Wydania specjalne: 8_2012_4

4/2012, kwiecień Okładka
Miło mi przekazać kolejny, kwietniowy numer „Weterynarii w Praktyce”. W tym wydaniu chciałam zwrócić Państwa uwagę na szeroko ujętą w kilku artykułach problematykę okulistyczną. Na temat nagłych przypadków okulistycznych oraz leczenia, rokowań i możliwych komplikacji wypowiedział się lek. wet. Jacek Garncarz. Z artykułem tym dobrze koresponduje tekst lek. wet. Agnieszki Wiśniewskiej pt.: „Znieczulenie psów i kotów do nagłych przypadków okulistycznych”. Poza tym opublikowaliśmy tekst lek. wet. Macieja Kiełbowicza na temat powikłań towarzyszących zwichnięciu soczewki u psów i kotów oraz artykuł lek. wet. Aleksandry Maluty dotyczący chorób oczu u gadów. Zapraszam również do przeczytania wywiadu z lek. wet. Jackiem Garncarzem – nie tylko o jego pasji do okulistyki weterynaryjnej, ale także o kondycji tej dziedziny medycyny weterynaryjnej w Polsce. Poza tym w numerze znajdą Państwo m. in. tekst na temat operacyjnego leczenia wrodzonego rozszczepu dłoni i nadgarstka u młodego psa dr n. wet. Piotra Trębacza oraz metod znieczulenia infuzyjnego u małych zwierząt dr n. wet. Piotra Skrzypczaka, a także kolejny z cyklu artykułów na temat echokardiografii autorstwa dr n. wet. Urszuli Bartoszuk-Bruzzone. Chciałam również zaprosić Państwa na konferencję pt.: „Nagłe przypadki okulistyczne” organizowaną przez naszą redakcję, która odbędzie się 14 kwietnia br. Prelegentami będą lek. wet. Jacek Garncarz i lek. wet. Agnieszka Wiśniewska, którzy przybliżą nam nie tylko problematykę wypadnięcia gałki ocznej, ran rogówki i powiek oraz tępych i penetrujących urazów gałki ocznej, ale także znieczuleń pacjentów z nagłymi urazami. Proszę pamiętać o naszym teście edukacyjnym. Cieszymy się, że do redakcji napływa coraz więcej prawidłowych odpowiedzi. Serdecznie Państwa zapraszam i mam nadzieję, że spotkamy się 14 kwietnia w Katowicach.

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 7
Abyśmy mogli skutecznie prowadzić naszą działalność usługową, musi dowiedzieć się o nas rynek. Innymi słowy trzeba zaznaczyć swoją obecność w danym środowisku.

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Piotr Trębacz, lek. wet. Ewa Trębacz, dr hab. n. wet. Marek Galanty
str. 14
Rozszczep dalszego odcinka kończyny (ectrodactylia, „szczypce homara”), jest rzadko spotykaną wadą wrodzoną u psów. Charakteryzuje się obecnością podłużnej szczeliny rozdzielającej palce oraz śródręcze, która może sięgać do nadgarstka. W niniejszym »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: dr n. wet. Tomasz Ciszewski, dr n. wet. Michał Jank
str. 20
Właściwie każdy właściciel niewysterylizowanej suki musiał doświadczyć przynajmniej raz objawów ciąży urojonej u swojej podopiecznej.

NAGŁE PRZYPADKI

autor: dr n. wet. Piotr Sławuta, Paulina Uruska
str. 23
Wstrząs jest to zespół objawów chorobowych wywołanych hipoperfuzją tkanek który może być wynikiem oligowolemii, nadmiernego powiększenia łożyska naczyniowego i niewydolności mięśnia sercowego. Objawami wstrząsu niezależnie od etiologii są ZAWSZE zaburzenia »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: Anna Kozłowska-Ryś
str. 25
Choroby układu oddechowego są po schorzeniach ortopedycznych drugą najważniejszą przyczyną niewydolności wysiłkowej koni. U zwierząt młodych najczęściej są one powodowane przez czynniki zakaźne, takie jak bakterie czy wirusy, a u »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: lek. wet. Jacek Garncarz
str. 26
Konieczność udzielenie pomocy pacjentowi z nagłym przypadkiem okulistycznym przez lekarza weterynarii tzw. pierwszego kontaktu, wymusza na nim zaznajomienie się z takimi stanami, aby mógł on podejmować szybkie i odpowiednie decyzje »

OKULISTYKA

autor: lek. wet. Jolanta Bujok, lek. wet. Maciej Kiełbowicz, prof. UWM lek. wet. Aneta Bocheńska, lek. wet. Joanna Paczuska
str. 30
Badania przeprowadzono na 40 psach, u których zdiagnozowano zwichnięcie soczewki. W 32 przypadkach zwichnięcie dotyczyło przemieszczenia się soczewki do komory przedniej. W pięciu przypadkach zdiagnozowano nadwichnięcie soczewki. W czterech przypadkach »

ANESTEZJOLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Wiśniewska
str. 34
Nieodłącznym elementem postępowania w nagłych przypadkach okulistycznych u małych zwierząt jest znieczulenie. Okolica oka oraz sama gałka oczna stanowią wrażliwe struktury, których zwierze często nie pozwala badać. Przeprowadzenie pełnego badania »
autor: dr n. wet. Piotr Skrzypczak
str. 38
Znieczulenia infuzyjne zarówno domięśniowe, jak i dożylne ze względu na prostotę wykonania i brak potrzeby inwestycji w specjalistyczną aparaturę będą zawsze chętnie stosowane w codziennej praktyce weterynaryjnej. W anestezji domięśniowej »

DERMATOLOGIA

autor: lek. wet. Wojciech Toczek, dr n. wet. Piotr Wilkołek, dr n. wet. Marcin Szczepanik, dr n. wet. Anna Śmiech
str. 46
W artykule przedstawiony został tok postępowania dermatologa klinicysty u psów i kotów w przypadkach podejrzenia dermatofitozy. Do grupy tych grzybic należą mikrosporoza i trychofitoza, które jak wskazują statystyki epizootyczne, stanowią »

PARAZYTOLOGIA

autor: dr n. wet. Małgorzata Ewa Wiśniewska
str. 58
Pasożyty zewnętrzne u małych zwierząt są wszechobecne, szkodliwe nawet epizootycznie i na dodatek trudne do całkowitej eliminacji ze środowiska życia gospodarza. Do ektopasożytów zaliczamy szeroką gamę gatunków stawonogów z rzędu »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: lek. wet. Dagmara Kowalska, mgr Aleksandra Szwedko, dr n. wet. Nikola Pantchev, dr n. wet. Andrzej Połozowski, dr n. wet. Jolanta Piekarska
str. 66
Wiele już wiadomo na temat epidemiologicznego i epizootiologicznego znaczenia kleszczy twardych (Ixodidae) lecz nadal stanowią one dla lekarzy medycyny i lekarzy weterynarii wielką niewiadomą.

PRZEWODNIK

autor: Ph. Mimouni
str. 70
Pomimo, że istnieją różne metody leczenia łagodnego przerostu prostaty, wszystkie mające na celu zmniejszenie jej wielkości. Lekarz weterynarii powinien znać zalety i wady każdej metody, tak aby zalecić konkretnemu pacjentowi leczenie dostosowane do stanu klinicznego, biorąc jednocześnie pod uwagę oczekiwania jego właściciela (pies reproduktor, pies pracujący).
Pomimo, że istnieją różne metody leczenia łagodnego przerostu prostaty, wszystkie mające na celu zmniejszenie jej wielkości. Lekarz weterynarii powinien znać zalety i wady każdej metody, tak aby zalecić konkretnemu pacjentowi »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 72
Ubytek w przegrodzie międzykomorowej (VSD), relatywnie często występująca wrodzona wada serca u psów i kotów, może występować jako wada pojedyncza lub mnoga – w takiej sytuacji pojawia się najczęściej równolegle »

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 78
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Aleksandra Krygowska-Jankowska, lek. wet. Michał Jankowski
str. 81
Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie praktycznych aspektów badania USG narządu tarczowego. Dokładna znajomość anatomii szyi oraz odpowiednio dobrane parametry pomiarów i typ głowicy ultrasonograficznej pozwalają na prawidłowe przeprowadzenie tego »

ŻYWIENIE

autor: dr inż. Jacek Wilczak, dr n. wet. Michał Jank, mgr inż. Dariusz Kamola, mgr inż. Adam Prostek
str. 85
Żywienie w chorobie nowotworowej ma czasami decydujące znaczenie w utrzymaniu zwierzęcia przy życiu w czasie prowadzonego leczenia oraz w prawidłowym powrocie do zdrowia już po zakończonym postępowaniu farmakologicznym. Prawidłowo prowadzone »

GADY

autor: lek. wet. Aleksandra Maluta
str. 90
Zaburzenia ze strony oczu u gadów są dość częste. W wielu przypadkach są efektem błędów pielęgnacyjnych oraz żywieniowych. Nierzadko wśród przyczyn chorób oczu są infekcje bakteryjne lub inwazje pasożytnicze. Zdarzają »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Sheila Crispin, Michael J. Day
str. 94
Publikacja stanowi fragment książki pt. Immunologia kliniczna psów i kotów Michaela J. Daya.

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 98
Z Jackiem Garncarzem – lekarzem weterynarii, specjalizującym się w okulistyce weterynaryjnej, autorem ponad 40 artykułów w czasopismach branżowych i 15 w pismach dla miłośników zwierząt, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 100
25 i 26 lutego br. kilkuset lekarzy weterynarii pasjonujących się kardiologią miało okazję wysłuchać eksperckich wykładów, które odbyły się w Warszawie i Katowicach.
autor: Monika Cukiernik
str. 101
Firma ScanVet zaprasza lekarzy weterynarii na specjalistyczne warsztaty z zakresu anestezjologii, które prowadzi dr n. wet. Piotr Skrzypczak. Głównym celem spotkań jest kreowanie standardów postępowania anestezjologicznego w weterynarii. Spotkania odbyły »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.