Wydania specjalne: 8_2010_1

1-2/2010, luty Okładka
Nowy Rok przyniósł spore zmiany również w naszej redakcji. Miło mi Państwa poinformować, że nasze grono poszerzyło się o drugiego konsultanta merytorycznego dr n. wet. Wojciecha Hildebranda. Cieszymy się, że doświadczenie i ogromna wiedza dr Hildebranda wzmocni nasz zespół oraz przyczyni się do rozwoju nowych pomysłów. Od nowego roku propnujemy Państwu dodatkową edukację w zabawnej formie „Twoja diagnoza”. W każdym kolenym numerze będziecie mogli Państwo zapoznać się z prawidłowym rozwiązaniem problemu kliniczego zamieszczanego w wydaniu poprzednim. Dla wytrwałych czytelników przygotowaliśmy ciekawe nagrody. Kolejny ciekawy konkurs, jaki Państwu poponujemy, wiąże się z opisaniem ciekawego przypadku klinicznego, z którym zetknęliście się Państwo podczas pracy zawodowej. Dla zwycięsców, których wyłonimy w drugiej połowie roku, czekają bardzo cenne nagrody, które z pewnością poprawią komfort pracy każdej lecznicy. Można zauważyć spore odświeżenie naszego czasopisma. W dalszym ciągu proponujemy 9 wydań, w których odnajdziecie Państwo praktyczne artykuły pisane przez najlepszych specjalisów z danej dziedziny. Dodatkowo zapraszamy Państwa na szkolenia organizowane przez redakcję. Zapoponowana tematyka naszych szkoleń otrzymała akceptację Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i będzie odbywać się pod honorowym patronatem Prezesa Izby. Wykaz wszystkich szkoleń znajdziecie Państwo na stronie 59 Już dzisiaj zachęcam do wpisania tych spotkań do kalendarza. Życzę miłej lektury

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Michał Golacik
str. 8
Prowadzenie zakładu leczniczego dla zwierząt jest działalnością regulowaną i w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powinna zostać wpisana do rejestru działalności regulowanej. Daje to gwarancję, że będzie ona wykonywana »

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Natalia Kościółek, dr n. wet. Janusz Bieżyński
str. 12
Schorzenia gruczołu krokowego są częstymi dolegliwościami starych psów dużych ras. Torbiele prostaty są jednymi z najczęstszych, z jakimi na co dzień spotyka się lekarz weterynarii. Istnieje wiele metod chirurgicznego leczenia »

DERMATOLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Cekiera, dr n. wet. Jarosław Popiel
str. 16
Zaburzenia w produkcji lub dystrybucji hormonów w organizmie często objawiają się zmianami skórnymi o podobnym charakterze. Zauważamy wyłysienia plackowate lub mozaikowe, zazwyczaj symetrycznie występujące. Lokalizacja zmian obejmuje głównie tułów. Świąd »

OKULISTYKA

autor: lek. wet. Anita Piątek, lek. wet. Maciej Kiełbowicz, dr n. wet. Jakub Nicpoń
str. 22
Wypadniecie gałki ocznej w skutek wyszarpania jej przez innego psa jest jednym z najczęściej spotykanych nagłych przypadków okulistycznych. O powodzeniu działania będzie decydować stan gałki ocznej po urazie oraz natychmiastowe »

KARDIOLOGIA

autor: lek. wet. Marta Parzeniecka-Jaworska, dr n. wet. Magdalena Garncarz, lek. wet. Rafał Niziołek
str. 27
Kardiomiopatia rozstrzeniowa należy do jednej z dwóch najczęściej spotykanych chorób serca u psów. Dotyczy głównie psów ras dużych i olbrzymich. Obraz choroby może ulegać drastycznym zmianom, w związku z tym »

VET-EDUKACJA

str. 35

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 36
Migotanie przedsionków (AF) jest najpowszechniejszą arytmią u psów. Charakteryzuje się ona brakiem załamków P w zapisie EKG oraz całkowicie niemiarową akcją komór (nieregularne odstępy RR). AF najczęściej jest związane z »

NEUROLOGIA

autor: dr. n. wet. Jacek Madany
str. 38
Ocena bólu u małych zwierząt jest diagnostycznie trudna. Dokonuje jej człowiek w sposób pośredni, analizując zachowania zwierzęcia. Ból ostry można oceniać metodami pomiarowymi i obserwacyjnymi. Metody obserwacyjne mają większą wartość »
autor: dr n. wet. Marcin Wrzosek
str. 44
Zaburzenia równowagi u psów to jedne z najczęstszych objawów w neurologii weterynaryjnej. Pod względem neurologicznym przyczyną mogą być choroby układu przedsionkowego obwodowego, ośrodkowego oraz móżdżku. Dokładne rozpoznanie warunkuje powodzenie terapeutyczne »

DIETETYKA/ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 48
W zależności od rodzaju choroby lub urazu oraz objętego nią narządu możemy zastosować dwa sposoby dożywiania zwierzęcia po zabiegu: metoda enteralna i parenteralna. Dożywanie dojelitowe wiąże się z apetyzacją posiłków »
autor: prof. Anton C. Beynen
str. 56
Żywienie odgrywa istotną rolę w rozwoju oraz leczeniu chorób przyzębia (płytka nazębna, kamień nazębny, zapalenie dziąseł, zapalenie ozębnej) u psów. Zasadniczo, choroby przyzębia rozwijają się u wszystkich psów, w różnym »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Izabela Polkowska, dr n. wet. Piotr Dębiak, dr n. wet. Dorota Różańska, dr n. wet. Anna Śmiech
str. 61
Opisywany przypadek dotyczy 5-letniego psa, samca, rasy bokser. U pacjenta zaobserwowano objawy chronicznych, nasilających się po spożyciu pokarmu, wymiotów (trwających od około czterech tygodni), okresowego rozwolnienia i wychudzenia. Badania diagnostyczne objęły: badanie kliniczne, radiologiczne badanie kontrastowe przewodu pokarmowego oraz badania hematologiczne i biochemiczne krwi. Na ich podstawie stwierdzono wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu żołądka.
Opisywany przypadek dotyczy 5-letniego psa, samca, rasy bokser. U pacjenta zaobserwowano objawy chronicznych, nasilających się po spożyciu pokarmu, wymiotów (trwających od około czterech tygodni), okresowego rozwolnienia i wychudzenia. Badania diagnostyczne »
autor: lek. wet. Estera Zawłocka-Hutny, prof. Johan de Vos , dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 66
Nowotwory komórek tucznych (MCT) powstają na skutek transformacji nowotworowej tych komórek i są najczęściej występującymi guzami skórnymi u psów (16-21%). Diagnoza stawiana tylko na podstawie obrazu klinicznego tych guzów jest »

WYWIAD

str. 70
Z dr n. wet. Wojciechem Hildebrandem, nowym konsultantem merytorycznym „Weterynarii w Praktyce”, rozmawia Krystyna Kempa.

KONIE

autor: dr n. wet. Jan Marczuk, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki
str. 72
Zespół hiperlipemiczny u koni rozwija się na tle ujemnego bilansu energetycznego. Występuje u koni ras miniaturowych (szetlandy, pony), osłów, mułów oraz u zimnokrwistych klaczy. Do charakterystycznych cech zespołu należą: lipemiczna »
autor: lek. wet. Sylwia Domańska, lek. wet. Agnieszka Pietsch-Fulbiszewska, lek. wet. Agata Porzuczek, dr n. wet. Jakub Nicpoń, lek. wet. Maciej Kiełbowicz
str. 76
Płynoterapia bardzo często wpływa na powodzenie leczenia u koni. Odwodnienia, a także zaburzenia stężenie elektrolitów, mogą prowadzić do wstrząsu, będącego stanem zagrażającym życiu, dlatego podstawą jest wspomaganie układu krążenia. Istotne »

PUNKT WIDZENIA

str. 81
Na temat XI Śląskich Warsztatów Diagnostycznych, specjalnie dla naszej redakcji, wypowiedział się prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału »

VET-IMPREZY

str. 82
autor: Honorata Guzik
str. 83
Drugi rok z rzędu firma IDEXX Laboratories wraz z PPH Eskulap Gliwice zorganizowała spotkania edukacyjne poświęcone diagnostyce laboratoryjnej. Jednodniowe seminaria z cyklu „Dobra Praktyka Diagnostyczna” odbyły się w dniach »
autor: Monika Cukiernik
str. 84
Tematem wiodącym spotkania były choroby powłoki wspólnej ciała. Konferencję zorganizowało Polskie Towarzystwo Hipiatryczne wraz z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną oraz Warszawską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną.
autor: Monika Cukiernik
str. 85
„Aktualne problemy w patologii psów i kotów” to temat konferencji naukowo-szkoleniowej, która odbyła się w październiku ubiegłego roku w Polanicy Zdroju.
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz
str. 86
W tym roku Barcelona po raz kolejny otworzyła swoje ulice i zakamarki także dla lekarzy weterynarii. Oczywiście nie był to pierwszy raz, kiedy można było chłonąć wiedzę w tym cudownym »
str. 87
Grupa VetBiznes po raz kolejny zorganizowała szkolenie, które zgromadziło ponad 120 lekarzy weterynarii i managerów praktyk weterynaryjnych z Polski, Litwy i Czech. Szkolenie odbyło się 14. 11. 2009 r . »
str. 87
W lipcu tego roku została przeprowadzona przez Pedigree DentaStix akcja „Miesiąc Zdrowych Zębów”. Patronował jej portal internetowy Wirtualna Polska, miesięczniki „Mój Pies” i „Weterynaria w Praktyce”.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.