Wydania specjalne: 8_2006_5

5/2006, wrzesień-październik Okładka

Szanowni Państwo!


Witam Państwa w listopadzie - miesiącu dla naszej branży bardzo ważnym, ze względu na odbywający się w Krakowie, w dniach 18-20 listopada, XIII Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt pt.: „Pediatria małych zwierząt”.
Ruszyła również nowa strona PSLWMZ www.pslwmz.org.pl - bardzo przejrzysta, ciekawa, z informacjami na temat wydarzeń weterynaryjnych. W imieniu znamienitego zarządu PSLWMZ zapraszamy!
Nasza redakcja jako jedyna objęła patronat medialny nad Olsztyńskim Forum Weterynaryjnym 2005 „Kardiologia i okulistyka w praktyce”. Organizuje je IVSA Poland o. Olsztyn oraz Royal Canin Polska dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej oraz lekarzy weterynarii praktyków. Forum odbędzie się w dniach 26-27 listopada 2005 roku. W numerze pierwszym 2006 roku będziecie Państwo mogli przeczytać więcej na temat tego spotkania.
W październiku bieżącego roku z ramienia naszej redakcji ukazała się monografia „Zwierzęta Hodowlane”, zawierająca materiały z konferencji „Rozród - Matka - Noworodek” 2005, która odbyła się w Polanicy Zdroju. Jest to jeden z nowych pomysłów „Weterynarii w praktyce”, który znajdzie swoją kontynuację w roku 2006 - szykujemy na tym polu niespodzianki dla naszych prenumeratorów.
Od nowego roku zmienia się również cena prenumeraty. Roczna lekarska kosztować będzie 102 zł, roczna studencka 60 zł. Zachęcam do zakupu prenumeraty jeszcze w tym roku - po starej, niższej cenie!
Nasza ankieta dla lekarzy weterynarii „Jak uczyć się języka angielskiego” okazała się dobrym pomysłem i cieszyła się wśród Państwa powodzeniem. Dziękujemy za zainteresowanie tym zagadnieniem. Z laureatami konkursu kontaktować się będziemy telefonicznie.
Po raz kolejny informujemy naszych obecnych i przyszłych autorów, że zmiany w regulaminie publikowania w „Weterynarii w praktyce” będą obowiązywać bez odstępstw od numeru pierwszego 2006 roku. Zmiany te dotyczą głównie opatrywania artykułów w streszczenia i słowa kluczowe w języku polskim oraz angielskim, a także odnośników do literatury w porządku cytowania, a nie alfabetycznym, jak do tej pory. Zasady te będą obowiązywać w artykułach przeglądowych w dziale VET-MEDYCYNA od 2006 roku - szczegółowy regulamin znajdą Państwo na stronie 96 bieżącego wydania lub na stronie www.elamed.com.pl/weterynaria.
W dziale Vet-Imprezy możecie Państwo przeczytać bardzo wiele informacji na temat planowanych wydarzeń weterynaryjnych oraz kilka sprawozdań z tych, które już się odbyły. Szczególnie polecam obszerny opis z II Konferencji Chirurgicznej: „Medycyna ratunkowa” z Wrocławia - relacjonowany przez dr. n. wet. Grzegorza Wąsiatycza.
Korzystając z okazji, gdyż to ostatnie tegoroczne wydanie, składam naszym drogim Czytelnikom, Klientom oraz Autorom i Współpracownikom życzenia zdrowych, radosnych, rodzinnych i pięknych Świąt Bożego Narodzenia oraz szampańskiej zabawy sylwestrowej!
Życzę zajmującej lektury!

Monika
p.o. redaktor naczelnej

NASZE SPRAWY

str. 4

VET-MEDYCYNA

autor: Piotr Wilkołek, Marcin Szczepanik
str. 6
Atopia u kotów jest przewlekłą chorobą świądową. Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie badania klinicznego oraz badań dodatkowych. W artykule opisano objawy kliniczne i wyniki testów śródskórnych. Badania z zastosowaniem »
autor: Leonard Gugała
str. 12
W artykule opisane zostały podstawowe etapy diagnostyki choroby nowotworowej. Podano najważniejsze zagadnienia, jakie powinno się poruszyć w rozmowie z właścicielem chorego zwierzęcia. W dalszej części artykułu streszczone zostały metody operacyjnego »
str. 16
W opracowaniu tym zaprezentowano metody diagnostyczne najczęściej stosowane w rozpoznawaniu klinicznym i histologicznym nowotworów. Zostały omówione różne metody biopsji i pobierania materiału do badań diagnostycznych (biopsja aspiracyjna, tru-cat, pobieranie chirurgiczne). »
autor: dr n. wet. Barbara Osińska, dr n. wet. Sławomir Giziński, prof. dr hab. Maria Katkiewicz
str. 20
W pracy opisano trzy przypadki grasiczaka (thymoma). W dwóch przypadkach w strukturze morfologicznej grasiczaków obserwowano typowy rozrost nowotworowy komórek epitelialnych, a w jednym przypadku rozrost nowotworowy komórek epitelialnych miał miejsce »
str. 22
Opracowanie obejmuje klasyfikację, diagnostykę oraz leczenie chorób prostaty u psów. Przedstawiono procedury diagnostyczne oraz praktyczne rozwiązania terapeutyczne przydatne dla lekarza weterynarii w codziennej praktyce klinicznej.The article covers the classification, diagnostic »
str. 28
Celem artykułu jest przybliżenie problemu fizjologii i patologii psów w starszym wieku. Zmiany w fizjologii związane są z wyczerpywaniem się rezerw narządowych i wstecznymi zmianami w budowie narządów. Stosowanie zaleceń »
autor: Katarzyna Płoneczka
str. 34
Z profilaktyką swoistą wiąże się możliwość występowania reakcji poszczepiennych. Są to w większości reakcje indywidualne (gorączka, immunosupresja, tworzenie kompleksów immunologicznych, reakcje autoimmunologiczne). Brak jest na dzień dzisiejszy ustalonych kryteriów ich »
autor: Jerzy Gawor
str. 42
Młode psy pojawiające się u lekarza weterynarii powinny być poddawane szczegółowemu badaniu jamy ustnej. Stwierdzenie obrzmienia lub innej deformacji szczęki lub żuchwy przy jednoczesnym braku zęba lub zębów w tej »
autor: dr Katarzyna Guz
str. 50
Przywry monogenetyczne są pasożytniczymi płazińcami, które wywołują choroby ryb hodowlanych. Większość przywr monogenetycznych jest pasożytami zewnętrznymi występującymi w specyficznych miejscach gospodarza, takich jak głowa, boki ciała, płetwy i skrzela. Przywrami, »

NASZE SPRAWY

str. 53

VET-MEDYCYNA

autor: Marcin Wrzosek
str. 54
Oddawanie moczu związane z okazywaniem nadmiernego poddania jest częstym problemem zgłaszanym podczas wizyt behawioralnych. Występuje najczęściej u szczeniąt, młodych suk oraz osobników starszych i dotyczy zwierząt obu płci. Zaburzenie bierze swój początek już we wczesnym okresie życia szczeniąt, na skutek błędów popełnianych podczas okresu socjalizacji. Właściciel często próbuje zaradzić pojawiającemu się problemowi poprzez częste wyprowadzanie psa na spacer. Niestety, nie przynosi to oczekiwanego rezultatu. W konsekwencji relacja pomiędzy właścicielem a psem ulega pogorszeniu. Czasami dochodzi do takiej sytuacji, w której właściciel decyduje się na oddanie zwierzęcia. Dlatego bardzo ważne jest poinformowanie przyszłego właściciela, który decyduje się na adopcję psa ze schroniska, o jego „przeszłości” i problemach z zachowaniem, tj. niekontrolowanym oddawaniem moczu wynikającym z nadmiernego poddaństwa czy ekscytacji oraz o sposobach pracy z takim psem. Przed zakwalifikowaniem problemu do zaburzeń behawioralnych należy wcześniej przeprowadzić badanie ogólne oraz badanie neurologiczne.

Submissive urination is a common problem addressed during behavior consultations. It occurs in young puppies and young females as well as in older dogs of both sexes. These problems begin in an early stage of development and signal incomplete socialization of the animal. Frequently owners seek solution in increasing the number of walks a dog is taken on. However, this will not stimulate a recovery from submissive urination. Consequently relationship between a dog and an owner worsens. Sometimes, as a result, an animal is given away. Before adopting a dog from an animal shelter a future owner should be informed about ´s history and taught how to handle potential problems with submissive or excitement urination issues. The author also recommends neurological and/or general check up before classifying a problem as a behavioral one.
Oddawanie moczu związane z okazywaniem nadmiernego poddania jest częstym problemem zgłaszanym podczas wizyt behawioralnych. Występuje najczęściej u szczeniąt, młodych suk oraz osobników starszych i dotyczy zwierząt obu płci. Zaburzenie bierze »
str. 62
Migotanie przedsionków jest jedną z najczęściej spotykanych arytmii u psów i ludzi. Znanych jest wiele przyczyn migotania przedsionków. Mogą to być wady zastawek, niezastawkowe wady serca lub choroby pozasercowe (ostre »

NASZE SPRAWY

str. 66

VET-MEDYCYNA

autor: Krzysztof Romański
str. 68
Aktywność motoryczna przewodu pokarmowego ma na celu przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego, a także mieszanie pokarmu z sokami trawiennymi oraz jego odpowiednie rozdrobnienie. Pokarm znajdujący się w »
str. 82
Można wyróżnić cztery grupy przyczyn powodujących zaburzenia w opróżnianiu żołądka. Pierwszą grupę stanowią czynniki bezpośrednio związane z nieprawidłowym żywieniem. Należą do nich przekarmianie, niewłaściwy pokarm oraz nieprawidłowa temperatura pokarmu. Druga »
autor: Agnieszka Czujkowska, Andrzej G. Kruszewicz
str. 88
W kontekście wydarzeń ostatnich miesięcy znacznie wzrosło zainteresowanie ptakami wodnymi, w tym zimującymi w miastach łabędziami. Celowe wydaje się przybliżenie lekarzom weterynarii najistotniejszych aspektów rehabilitacji tej specyficznej grupy pacjentów. Praca »

NASZE SPRAWY

str. 93

VET-MEDYCYNA

str. 94
Aby zrozumieć potrzeby jeża chowanego jako zwierzę domowe, ważne jest, aby posiadać wiedzę odnośnie jego naturalnego środowiska bytowania. Jeże mają wiele zwyczajów, które ludziom wydają się dość niezwykłe. Objawy choroby »
str. 100

PRZEWODNIK

str. 101

NASZE SPRAWY

str. 102

VET-NEWS

str. 103

VET-PRESS

str. 108
Tematyka leasingu była już poruszana na łamach „Weterynarii w Praktyce” w ubiegłym roku (w numerze 5/2005). Jest on atrakcyjną formą finansowania inwestycji, która umożliwia inwestorowi dostęp do środków trwałych bez »
str. 112

VET-IMPREZY

str. 114
str. 115
str. 116
str. 116
str. 116
str. 117
str. 118
str. 118
str. 119
str. 119
str. 120

VET-APTEKA/VET-NOWOŚĆ

str. 121

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.