Wydania specjalne: 8_2005_4

4/2005, lipiec - sierpień Okładka

Drodzy Czytelnicy!


Wakacje rozpoczęły się już na dobre, ale wiemy przecież, że dla lekarzy praktyków nie jest to czas odpoczynku i wyjazdów urlopowych. Mamy nadzieję, że mimo zapracowania sięgną Państwo po czwarty, wakacyjny numer „Weterynarii w praktyce”. W numerze tym m.in.: „Wybrane choroby górnych dróg oddechowych psów i kotów” - autorstwa Jolanty Spużak, Józefa Nicponia, Krzysztofa Kubiaka, Marcina Jankowskiego oraz „Porównanie metod osteosyntezy płytowej stosowanych w ortopedii weterynaryjnej” Janusza Bieżyńskiego. Polecamy również bardzo interesujący artykuł psycholog Moniki Żurawickiej - „Stres psychologiczny i próby radzenia sobie z nim”, w którym udało się jej wyodrębnić we współpracy z lekarzami weterynarii, stresory występujące w praktyce weterynaryjnej.
Oglądalność serwisu on-line „Weterynarii w praktyce” wciąż wzrasta! Dziękujemy za tak duże zainteresowanie.
Informujemy naszych obecnych i przyszłych autorów, iż szykujemy się do zmiany regulaminu publikowania w „Weterynarii w praktyce”. Zmiany te dotyczą głównie wzbogacenia artykułów w streszczenia i słowa kluczowe w języku polskim oraz angielskim, a także odnośników do literatury w porządku cytowania, a nie alfabetycznym, jak do tej pory. Zasady te będą obowiązywać od 2006 roku - szczegółowy regulamin znajdą Państwo na stronie 56.
Miło nam ogłosić, że od miesiąca jest już dostępny nowy Informator Weterynaryjny zaprzyjaźnionej z naszą redakcją hurtowni weterynaryjnej Centrowet Oddz. Wetfarm z Częstochowy. Nowy projekt graficzny Informatora został opracowany przez grafików Wydawnictwa ELAMED, wydawcy „Weterynarii w praktyce”.
W dziale Vet-Imprezy możecie Państwo przeczytać bardzo wiele informacji na temat wydarzeń weterynaryjnych planowanych w bieżącym roku oraz kilka relacji z tych, które już się odbyły. Gorąco polecamy ten właśnie dział, gdyż uświadamia nam on, jak aktywne i twórcze jest środowisko lekarzy weterynarii.
W przyszłym numerze opublikowana zostanie obszerna informacja na temat warsztatów organizowanych przez Sekcję Diagnostyki Obrazowej Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Nasza redakcja była obecna na dwóch spotkaniach z tego cyklu, 24 kwietnia na kursie „Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG”, oraz 26 czerwca na warsztatach „Diagnostyka USG jamy brzusznej psów i kotów”. Spotkania odbywają się w Siemianowicach Śląskich, w Klinice Weterynaryjnej dr. Romana Aleksiewicza.
Życzę zajmującej lektury!

Monika
p.o. redaktor naczelnej

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Jankowski, prof. dr hab. Józef Nicpoń, dr hab. Krzysztof Kubiak
str. 6
Choroby górnych dróg oddechowych stosunkowo często spotykane są u psów i kotów. Najczęściej objawiają się kichaniem, kaszlem, wypływem z nosa i oczu, dusznością wdechową oraz szmerami oddechowymi. Czynnikiem etiologicznym tych »
autor: Kamila Glińska, dr n. wet. Wojciech Hildebrand, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 10
W praktyce klinicznej bardzo często spotykamy się z koniecznością szybkiej diagnozy i rozpoczęcia leczenia u zwierząt z objawami duszności. Po wykonaniu wstępnych badań klinicznych i obrazowych w wielu przypadkach okazuje »
autor: Kamila Glińska, Wojciech Atamaniuk, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 12
Chylothorax jest rzadko spotykaną dolegliwością psów i kotów, w której dochodzi do nagromadzenia chłonki w jamach opłucnej. Powstaje pierwotnie z powodu uszkodzenia przewodu piersiowego (ductus thoracicus) lub wtórnie - w »
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 14
Cukrzycę definiuje się jako stan przewlekłej hiperglikemii wynikającej ze względnego bądź bezwzględnego niedoboru insuliny - hormonu produkowanego przez część wewnątrzwydzielniczą trzustki (12).

NASZE SPRAWY

str. 17

VET-MEDYCYNA

autor: Marcin Gołyński, Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 18
Choroby skóry o podłożu genetycznym nie są często spotykane u kotów. Tym niemniej stanowią one grupę interesujących zagadnień, które mogą przysporzyć lekarzowi praktykowi wielu problemów zarówno diagnostycznych, jak i terapeutycznych. »
autor: Agnieszka Wanda
str. 24
Starość - według jednych jest genetycznie zaprogramowanym etapem życia, według innych wynikiem nagromadzenia w organizmie uszkodzeń, z którymi na skutek niewydolności systemów naprawczych nie jest w stanie sobie on porazić. »
autor: Lidia Lewandowska
str. 28
Króliki cierpią na wiele schorzeń związanych z układem moczowym. Podobnie jak u kotów, grube, kastrowane, leniwe osobniki znajdują się w grupie szczególnego ryzyka. Kamienie zlokalizowane w drogach moczowych królików są »
autor: Kornel Ratajczak, Monika Bluszcz
str. 36
W roku 1847 Ignacy Filip Semmelweis, położnik pracujący w jednej z ówcześnie największych klinik Wiednia, nakazał swym asystentom przed badaniem pacjentek mycie rąk wapnem chlorowanym. Wydarzenie to przyniosło natychmiastowy sukces »
autor: Janusz Bieżyński
str. 38
Leczenie złamań kości, zarówno u ludzi, jak i zwierząt, od dawna znajdowało się w kręgu zainteresowań lekarzy i stanowiło, ze względu na duży stopień trudności, szczególne wyzwanie. Wymagało od specjalistów »
str. 44
autor: Piotr Biegała, Monika Potyrała
str. 46
Niemal do współczesnych czasów ziołolecznictwo pozostawało bardzo ważną gałęzią medycyny. Wobec braku leków syntetycznych i niepewnych wyników operacji chirurgicznych (brak aseptyki) leczenie ziołami bądź substancjami z nich pozyskiwanymi było niewątpliwie filarem postępowania lekarskiego zarówno w medycynie „ludzkiej”, jak i weterynaryjnej.
Niemal do współczesnych czasów ziołolecznictwo pozostawało bardzo ważną gałęzią medycyny. Wobec braku leków syntetycznych i niepewnych wyników operacji chirurgicznych (brak aseptyki) leczenie ziołami bądź substancjami z nich pozyskiwanymi było niewątpliwie »
str. 52
Obecnie dostępnych na rynku jest kilka leków służących do zwalczania ektopasożytów. Wszystkie one są wysoce skuteczne, ale dla niektórych właścicieli zwierząt niewystarczające. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy po zastosowaniu „kropelki »

NASZE SPRAWY

str. 56

VET-MEDYCYNA

str. 58
Choroby oczu koni są często powodem ograniczenia pola widzenia lub jego całkowitej utraty. Brak lub nieumiejętne postępowanie terapeutyczne najczęściej prowadzi do utraty przejrzystości ośrodków optycznych gałki ocznej i utrwalenia nieodwracalności »
str. 65
Nowy produkt koncernu Diamond Pet Foods - producenta karm Nutra Nuggets oraz Nutra Gold.
str. 66

OKIEM REPORTERA

str. 68

NASZE SPRAWY

str. 69

VET-IMPREZY

str. 69

VET-LEX

autor: Anna Stychlerz
str. 71
Wykonywanie usług weterynaryjnych przez zakłady lecznicze dla zwierząt wiąże się ze spełnieniem przez nie określonych wymagań przewidzianych w przepisach prawnych w zakresie pomieszczeń, urządzeń, aparatury i sprzętu.

VET-PRESS

str. 76

NASZE SPRAWY

str. 78

INTERNET DLA CIEBIE

autor: Oliwia Modzelewska
str. 79

VET-IMPREZY

str. 81
str. 81
str. 82
str. 82
str. 83
str. 84
str. 85
str. 86
str. 86

KLUB KSIĄŻKI

str. 87

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.