Wydania specjalne: 8_2010_4

4/2010, kwiecień Okładka
Witam w miesiącu kwietniu, który nareszcie odsłania ziemię zieloną, kolorową i zdecydowanie bardziej radosną. Okres ten skłania nas oraz zwierzęta do większej aktywności. Jednakże z pojawieniem się zielonej trawki powracają coroczne problemy właściciel z ochroną swoich podopiecznych przed pchłami oraz kleszczami. O chorobach, jakie kleszcze wywołują pisaliśmy na łamach naszego czasopisma, ale czy na pewno znany jest sam osobnik przenoszący patogeny chorób. Co lubi ten pasożyt, gdzie przebywa i jaki jest jego cykl rozwojowy dowiecie się Państwo z artykułu dr Doroty Kiewry „Wszystko o kleszczach”. Jak zwykle przygotowaliśmy dla Państwa sporo artykułów praktycznych. Chciałam przypomnieć, że prenumeratorzy Weterynarii w Praktyce mają poprzez naszą stronę interentową bezpłatny dostęp do wszystkich artykułów, które ukazały się od 2004 roku. Wyszukiwarka pomoże Państwu w szybkim odszukaniu danej tematyki lub autora. Przekazując Państwu to wydanie jesteśmy już po pierwszym szkoleniu organizowanym przez naszą redakcję z zakresu okulistyki. O wszystkich szczegółach tego spotkania dowiecie się Państwo z relacji zamieszczonej w dziale Vet-Imprezy. 17 kwietnia, na kolejnym szkoleniu będziemy poruszać tematykę z zakresu rozrodu. O wszelkich nowościach w terapii hormonalnej oraz zaburzeniach rozrodu mówić będą dr Wojciech Niżański oraz dr Sławomir Giziński. Więcej szczegółów tego spotkania znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.weterynaria.elamed.pl oraz www.szkolenia.elamed.pl. Zapraszamy serdecznie do Katowic.

TEMAT NUMERU

autor: dr n. wet. Jarosław Popiel, lek. wet. Agnieszka Cekiera
str. 8
Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) jest nadwrażliwością na białka zawarte w ślinie pcheł. Obserwuje się zarówno reakcje natychmiastowe (u psów i kotów), jak i opóźnione (tylko psy). Odczulanie zwierząt nie »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Aleksnder Kasprowicz, dr n. wet. Sylwia Lew
str. 14
Ektopia moczowodu to wrodzona anomalia końcowego odcinak jednego lub obu moczowodów. Przemieszczony moczowód znajduje ujście najczęściej w szyji pęcherza moczowego, w cewce moczowej lub pochwie. Najczęstszym objawem przemieszczenia moczowodów jest nietrzymanie moczu. Diagnostyka obrazowa pozwala na prawidłowe postawienie rozpoznania, a leczenie chirurgiczne polega na przemieszczeniu nieprawidłowo uchodzącego moczowodu do pęcherza moczowego.
Ektopia moczowodu to wrodzona anomalia końcowego odcinak jednego lub obu moczowodów. Przemieszczony moczowód znajduje ujście najczęściej w szyji pęcherza moczowego, w cewce moczowej lub pochwie. Najczęstszym objawem przemieszczenia moczowodów jest »

ROZRÓD

autor: dr n. wet. Piotr Jurka, Marta Słotkowicz, dr n. wet. Andrzej Max
str. 18
W pracy przedstawiono przypadek zmian patologicznych w macicy ciężarnej kotki. Celem pracy była próba ustalenia etiopatogenezy oraz opracowanie leczenia opisywanego przypadku.

KAZUISTYKA

autor: dr n. wet. Rafał Sapierzyński, lek. wet. Rafał Niziołek, dr n. wet. Igor Bissenik, lek. wet. Krzysztof Zdeb, lek.wet. Monika Januchta
str. 22
Częściowa perikardektomia metodą torakoskopową uznawana jest obecnie za jedną z chirurgicznych metod leczenia pacjentów z objawami idiopatycznego wysięku do worka osierdziowego oraz metodą paliatywną dla psów z guzami nowotworowymi. Wysięk »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: lek. wet. Julita Stępkowska, dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 28
W artykule opisano rzadkie anomalie leukocytów dotyczące budowy jąder komórkowych: wrodzoną i nabytą anomalię Pelgera-Hüeta, apoptozę krwinek białych w krwi obwodowej, oraz zmiany jąder w zaburzeniach granulopoezy. Wrodzona anomalia Pelgera »

VET-EDUKACJA

str. 33

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

autor: lek. wet. Katarzyna Szczepańska, dr n. wet. Wojciech Atamaniuk, lek. wet. Wojciech Kinda, lek. wet. Jan Lorenc, lek. wet. Justyna Ostrowska
str. 34
Prawidłowa ocena trzustki u psów i kotów jest istotnym elementem badania klinicznego w praktyce weterynaryjnej. Badanie ultrasonograficzne przy użyciu odpowiedniej jakości sprzętu w rękach doświadczonego badającego pozwala na jej ocenę »

TOKSYKOLOGIA

autor: lek. wet. Błażej Poźniak
str. 38
Zatrucia środkami ślimakobójczymi zawierającymi metaldehyd mogą zdarzać się relatywnie często u psów od wiosny do późnej jesieni. Metaldehyd jest trucizną układu nerwowego, a zatrucia wywołane jego spożyciem często przebiegają ostro »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Joanna Czogała
str. 42
Zarówno zapalenie skóry z podrażnienia jak i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u psów występują stosunkowo rzadko w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Ich diagnoza i leczenie bywają problematyczne ze względu na nie »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 47
Zespół QRS w EKG jest obrazem depolaryzacji mięśnia komór. Zaburzenia przewodzenia w obrębie komór nazywa się blokami śródkomorowymi.

NEUROLOGIA

autor: dr. n. wet. Jacek Madany
str. 50
Metody farmakologiczne pozostają fundamentem działania w terapii przeciwbólowej, a wśród nich kluczową rolę odgrywają NLPZ. Duże nadzieje wiąże się z wprowadzeniem nowej grupy NLPZ – koksybów, które zachowując dobre działania »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: lek. wet. Aleksandra Kumala, dr n. wet. Krzysztof Rypuła
str. 56
Historia szczepień ochronnych ma już ponad kilkusetletnią tradycję i stanowi wciąż najczęściej stosowaną mimo wieklu niedoskonałości metodę kontroli i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Nadrzędnym celem który chcemy osiągnąć prowadząc masowe »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: dr Dorota Kiewra
str. 62
Spośród hematofagicznych stawonogów kleszcze Ixodida (a szczególnie przedstawiciele rodziny obrzeżków Argasidae oraz dwóch rodzin kleszczy właściwych Ixodidae i Amblyommidae) zaliczane są do pasożytów o największym znaczeniu medycznym, weterynaryjnym i gospodarczym.

Żywienie

autor: dr n. wet. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz
str. 66
Przygotowanie i prowadzenie ciąży u zwierząt towarzyszących to ważny temat szczególnie gdy mamy doczynienia z osobnikami hodowlanymi. Prawidłowe podejście do samic przeznaczonych do hodowli zapewnia jednoznaczne korzyści prestiżowe i majątkowe »

GADY

autor: lek. wet. Aleksandra Maluta
str. 70
Hexamitaza to mało znana polskim lekarzom weterynarii pierwotniacza choroba występująca u żółwi, wywoływana przez Hexamita parva. Pierwotniak, który w przewodzie pokarmowym jest komensalem, w sprzyjających warunkach, atakuje drogi moczowe, »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 72
Z dr n. wet. Magdaleną Garncarz, na temat kardiologii weterynaryjnej, rozmawia Monika Cukiernik

KONIE

autor: Piotr Łoś, Hieronim Borowicz, dr n. wet Artur Niedźwiedź
str. 74
Wrzody żołądka u koni (EGUS) występują powszechnie u koni sportowych oraz źrebiąt. Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych, danych z wywiadu, gastroskopii lub odpowiedzi na leczenie. Dotychczas nie stwierdzono »

VET-IMPREZY

str. 78
str. 79
W dniu 13 lutego 2010 roku w Sali konferencyjnej Hotelu Mariott w Warszawie odbyła się „III Konferencja Naukowa" z cyklu dedykowanego specjalistom chirurgii i ortopedii małych zwierząt

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.