Wydania specjalne: 8_2010_11

11-12/2010, listopad Okładka
Czas płynie tak szybko, że trudno uwierzyć, iż przekazuję Państwu ostatnie tegoroczne wydanie Weterynarii w Praktyce. Rok, który powoli zbliża się do końca, był dla naszej redakcji okresem bardzo dynamicznym, rozwojowym oraz kreatywnym. Krótko podsumowując rok 2010, należy wspomnieć o wzmocnieniu zespołu redakcyjnego o osobę dr Wojciecha Hildebranda. Dwóch konsultantów merytorycznych – dr Aleksander Gierek oraz dr Wojciech Hildebrand – wspierało redakcję w całorocznej, intensywnej pracy, sugerując tematy najbardziej aktualne. Redakcja nawiązała współpracę z nowymi autorami oraz zaproponowała nowe działy np: Vet-Edukacja Ta forma przekazywania wiedzy poprzez zabawę cieszyła się sporym zainteresowaniem z Państwa strony. Wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy serdecznie dziękujemy. Dodatkowo zapraszaliśmy Czytelników do udziału w szkoleniach organizowane przez naszą redakcję. Tegoroczne tematy spotkań czyli okulistyka, rozród, anestezjologia zdobyły Państwa uznanie. Przed nami jeszcze ostatnie spotkanie dotyczące zagadnień z zakresu onkologii. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Katowic 27 listopada. Szczegóły programu na naszej stronie internetowej www.weterynaria.elamed.pl W ostatnim czasie udało nam się zrealizować i przekazać Państwu nową pozycję książkową „Choroby zakaźne myszy i szczurów”, opracowaną przez autorów z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej z Lublina. Ciekawa i unikatowa pozycja z pewnością będzie przydatna przy leczeniu schorzeń gryzoni. Wspaniałym uwieńczeniem tegorocznej pracy jest otrzymanie honorowego medalu przyznanego Weterynarii w Praktyce przez prof. Jana Twardonia - dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Cieszymy się bardzo z otrzymanego wyróżnienia, które dodatkowo naszą redakcję motywuje do dalszej, intensywnej pracy. Do zobaczenia w 2011 roku.

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Agnieszka Janeczek
str. 8
Pierwsza wizyta w gabinecie lekarskim jest ogromnym stresem dla małych pacjentów. W artykule zawarto wskazówki jak przygotować zwierzaka do pierwszej wizyty. Cenne uwagi warto przekazać właścicielowi, aby włączył się w »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Janusz Bieżyński, lek. wet. Maciej Kiełbowicz, lek. wet. Natalia Kościółek
str. 11
U suki, rasy bokser, w wieku 6 lat o masie 26 kg zdiagnozowano niewydolność zwieracza pęcherza moczowego. Po długotrwałym i nieskutecznym leczeniu farmakologicznym podjęto decyzje o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego polegającego »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr hab. n. wet. prof. nadz. Andrzej Rychlik, lek. wet. Michał Wdowiak
str. 14
W prezentowanym artykule przedstawiono proces postępowania diagnostycznego w rozpoznawaniu nieswoistych zapaleń jelit u psów oraz omówiono leczenie stosowane w terapii tej choroby w zależności od natężenia objawów klinicznych (wskaźnik CIBDAI). »

OKULISTYKA

autor: dr n. wet. Marcin Lew, dr inż. Sylwia Lew
str. 20
Diagnostyka elektrofizjologiczna wzroku w postaci badania ERG jest jedynym rozwiązaniem umożliwiającym obiektywną weryfikację funkcjonalności siatkówki. Daje jednoznaczne i obiektywne wyniki pomiarowe w przypadkach gdzie brak jest przezierności układu optycznego oka. »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Marcin Szczepanik, lek. wet. Kamila Chmielecka, dr n. wet. Piotr Wilkołek
str. 24
Glikokortykosteroidy są jedną z najpowszechniej stosowanych grup leków w dermatologii. W leczeniu różnych chorób skóry wykorzystywane są ich właściwości przeciwzapalne oraz immunosupresyjne. Znajdują więc one zastosowanie przede wszystkim w terapii »
autor: dr n. wet. Joanna Czogała, mgr Ewa Wojciechowicz, dr n. biol. Krzysztof Marycz, mgr Krzysztof Kaliński
str. 30
Chłoniak epitelitotropowy psów jest chorobą nowotworową o złośliwym charakterze wynikającą z proliferacji limfocytów T w obrębie skóry. Odznacza się wybitną różnorodnością obrazu klinicznego, dlatego w codziennej praktyce może przysparzać trudności »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Dariusz Jagielski
str. 34
Postęp biologii molekularnej pozwolił na identyfikację kluczowych nieprawidłowości komórek nowotworowych dotyczących przekazywaniu sygnałów, niekontrolowanego wzrostu i różnicowania. Dotyczą one bardzo często białek o aktywności kinaz tyrozynowych. Do leczenia zwierząt towarzyszących zostały właśnie wprowadzone inhibitory kinaz tyrozynowych dając początek wielce obiecującej terapii celowanej.
Postęp biologii molekularnej pozwolił na identyfikację kluczowych nieprawidłowości komórek nowotworowych dotyczących przekazywaniu sygnałów, niekontrolowanego wzrostu i różnicowania. Dotyczą one bardzo często białek o aktywności kinaz tyrozynowych. Do leczenia zwierząt towarzyszących »

DIAGNOSTYKA

autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, dr n. med. Maria Saduś-Wojciechowska, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 38
Przed podjęciem decyzji terapeutycznych największe znaczenie dla lekarzy praktyków ma ustalenie patomechanizmów niedokrwistości. W niniejszym artykule zawarte zostały informacje dotyczące diagnostyki niedokrwistości oraz opisano dostępne formy leczenia. Wśród możliwości terapeutycznych »

ROZRÓD

autor: dr n. wet. Wiesław Bielas, dr n. wet. Tomasz Piasecki
str. 44
Celem artykułu jest prezentacja przyczyn, objawów oraz sposobów leczenia i zapobiegania powstawaniu torbielowatości jajników u świnek morskich. Przypadłość ta występuje bardzo często u samic świnek powyżej 2 roku życia. Schorzenie »

IMMUNOLOGIA

autor: prof. dr hab. Anna Chełmońska - Soyta, lek. wet. Julia Miller, dr n. wet. Marcin Wrzosek, prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak, lek. wet. Jan Lorenc
str. 48
Wśród chorób mięśni o podłożu immunologicznym wyróżnia się zapalenia mięśni oraz nużliwość mięśni (miastenia gravis). Prawidłowa terapia często umożliwia powstrzymanie procesu chorobowego, ale dla skuteczności leczenia kluczowe jest wczesne »

GERIATRIA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Madany
str. 58
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących z wiekiem w układzie moczowym u psów oraz zwrócenie uwagi na najistotniejszy klinicznie problem u starszych zwierząt – przewlekłą niewydolność nerek. Stan ten jest »

KARDIOLOGIA

autor: lek. wet. Marta Parzeniecka-Jaworska
str. 64
Do chorób mięśnia sercowego kotów zaliczamy kardiomiopatie oraz zapalenie mięśnia sercowego. Podczas gdy zapalenie mięśnia sercowego zdarza się u kotów dosyć rzadko, kardiomiopatie są u nich częstym problemem. Wśród kardiomiopatii »

GADY

autor: lek. wet. Karol Chłopecki
str. 71
U gadów utrzymywanych w niewoli większość chorób rozwija się na skutek nieprawidłowej opieki, na którą składają się błędy żywieniowe oraz niewłaściwe warunki w terrarium. Ropień ucha środkowego jest tego przykładem.

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 74
Artykuł opisuje wybrane błędy żywieniowe popełniane przez właścicieli psów. Problem jest rozpatrywany ze względu na stosowanie karm komercyjnych jak i diet domowych oraz różnych dodatków wprowadzanych do diety psa.

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Kamila Bulak
str. 80
Poszczególne gatunki ryb akwariowych mają określone wymagania środowiskowe i pokarmowe. Jeżeli właściwości fizykochemiczne oraz żywienie są nieodpowiednie, odporność ryb spada i łatwiej zapadają one na choroby.

KONIE

autor: lek. wet. Rafał Pędziwiatr
str. 86
W polskiej literaturze weterynaryjnej brak statystycznych doniesień na temat schorzeń stomatologicznych. Celem artykułu było przedstawienie procentowego udziału najważniejszych zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej u koni gorącokrwistych.

VET-IMPREZY

str. 90
7 października 2010 r. w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się uroczystość Jubileuszu 65-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
str. 92
W dniach 25-26.09.2010 w stadninie konie w Racocie zostały rozegrane VIII Jeździeckie Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynaryjnej i Studentów Medycyny Weterynaryjnej.
str. 94
str. 96
W ostatni weekend września nasza redakcja wzięła udział w kongresie „Onkologia i sterydoterapia w praktyce lekarza weterynarii”, który zorganizował Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie. Nowotwory stanowią stosunkowo częsty problem w praktyce »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.