Archiwum

Kardiologia weterynaryjna - temat wydania. W numerze: częstoskurcze nadkomorowe, zapalenia ośrodkowego ukłądu nerwowego tła immunologicznego, dermatozy twarzy u kotów, zastosowanie probiotyków w medycynie małych zwierząt oraz badanie serologiczne u psów. Polecamy przewodnik układu grup krwi u kotów, radzimy jak komunikować się z rynkiem oraz jak zarządzać zasobami ludzkimi - HRM.

VET-NEWS

autor: Żaneta Szefer, Monika Cukiernik
str. 6
Drukarki 3D przełomem w weterynarii, małe ssaki źródłem chorób odzwierzęcych oraz wielka inwestycja Nestle - te i inne interesujące informacje właśnie tutaj!

POLECAMY

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 12
Już sam tytuł może budzić przerażenie lekarza weterynarii, który prowadzi własny ZLZ. Jednak w momencie, kiedy zdecydowaliśmy się na prowadzenie własnej praktyki lekarsko-weterynaryjnej, przybyła nam kolejna rola i obowiązki do wypełnienia. »

DIAGNOSTYKA

autor: dr n. wet. Marcin Janowski, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, lek. wet. Maciej Grzegory, lek. wet. Jadwiga Bąkowska, dr Tetiana Paliukh
str. 28
Rynoskopia jest obrazową metodą diagnostyczną, polegającą na badaniu jam nosowych przy pomocy endoskopu. Jest ona wskazana w przypadkach, gdy na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań laboratoryjnych nie można rozpoznać »
autor: lek. wet. Anna Kuziemska, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 36
Podczas badania fizykochemicznego moczu analizujemy głównie jego kolor, przejrzystość, ciężar właściwy i odczyn. Prawidłowa barwa moczu psów i kotów jest jasnożółta do bursztynowej, mocz jest klarowny lub lekko mętny. Poprzez »

NEUROLOGIA

autor: dr n. wet. Miłosława Kwiatkowska, dr hab. Andrzej Pomianowski, prof. Simon Platt
str. 40
Zapalenia ośrodkowego układu nerwowego to często występujące jednostki chorobowe u psów, cechujące się różnorodnym przebiegiem i objawami, stąd często są one błędnie diagnozowane lub zwyczajnie ignorowane. W 80% przypadków zapalenia »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: dr Manuela Schnyder, Roland Schaper, Nikola Pantchev, Dagmara Kowalska, Aleksandra Szwedko, Peter Deplazes
str. 50
Angiostrongylus vasorum jest nicieniem płucnym występującym u psów, lisów i innych dzikich mięsożerców (wilków, kojotów, rzadko u łasicowatych i kotowatych), żyjącym w prawej komorze serca oraz w tętnicach płucnych.

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Grzegorz Sapikowski
str. 54
Brodawczakowatość skóry i błony śluzowej jamy ustnej jest wirusową chorobą zakaźną występującą zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. W przebiegu choroby na powierzchni skóry i błon śluzowych diagnozowane są »
autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, dr n. wet. Piotr Wilkołek, dr n. wet. Anna Śmiech
str. 59
Okolica twarzowa u kotów jest miejscem lokalizacji objawów klinicznych licznych jednostek chorobowych. Niektóre z nich dotyczą wyłącznie okolicy twarzowej zwierzęcia, inne obejmują również inne okolice ciała, a rejon twarzowy jest tylko »

KARDIOLOGIA

autor: dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 66
Nadkomorowe zaburzenia rytmu są powszechnymi arytmiami u psów, a częstoskurcze nadkomorowe są przyczyną konsultacji lekarsko-weterynaryjnych. Jednak często są uważane za potencjalnie łagodne arytmie, ale czy słusznie? Ten artykuł przedstawia informacje »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: P. Ovaert, E. Guillot, V. Grassi, E. Ollivier
str. 72
W ostatnich latach przeprowadzono liczne badania kliniczne różnych leków stosowanych w leczeniu zastoinowej niewydolności serca, spowodowanej przewlekłą zwyrodnieniową chorobą zastawek u psów.

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Izabela Janus, dr n. wet. Maciej Janeczek, prof. dr hab. Witold Janeczek
str. 78
Przewlekłe zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia jest schorzeniem często niepoddającym się terapii ogólnej.Przed przeprowadzeniem zabiegu chirurgicznego warto rozważyć farmakologiczne metody terapii miejscowej. Iniekcje przeprowadzane pod kontrolą USG cechują się większą dokładnością »

ŻYWIENIE

autor: dr med. wet. Jan S. Suchodolski
str. 84
Dzięki niedawnemu rozwojowi technik molekularnych jesteśmy w stanie lepiej opisać bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym psa i kota. Dzięki temu zdajemy sobie sprawę ze znaczenia flory bakteryjnej jelit dla dobrego »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: prof. dr Axel Wehrend
str. 92
Publikacja stanowi fragment książki "Ginekologia i położnictwo psów" (wyd. Galaktyka).
autor: lek. wet. Katarzyna Kraszewska
str. 94
Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób serca u świnek morskich. Dotyczy ona bezpośrednio mięśnia sercowego.

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 97
Wykaz punktów kontroli granicznej i jednostek weterynaryjnych, odpowiedzialność zawodowa lekarza weterynarii, wzór paszportu dla psów, kotów i fretek oraz coś na temat wykonywania zawodu lekarza weterynarii.

PRZEWODNIK

autor: lek. wet. Paweł Kalinowski, lek. wet. Dominika Drzewińska
str. 98
Grupy krwi to specyficzne gatunkowo epitopy powierzchniowe, zlokalizowane na erytrocytach, które dziedziczą się w prosty sposób. Antygeny kodowane przez geny allelowe odpowiadają za stworzenie grupy krwi. W przypadku gdy osobnik pozbawiony »

VET-BIZNES

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 100
Musimy poinformować rynek o istnieniu naszego ZLZ, o usługach, jakie świadczymy, musimy wyróżnić się wśród naszych konkurentów, nakłonić klientów do skorzystania z konkretnej usługi. Uwarunkowania prawne oraz związane ze specyfiką wykonywania »
autor: Marek Tomaszewski
str. 104
W poprzednim numerze zastanawialiśmy się, jak najkorzystniej z podatkowego punktu widzenia finansować zakupy inwestycyjne do naszej praktyki. Decydując się na prowadzenie praktyki weterynaryjnej, automatycznie staniemy się przedsiębiorcą i będą obowiązywać nas te »

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 106
Jej zainteresowania naukowe dotyczą kardiologii, a w szczególności: mechanizmów elektrofizjologicznych arytmii, roli markerów z badania EKG do przewidywania nagłej śmierci sercowej oraz modeli zwierzęcych w kardiologii doświadczalnej. Na co dzień, »

VET-PRESS

autor: Monika Cukiernik
str. 108
W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Zaćma stanowi główną przyczynę niedowidzenia lub całkowitej ślepoty u tej grupy zwierząt. Postępująca choroba prowadzi do całkowitego zmętnienia soczewki. Skuteczne »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 109
Jeszcze przed wakacjami w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja cyklicznych warsztatów USG dotyczących rozrodu małych zwierząt. W warsztatach uczestniczyło 15 najlepszych i »
autor: Robert Kraczkowski
str. 109
13-14 lipca 2013 r. na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu pod patronatem ESVD (European Society of Veterinary Dermatology) odbyła się konferencja dermatologiczna Young Vets Veterinary Dermatology Conference.W tym wydarzeniu udział »
autor: dr hab. prof. nadzw. Wojciech Niżański, prof. nadzw. dr. n. wet. Małgorzata Ochota
str. 110
W dniach 5-6 lipca 2013 r. w Tuluzie odbył się szesnasty światowy Kongres Rozrodu Małych Zwierząt organizowany przez European Veterinary Society for Small Animal Reproduction – pierwszą europejską organizację gromadzącą »

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 112
Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.