Archiwum

Droczy Czytelnicy!

Wakacyjny czas dobiegł końca. Mam nadzieję, że był on okazją do odpoczynku, zebrania sił i energii do codziennej pracy i niesienia pomocy pacjentom.
Ci z Państwa, którzy pracują w klinikach i gabinetach w dużych miastach, na pewno często w swojej pracy spotykają się ze zwierzętami, które uległy nagłemu przypadkowi. Są to pacjenci wielourazowi, którym niejednokrotnie pomoc niesiona musi być natychmiast. Nie ma chwili na wahanie się. Są to trudne sytuacje, wymagające nie tylko wiedzy z udzielania pierwszej pomocy, ale również opanowania i zachowania przysłowiowej „zimnej krwi”. Właśnie temu trudnemu tematowi poświęcił swoją uwagę lek. wet. Rafał Niziołek, opisujący w swoim artykule system oceny pacjenta, który uległ wypadkowi, schematy postępowania, stany »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 7
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie uregulowań prawnych obowiązujących w odniesieniu do stosowania produktów leczniczych u zwierząt i wystawiania recept przez lekarzy weterynarii.

CHIRURGIA

autor: dr wet. Laurent Findji, prof. dr Gerhard Oechtering, prof. dr hab. Gilles Dupre
str. 14
Rasy brachycefaliczne od ras mezocefalicznych i dolichocefalicznych odróżnia skrócona czaszka i otwarte oczodoły. Charakterystyczne dla tych ras są również różne cechy typowe dla młodych zwierząt (Lauruschkus 1942). Rasy zazwyczaj uznawane »

CHOROBY GADÓW

autor: dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, dr n. wet. Marcin Janowski, dr n. wet. Jolanta Spużak, lek. wet. Maciej Grzegory
str. 22
ALP uznawane jest, za główny wskaźnik chorób wątroby, ale również może być wskaźnikiem chorób innych narządów. W przypadku stwierdzenia podwyższonej aktywności ALP powinno wykonać się badania dodatkowe w celu »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Joanna Czogała, lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza
str. 28
Choroby nowotworowe skóry stanowią wysoki odsetek wszystkich schorzeń onkologicznych psów i kotów. Znakomitą metodą diagnostyczną w przypadku nowotworów tego narządu jest badanie cytologiczne, zarówno z zastosowaniem techniki biopsji cienkoigłowej jest »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 39
Kardiomiopatie to grupa chorób dotyczących bezpośrednio tkanki mięśniowej serca. Pierwotne kardiomiopatie, to choroby rozwijające się najczęściej idiopatycznie, nie będąc rezultatem zaburzeń systemowych organizmu, żadnych wad wrodzonych ani nabytych serca. Kardiomiopatia »

DIAGNOSTYKA

autor: dr n. wet. Beata Abramowicz, dr n. wet. Krzysztof Buczek
str. 42
Cystoskopia zyskuje szerokie zastosowanie w diagnostyce i leczeniu układu moczowego u psów i kotów. Badanie endoskopowe, jako mało inwazyjna procedura, jest wykorzystywana coraz częściej w medycynie weterynaryjnej. Autorzy opisali wskazania, »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Adriana Krupa, dr n. wet. Agnieszka Kurosad, dr n. wet. Wojciech Hildebrand, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 46
Znajomość metabolizmu zdrowego zwierzęcia jest niezbędna do pełnego zrozumienia wielu skomplikowanych procesów chorobowych. Prawidłowa przemiana obejmuje zarówno fizjologiczne zmiany metabolizmu, jak i jego adaptację w zależności od stanu organizmu. Zaburzenia »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: lek. wet. Rafał Niziołek
str. 54
Celem dla lekarzy zajmujących się pacjentami w stanach nagłych jest zapewnienie właściwej pomocy w jak najkrótszym czasie. Najważniejsza jest szybka ocena stanu klinicznego pacjenta i selekcja, która pozwala na określenie »
autor: William D. Saxon, Steven C Haskins, Kenneth J. Drobatz, Douglass K. Macintire
str. 66
Publikacja stanowi fragment książki pt. „Podręcznik stanów nagłych oraz intensywnej opieki medycznej u małych zwierząt”.

PARAZYTOLOGIA

autor: prof. dr hab. Rajmund Sokół, lek. wet. Małgorzata Raś-Noryńska, prof. dr hab. Józef Szarek, lek. wet. Anna Kołodziejska, dr n. wet. Izabella Babińska, lek. wet. Magdalena Szweda
str. 68
Podczas doświadczenia umieszczono 30 szczeniąt rasy Beagle, pochodzących od różnych hodowców, w warunkach mających imitować te panujące w hodowli psów. Zdecydowano się na wybranie warunków o najwyższym standardzie, będących wzorowymi »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: dr n. wet. Michał Dzięcioł
str. 76
Komunikacja chemiczna jest najstarszym sposobem komunikacji międzyosobniczej. Odpowiada ona za tworzenie oraz modyfikację zachowań organizmów żywych i dotyczy to zarówno poszczególnych osobników, jak i również całych grup organizmów. Najważniejszą i »
autor: C. Laik, lek. wet. Paweł Kalinowski, T. Irrgang, A. Kehl, Gerhard Loesenbeck, Heike Aupperle
str. 80
Guzy komórek tucznych należą do najczęściej spotykanych nowotworów skóry u psów. Mogą one występować pojedynczo lub mnogo, a także przybierać bardzo różne postaci kliniczne.

PROGRAM EDUKACYJNY

autor: prof. dr hab. Zdzisław Gajewski
str. 86
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-NEWS

autor: Anna Śmigielska
str. 89
Wyniki raportu CBOS, Przedkongresowy Turniej Golfowy, nowy kierunek studiów na SWPS w Poznaniu - te wszystkie informacje właśnie tutaj!

VET-PRESS

autor: Monika Cukiernik
str. 90
Z prof. dr. hab. Janem Twardoniem, dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w latach 2008-2012, rozmawia Monika Cukiernik.
autor: Monika Cukiernik
str. 91
Z prof. dr. hab. Januszem Żmiją, rektorem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, rozmawia Monika Cukiernik.

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 92
Z lek. wet. Rafałem Niziołkiem, specjalistą w zakresie chorób układu krążenia i układu oddechowego oraz intensywnej terapii u zwierząt, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-IMPREZY

autor: Anna Śmigielska
str. 94
29.06-1.07 odbyło się I Sympozjum Diagnostyki Weterynaryjnej – Patologia Kliniczna, zorganizowane przez firmę HORIBA Medical i dr Janinę Łukaszewską.
str. 95
Z Katarzyną Kwiatkowską, która na tegorocznym jubileuszowym kongresie PSLWMZ poprowadzi wieczorny bankiet, rozmawia Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna „Czterech Łap”.
autor: Anna Śmigielska
str. 95
Na początku czerwca br. w Maciejewie k. Szczecina odbyły się warsztaty weterynaryjne „Co poszło niezgodnie z planem? Jak zapobiegać błędom w praktyce weterynaryjnej?”, organizowane przez Sekcję Chirurgii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy »

VET-IMPREZY/POLEMIKA

autor: Monika Cukiernik
str. 96
19-20 maja w Poznaniu odbyło się, w ramach organizowanych od lat przez ProMora Polska spotkań poświęconych medycynie integracyjnej, szkolenie „Laseropunktura i laseroterapia”, skierowane do lekarzy, lekarzy weterynarii oraz fizjoterapeutów z »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.