Wydania specjalne: 8_2009_1

.:: Komunikat ::.
UWAGA! Nie masz uprawnień do pobrania pliku. Plik zostanie udostępniony po zalogowaniu do serwisu osobom z wykupionym abonamentem lub prenumeratą. Oba można zamówić w naszym sklepie internetowym
1-2/2009, styczeń Okładka
Drodzy czytelnicy Każdy z nas na progu nowego roku snuje plany, robi wewnętrzne postanowienia i rozpoczyna po raz kolejny realizację świąteczno-noworocznych założeń. Styczeń niesie ze sobą nadzieję, że zdążymy nasze plany zrealizować znajdując jednocześnie więcej czasu dla siebie. Nasze redakcyjne plany i zmierzenia na rok 2009 z pewnością Państwa ucieszą, gdyż odpowiadając na zgłaszane zapotrzebowanie postanowiliśmy zwiększyć ilość wydań „Weterynarii w Praktyce” stając się tym samym miesięcznikiem. Przygotowujemy dla Państwa 3 wydania tematyczne, które będą doskonała okazją do usystematyzowania i poszerzenia wiedzy z różnych dziedziny. Kontynuując rozpoczęty projekt dotyczący „Praktycznych szkoleń” zamierzamy zaproponować Państwu ciekawe spotkania z najlepszymi specjalistami, a jednocześnie praktykami z kraju i z zagranicy. Bardzo cenimy sobie bezpośredni kontakt z Państwem podczas różnego rodzaju szkoleń, konferencji oraz warsztatów. Na dobre rozpoczęcie roku chcieliśmy Państwa zaprosić do zabawy, która polega na przesłaniu odpowiedzi do redakcji na temat „Mój najdziwniejszy, najśmieszniejszy dzień w praktyce lekarskiej” 10 pierwszych osób, które prześlą na adres redakcji: weterynaria@elamed.pl odpowiedzi nagrodzimy przepięknymi kalendarzami ściennymi. Najciekawsze prace zostaną opublikowane na łamach gazety. Przygotowaliśmy również drugą edycję katalogu branży weterynaryjnej VetKatalog 2009, który zawiera kompendium informacji na temat produktów pomocnych w codziennej pracy lekarza weterynarii. Powracając do kwestii planowania kalendarza na 2009 rok, w bieżącym numerze publikujemy terminarz spotkań oraz konferencji, które są zaplanowane w najbliższych miesiącach. Może warto odnotować i zaplanować te wyjazdy już dziś....

TEMAT NUMERU

autor: Monika Żurawicka
str. 8
A do tego jeszcze te nieleczące się przypadki, niezadowoleni właściciele zwierząt, eutanazje… Nie chce mi się rozmawiać z kolejną osobą, która będzie mi mówić, co mam robić… Czy ktoś w »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: prof. dr hab Józef Nicpoń, dr n. med. Maria Saduś-Wojciechowska, dr n. wet. Katarzyna Mróz
str. 10
Choroby nowotworowe małych zwierząt bardzo często związane są z licznie występującymi zaburzeniami hemostazy. Te zaburzenia występują jako zmiany funkcjonalne hemostazy pierwotnej lub wtórnej, które prowadzą do zakrzepów lub krwawień. Prawdopodobnie »
autor: dr n. wet. Kamila Glińska-Suchocka
str. 16
W medycynie weterynaryjnej opisywanych jest wiele typów uszkodzenia wątroby określanych jako przewlekłe zapalenie wątroby. Ich wspólną cechą są: podobny wywiad, objawy kliniczne, wyniki badań laboratoryjnych, a przede wszystkim to, że »

STOMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Maciej Janeczek
str. 20
Stomatologia staje się dziedziną coraz bardziej popularną w praktyce klinicznej małych zwierząt. W niniejszym artykule opisano zasady leczenia endodontycznego zębów wielokorzeniowych u psów. Opisano wykonanie dostępu do kanałów oraz ich »

PARAZYTOLOGIA

autor: lek. wet. Klaudiusz O. Szczepaniak, dr n. wet. Łukasz Adaszek, lek. wet. Jacek Kutrzuba, prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 22
Izosporoza jest pierwotniaczą chorobą psów i kotów wywoływaną przez kokcydia Isospora spp. Inwazją najczęściej dotknięte są osobniki młode, o słabej kondycji. Izosporoza przebiega z objawami biegunek, bolesności brzucha, odwodnienia, niekiedy »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Aleksander Kasprowicz
str. 26
Celem artykułu jest przedstawienie nowej techniki urethrostomii u kotów i wyników jej zastosowania w leczeniu kocura po nieudanej operacji urethrostomii kroczowej. Dotychczas stosowane alternatywne metody urethrostomii budzą kontrowersje związane z »

ANDROLOGIA

autor: dr n. wet. Wiesław Bielas, lek.wet. Katarzyna Szulańczyk-Mencel
str. 30
Schorzenia prącia i napletka u psów i kotów np. takie jak wędzidełko przetrwałe, niedorozwój prącia, stulejka i załupek zostały opisane jako najczęstsze zburzenia zewnętrznego narządu płciowego u tych samców. Wymienione »

DIETETYKA/ŻYWIENIE

autor: prof. dr hab. n. wet. Piotr Ostaszewski, dr inż. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz
str. 36
Właściwe zbilansowanie żywienia odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju szczeniąt. Dostarczane z pokarmem składniki odżywcze są przetwarzane w odpowiednie struktury w rosnącym organizmie. Wszelkie dysproporcje składu diety młodego zwierzęcia mogą »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: dr n. wet. Elżbieta Mikulska-Skupień, dr hab. Andrzej Pomianowski, lek. wet. Miłosława Kwiatkowska
str. 42
Neosporoza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaka Neospora caninum, który do roku 1988 był mylony z Toxoplasma gonidii. Choroba może być przenoszona zarówno droga poziomą, jaki i pionową. Najczęściej chorują »

KONIE

autor: lek. wet. Grzegorz Nowak
str. 46
Habronematoza koniowatych jest kosmopolityczną nematodozą układu pokarmowego, skóry i innych narządów, obserwowaną u zwierząt w różnym wieku. Rozwój pasożyta jest złożony. Żywicielami pośrednimi są różne rodzaje much. Główne objawy kliniczne: »
autor: prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 53
W pracy omówiono podstawy budowy mikroskopowej grasicy prawidłowej oraz zmiany w strukturze komórkowej narządu, które zachodzą w procesie fizjologicznej regresji narządu oraz w odpowiedzi na stymulację antygenową. Przedstawiono znane zespoły »
autor: lek. wet. Rafał Pędziwiatr
str. 56
Właściwe uspokojenie konia do badania i leczenia w obrębie jamy ustnej jest najważniejsze dla postawienia precyzyjnej diagnozy i leczenia. Występuje kilka leków uspokajających stosowanych w tym kierunku. Najbardziej przydatni są »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: dr n. wet. Maciej Janeczek
str. 60
Choroby przyzębia są ważnym zagadnieniem stomatologii weterynaryjnej. W artykule przedstawiono rolę śliny i jej układów enzymatycznych w kontroli populacji drobnoustrojów jamy ustnej. Enzymy śliny i ich działanie stały się podstawą »

PRZEWODNIK

autor: dr Elizabeth Muller
str. 62
W ciągu ostatnich lat znacznie zwiększyła się liczba chorób uznawanych za dziedziczne u psów, kotów i koni. Dzięki prowadzonym na globalną skalę badaniom w przypadku wielu chorób udało się odnaleźć »

VET-PRESS

autor: lek. wet Marzena Nowak
str. 65
Zoo w Dortmundzie powstało w 1953 roku. Publiczności udostępnione jest tutaj 28 hektarów terenów parkowych. Zwiedzający mogą tu zobaczyć liczne gatunki drzew i innych roślin. Zoo zamieszkuje obecnie około 1840 »
autor: dr n. wet. Jarosław Zajączkowski
str. 69
- Dzień dobry Panie Doktorze. Proszę powiedzieć mi coś o moim „Wiktorku”? - Kim jest „Wiktor”? - To żółwik. Dostałam go wczoraj w prezencie urodzinowym od rodziców. - No to masz pięknego gada »

VET-SYLWETKA

str. 72
Choć w Polsce żyje ok. 350 tys. koni, niewiele jest miejsc, gdzie można skutecznie je leczyć. Z panem prof. Zdzisławem Kłosem spotykam się w Klinice Koni Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 77
VetPharma 2009, konferencja zapoznająca z aktualną sytuacją prawą w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych, oraz przekazująca praktyczną wiedzę prowadzącą do sprawnego i efektywnego funkcjonowania w tym obszarze, odbyła się 25 listopada »
autor: Monika Cukiernik
str. 78
Już po raz trzeci redakcja „Weterynarii w Praktyce” objęła patronatem medialnym wydarzenie, jakim są III Targi Lecznictwa Weterynaryjnego i Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności
autor: Honorata Guzik
str. 80
str. 81

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.