Wydania specjalne: Zwierzęta hodowlane
Szanowni Czytelnicy!
Oddajemy w Państwa ręce drugie tegoroczne wydanie specjalne „Weterynarii w Praktyce” - jesienną Monografię „Zwierzęta Hodowlane”.
Monografia Jesień 2006 poświęcona tematyce zwierząt dużych to już ostatnie wydanie specjalne „Weterynarii w Praktyce”, a jednocześnie zapowiedź przekształceń, jakie nastąpią w 2007 roku. Nadchodzi czas zmian! Oczekiwany od pewnego czasu kwartalnik poruszający tematykę zwierząt hodowlanych wreszcie się ukaże. Będzie on kierowany specjalnie do lekarzy weterynarii pracujących w terenie.
Wiecie Państwo doskonale, jak zapracowana i pozbawiona wolnego czasu jest grupa zawodowa terenowych lekarzy weterynarii. Aby ocenić ich potrzeby w zakresie przekazu merytorycznego, przeprowadziliśmy ankietę wśród losowo wybranych osób. Na bazie tych informacji tworzymy nowy kwartalnik wydawnictwa Elamed, wydawcy „Weterynarii w Praktyce”, o nazwie „Weterynaria w Terenie”. Powstaje ona na bazie 5 dotychczasowych specjalnych projektów wydawniczych realizowanych przez redakcję. Wydania te cieszyły się dużym powodzeniem wśród lekarzy weterynarii, dlatego w nowej szacie graficznej i z nowymi siłami, pod nowym tytułem proponujemy Państwu „Weterynarię w Terenie”. Zapraszamy na stronę 51, tam znajdziecie Państwo więcej informacji.
Dziękujemy bardzo za poparcie i przychylność kadrze naukowej oraz praktykom, który wspierają nas w nowym projekcie wydawniczym. Wielkie ukłony! Bez Was byłoby trudniej.
Jeden z nas potrzebuje pomocy. Dr Andrzej Guszkiewicz jest chory na mielofibrozę - zwłóknienie szpiku, co skutkuje upośledzeniem wytwarzania erytrocytów. Tak więc jedyną szansą na życie są comiesięczne transfuzje krwi! Czytajcie Państwo, jak mu pomóc, na stronie 38.
Czekamy na Państwa uwagi, sugestie i propozycje tematyczne do naszego nowego kwartalnika „Weterynaria w Terenie”.
Będziemy wdzięczni za powiadamianie naszej redakcji o zbliżających się konferencjach, sympozjach oraz innych planowanych inicjatywach dotyczących zwierząt hodowlanych. To dla nas cenne informacje.
Życzę zajmującej lektury!
NASZE SPRAWY
str. 4
DRÓB
str. 6
Beztlenowcowe zapalenia jelit u drobiu wywoływane są przez bakterie z rodzaju Clostridium. Bakterie te są bardzo szeroko rozpowszechnione w przyrodzie i uznane zostały za komponenty saprofitycznej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego
»
autor:
dr n. wet. Monika
Skowron
str. 12
TRZODA CHLEWNA
autor:
prof. dr hab. n. wet. Anna
Rekiel
str. 16
autor:
prof. dr hab. n. wet. Zygmunt
Pejsak
str. 22
NASZE SPRAWY
str. 26
BYDŁO
str. 28
Wykształcenie gruczołu mlekowego oraz zdolność do wytwarzania siary i mleka umożliwiły zaopatrzenie nowo narodzonego potomstwa we wszystkie niezbędne do życia i rozwoju substancje i stanowią o znaczącym postępie ewolucyjnym ssaków.
»
NASZE SPRAWY
str. 37
str. 38
BYDŁO
str. 40
Badania prowadzono w lipcu 2004 r. na bydle rasy czerwonej polskiej i nizinnej czarno-białej. Muchy obsiadające okolice oka oraz boki zwierząt liczono w czasie 15 sekund, a ruchy głową, uszami
»
autor:
prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 44
autor:
prof. dr hab. Jan F. Żmudziński,
dr n. wet. Mirosław
Polak
str. 48
NASZE SPRAWY
str. 51
BYDŁO
autor:
prof. dr hab. Zygmunt Reklewski
str. 54
autor:
dr n. wet.
Andrzej
Rudy
str. 61
WARTO WIEDZIEĆ
autor:
dr hab. n. wet. Rajmund
Sokół
str. 65
Nosemoza jest zaraźliwą chorobą inwazyjną pszczół o przebiegu przewlekłym, wywoływaną przez pierwotniaka Nosema apis Zander. Choroba stanowi bardzo duży problem wielu pasiek, który nasilił się ostatnio, w obliczu obowiązujących przepisów
»
WYDARZENIA
autor:
Agnieszka Majba
str. 68
WYWIAD
str. 70
VET-NEWS
str. 71
VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ
str. 73