Wydania specjalne: 8_2004_1

1/2004, styczeń - luty Okładka

Szanowni Czytelnicy!


Mamy wielką przyjemność oddać w Państwa ręce pierwszy, styczniowy numer nowego czasopisma na rynku branżowych pism dla lekarzy weterynarii - dwumiesięcznik „Weterynaria w Praktyce”. Mamy głębokie przekonanie i wiarę, że tak jak sugeruje sam tytuł, będzie on przydatny w Państwa codziennej trudnej pracy lekarza weterynarii. Naszą ambicją jest szerzenie wiedzy, jej systematyzowanie, sięganie po tematy praktyczne, nowe, często niełatwe.
Na łamach „Weterynarii w Praktyce” znajdziecie Państwo głównie tematykę profilaktyki, leczenia małych zwierząt, zwierząt egzotycznych oraz koni. Problematykę leczenia pozostałych grupy zwierząt będziemy ujmować w osobnych periodykach. Oprócz ciekawych artykułów merytorycznych, mamy do zaproponowania stałe działy, które mają na celu wzbogacenie Państwa wiedzy o wiadomości ze środowiska lekarzy weterynarii, rzetelną informację na temat integracji Polski ze strukturami Unii Europejskiej oraz związanych z tym faktem problemów. Chcemy również prezentować Państwu osoby cenione i znane w branży weterynaryjnej. Dlatego w numerze pierwszym przedstawiamy sylwetkę człowieka, który stworzył niejedną kartę historii polskiej medycyny weterynaryjnej - prof. dr. hab. Ryszarda Badury.
Jeśli chcecie Państwo wiedzieć, co słychać w różnych zakątkach Polski, zaglądajcie do kolejnych numerów „Weterynarii w Praktyce”, gdyż będziemy przedstawiać wybrane lecznice i kliniki weterynaryjne. Zapewniamy, że interesujących miejsc nie brakuje.
A i to nie wszystko, co szykujemy.
Naszą ambicją jest spełnienie Państwa czytelniczych oczekiwań, co na pewno jest rzeczą niełatwą. Dlatego wyjdźcie nam Państwo naprzeciw! Czekamy na sugestie i uwagi pod redakcyjnymi numerami telefonów.
Szczerze dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania koncepcji pisma, tym, którzy otworzyli nam drogę i udzielili cennych wskazówek. Informacja jest Źródłem wiedzy - mamy ogromną nadzieję, że ta wiedza zostanie praktycznie wykorzystana.
Życzymy przyjemnej lektury!

Red. prowadzą
Monika Siwiec

NASZE SPRAWY

str. 3

VET-MEDYCYNA

autor: Wojciech Niżański
str. 6
Wzrost liczebności populacji wartościowych pod względem genetycznym psów rasowych stwarza potrzebę rozszerzania wachlarza specjalistycznych usług weterynaryjnych, w tym metod mających na celu opiekę nad rozrodem tych zwierząt. Rosnący poziom wiedzy »
autor: Marianna Szczypka
str. 12
Padaczka jest zespołem objawów somatycznych, wegetatywnych i psychicznych. Jej główną cechą jest występowanie powtarzających się napadów padaczkowych, które są wynikiem powstania nieprawidłowego pobudzenia w komórkach nerwowych mózgu.
autor: Marianna Szczypka
str. 12
Padaczka jest zespołem objawów somatycznych, wegetatywnych i psychicznych. Jej główną cechą jest występowanie powtarzających się napadów padaczkowych, które są wynikiem powstania nieprawidłowego pobudzenia w komórkach nerwowych mózgu.
autor: dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Jankowski
str. 20
Gastroskopia jest nowoczesną techniką diagnostyczną, umożliwiającą bezpośrednią obserwację wnętrza żołądka. Od wielu lat jest stosowana, zarówno w medycynie człowieka, jak i medycynie weterynaryjnej do rozpoznawania chorób tego narządu.
autor: Jacek Garncarz, Magdalena Garncarz
str. 23
Rokowanie i leczenie choroby narządu wzroku zależne są od rozpoznania, a umiejętność badania danego układu jest niezbędna w procedurze diagnostycznej. Struktura oka z przejrzystą rogówką i soczewką pozwala na bardzo »

NASZE SPRAWY

str. 26

VET-MEDYCYNA

autor: Teresa Mastalerz
str. 28
Opisano wyniki zastosowania hemilaminectomii w 20 przypadkach przepukliny jądra miażdżystego u psów. Do leczenia operacyjnego zakwalifikowano psy w różnym wieku, obu płci i różnych ras.
autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 32
Od kilku lat można zaobserwować gwałtowny wzrost zainteresowania diagnostyką laboratoryjną a oczywistych powodów tego zjawiska jest kilka.Jedną z najczęstszych przyczyn zlecania lub wykonywania analiz jest szukanie pomocy w zdiagnozowaniu stanu »
autor: dr n. wet. Stanisław Dzimira
str. 37
Zalety badań cytodiagnostycznych powinny skłonić lekarza weterynarii do częstego sięgania po nie w codziennej praktyce, ponieważ metoda ta oprócz różnicowania zmian nowotworowych, pozwala w krótkim czasie postawić diagnozę również co »

VET-IMPREZY

str. 41

VET-MEDYCYNA

autor: Wojciech Atamaniuk
str. 42
Badanie radiograficzne (RTG, badanie rentgenowskie) jest podstawową i najczęściej wykonywaną metodą diagnostyczną chorób klatki piersiowej zwierząt (1,5,6,7). Trudno wyobrazić sobie skuteczne leczenie chorób płuc, przełyku czy serca bez zdjęcia rentgenowskiego. Dynamicznie rozwijające się metody diagnostyczne jak ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny w dużej mierze uzupełniają radiografię, która wciąż pozostaje podstawową metodą obrazowania klinicznego. Dlatego cieszy stale i szybko powiększająca się liczba prywatnych gabinetów weterynaryjnych wyposażonych w aparat RTG.
Badanie radiograficzne (RTG, badanie rentgenowskie) jest podstawową i najczęściej wykonywaną metodą diagnostyczną chorób klatki piersiowej zwierząt (1,5,6,7). Trudno wyobrazić sobie skuteczne leczenie chorób płuc, przełyku czy serca bez zdjęcia rentgenowskiego. »
autor: Joanna Persona, dr n. wet. Andrzej Bereznowski
str. 46
Choroby przebiegające z niedrożnością górnych dróg oddechowych u koni stanowią pokaźny procent wszystkich schorzeń, z którymi lekarz weterynarii ma kontakt w swojej praktyce klinicznej. Przyczyną wizyty właściciela konia u lekarza »

VET-SYLWETKA

str. 52

VET-LEX

autor: Tomasz Pietryga
str. 55
Zakłady lecznicze dla zwierząt będą musiały w ciągu 5 lat zostać dostosowane do unijnych standardów w zakresie świadczenia usług. Niespełnienie wymogów lokalizacyjnych, sanitarnych, technicznych będzie wiązało się z zakazem dalszego »

NASZE SPRAWY

str. 58

VET-IMPREZY

str. 60
str. 62
str. 62

INTERNET DLA CIEBIE

str. 63

VET-NOWOŚĆ

str. 64

VET-PRESS

autor: dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 67
Dawno już minęły, miejmy nadzieję bezpowrotnie, czasy asygnat na samochody. Ci nieco starsi pamiętają urzędowe przydziały na auta, które dostawało się z racji wykonywanego zawodu, lub mniej chlubnie, z racji »
str. 68

KLUB KSIĄŻKI

str. 69

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.