Wydania specjalne: Zwierzęta hodowlane

2/2006 Okładka

Szanowni Czytelnicy!


Oddajemy w Państwa ręce drugie tegoroczne wydanie specjalne „Weterynarii w Praktyce” - jesienną Monografię „Zwierzęta Hodowlane”.
Monografia Jesień 2006 poświęcona tematyce zwierząt dużych to już ostatnie wydanie specjalne „Weterynarii w Praktyce”, a jednocześnie zapowiedź przekształceń, jakie nastąpią w 2007 roku. Nadchodzi czas zmian! Oczekiwany od pewnego czasu kwartalnik poruszający tematykę zwierząt hodowlanych wreszcie się ukaże. Będzie on kierowany specjalnie do lekarzy weterynarii pracujących w terenie.
Wiecie Państwo doskonale, jak zapracowana i pozbawiona wolnego czasu jest grupa zawodowa terenowych lekarzy weterynarii. Aby ocenić ich potrzeby w zakresie przekazu merytorycznego, przeprowadziliśmy ankietę wśród losowo wybranych osób. Na bazie tych informacji tworzymy nowy kwartalnik wydawnictwa Elamed, wydawcy „Weterynarii w Praktyce”, o nazwie „Weterynaria w Terenie”. Powstaje ona na bazie 5 dotychczasowych specjalnych projektów wydawniczych realizowanych przez redakcję. Wydania te cieszyły się dużym powodzeniem wśród lekarzy weterynarii, dlatego w nowej szacie graficznej i z nowymi siłami, pod nowym tytułem proponujemy Państwu „Weterynarię w Terenie”. Zapraszamy na stronę 51, tam znajdziecie Państwo więcej informacji.
Dziękujemy bardzo za poparcie i przychylność kadrze naukowej oraz praktykom, który wspierają nas w nowym projekcie wydawniczym. Wielkie ukłony! Bez Was byłoby trudniej.
Jeden z nas potrzebuje pomocy. Dr Andrzej Guszkiewicz jest chory na mielofibrozę - zwłóknienie szpiku, co skutkuje upośledzeniem wytwarzania erytrocytów. Tak więc jedyną szansą na życie są comiesięczne transfuzje krwi! Czytajcie Państwo, jak mu pomóc, na stronie 38.
Czekamy na Państwa uwagi, sugestie i propozycje tematyczne do naszego nowego kwartalnika „Weterynaria w Terenie”.
Będziemy wdzięczni za powiadamianie naszej redakcji o zbliżających się konferencjach, sympozjach oraz innych planowanych inicjatywach dotyczących zwierząt hodowlanych. To dla nas cenne informacje.

Życzę zajmującej lektury!

NASZE SPRAWY

str. 4

DRÓB

str. 6
Beztlenowcowe zapalenia jelit u drobiu wywoływane są przez bakterie z rodzaju Clostridium. Bakterie te są bardzo szeroko rozpowszechnione w przyrodzie i uznane zostały za komponenty saprofitycznej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego »
autor: dr n. wet. Monika Skowron
str. 12

TRZODA CHLEWNA

autor: prof. dr hab. n. wet. Anna Rekiel
str. 16
autor: prof. dr hab. n. wet. Zygmunt Pejsak
str. 22

NASZE SPRAWY

str. 26

BYDŁO

str. 28
Wykształcenie gruczołu mlekowego oraz zdolność do wytwarzania siary i mleka umożliwiły zaopatrzenie nowo narodzonego potomstwa we wszystkie niezbędne do życia i rozwoju substancje i stanowią o znaczącym postępie ewolucyjnym ssaków. »

NASZE SPRAWY

str. 37
str. 38

BYDŁO

str. 40
Badania prowadzono w lipcu 2004 r. na bydle rasy czerwonej polskiej i nizinnej czarno-białej. Muchy obsiadające okolice oka oraz boki zwierząt liczono w czasie 15 sekund, a ruchy głową, uszami »
autor: prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 44
autor: prof. dr hab. Jan F. Żmudziński, dr n. wet. Mirosław Polak
str. 48

NASZE SPRAWY

str. 51

BYDŁO

autor: prof. dr hab. Zygmunt Reklewski
str. 54
autor: dr n. wet. Andrzej Rudy
str. 61

WARTO WIEDZIEĆ

autor: dr hab. n. wet. Rajmund Sokół
str. 65
Nosemoza jest zaraźliwą chorobą inwazyjną pszczół o przebiegu przewlekłym, wywoływaną przez pierwotniaka Nosema apis Zander. Choroba stanowi bardzo duży problem wielu pasiek, który nasilił się ostatnio, w obliczu obowiązujących przepisów UE, zakazujących stosowania do jej zwalczania preparatów chemicznych. Skutkami choroby sporowcowej w rodzinie pszczelej jest jej niedożywienie, upośledzenie funkcji wychowawczych u pszczół robotnic, a także ich osłabienie i spadek wrodzonej odporności na infekcje wirusowe i bakteryjne. Obrona pszczół przed nosemozą oparta może być jedynie na restrykcyjnych zabiegach sanitarno-higieniczno-hodowlanych.

Nosemosis is a chronic infectious disease of bees, caused by protozoan Nosema apis Zander. This disease is a very serious problem of a lot apiaries. According to EU valid regulations, which prohibit using chemical preparations to control nosemosis, this problem has recently intensified. As a result of sporozoan infection undernutrition, handicap of educational function of worker bees as well as their weakness and decrease of natural resistance to viral and bacterial infections ocurr in the bee family. Protection of bees against nosemosis can be only based on restrictive sanitary-breeding interventions.
Nosemoza jest zaraźliwą chorobą inwazyjną pszczół o przebiegu przewlekłym, wywoływaną przez pierwotniaka Nosema apis Zander. Choroba stanowi bardzo duży problem wielu pasiek, który nasilił się ostatnio, w obliczu obowiązujących przepisów »

WYDARZENIA

autor: Agnieszka Majba
str. 68

WYWIAD

str. 70

VET-NEWS

str. 71

VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ

str. 73

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.