klinicznej WMW UWM w »
autor: Magdalena Ciszewska
str. 111
Blisko 50% kotów i 40% psów ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Nadwaga to zjawisko bardzo częste u naszych czworonożnych podopiecznych, a stąd już niedaleka droga do otyłości, która »
str. 112
W dniach 14-16 czerwca w Warszawie odbyło się II Sympozjum Diagnostyki Weterynaryjnej, zorganizowane przez dr n. wet. Janinę Łukaszewską oraz firmę HORIBA Medical.
autor: Anna Niziurska
str. 113
Stowarzyszenie Śląska Poliklinika Weterynaryjna organizuje warsztaty poświęcone różnym dziedzinom weterynarii., m.in. kardiologii, radiologii czy ultrasonografii. 16 czerwca odbyło się spotkanie kardiologiczne z dr n. wet. Olgą Szaluś-Jordanow.
str. 114
18 maja w Warszawie odbyła się I Konferencja dla techników weterynarii pt. „Asysta, behawioryzm, marketing”, zorganizowana przez redakcję „VetPersonelu” i „Weterynarii w Praktyce”. Spotkanie w całości kierowane było do techników »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.