Wydania specjalne: 8_2005_6

6/2005, listopad - grudzień Okładka

Szanowni Państwo!


Witam Państwa w listopadzie - miesiącu dla naszej branży bardzo ważnym, ze względu na odbywający się w Krakowie, w dniach 18-20 listopada, XIII Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt pt.: „Pediatria małych zwierząt”.
Ruszyła również nowa strona PSLWMZ www.pslwmz.org.pl - bardzo przejrzysta, ciekawa, z informacjami na temat wydarzeń weterynaryjnych. W imieniu znamienitego zarządu PSLWMZ zapraszamy!
Nasza redakcja jako jedyna objęła patronat medialny nad „Olsztyńskim Forum Weterynaryjnym 2005 „Kardiologia i okulistyka w praktyce”. Organizuje je IVSA Poland o. Olsztyn oraz Royal Canin Polska dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej oraz lekarzy weterynarii praktyków. Forum odbędzie się w dniach 26-27 listopada 2005 roku. W numerze pierwszym 2006 roku będziecie Państwo mogli przeczytać więcej na temat tego spotkania.
W październiku bieżącego roku z ramienia naszej redakcji ukazała się monografia „Zwierzęta Hodowlane”, zawierająca materiały z konferencji „Rozród - Matka - Noworodek” 2005, która odbyła się w Polanicy Zdroju. Jest to jeden z nowych pomysłów „Weterynarii w praktyce”, który znajdzie swoją kontynuację w roku 2006 - szykujemy na tym polu niespodzianki dla naszych prenumeratorów.
Od nowego roku zmienia się również cena prenumeraty. Roczna lekarska kosztować będzie 102 zł, roczna studencka 60 zł. Zachęcam do zakupu prenumeraty jeszcze w tym roku - po starej, niższej cenie!
Nasza ankieta dla lekarzy weterynarii „Jak uczyć się języka angielskiego” okazała się dobrym pomysłem i cieszyła się wśród Państwa powodzeniem. Dziękujemy za zainteresowanie tym zagadnieniem. Z laureatami konkursu kontaktować się będziemy telefonicznie.
Po raz kolejny informujemy naszych obecnych i przyszłych autorów, że zmiany w regulaminie publikowania w „Weterynarii w praktyce” będą obowiązywać bez odstępstw od numeru pierwszego 2006 roku. Zmiany te dotyczą głównie opatrywania artykułów w streszczenia i słowa kluczowe w języku polskim oraz angielskim, a także odnośników do literatury w porządku cytowania, a nie alfabetycznym, jak do tej pory. Zasady te będą obowiązywać w artykułach przeglądowych w dziale VET-MEDYCYNA od 2006 roku - szczegółowy regulamin znajdą Państwo na stronie 96 bieżącego wydania lub na stronie www.elamed.com.pl/weterynaria.
W dziale Vet-Imprezy możecie Państwo przeczytać bardzo wiele informacji na temat planowanych wydarzeń weterynaryjnych oraz kilka sprawozdań z tych, które już się odbyły. Szczególnie polecam obszerny opis z II Konferencji Chirurgicznej: „Medycyna ratunkowa” z Wrocławia - relacjonowany przez dr. n. wet. Grzegorza Wąsiatycza.
Korzystając z okazji, gdyż to ostatnie tegoroczne wydanie, składam naszym drogim Czytelnikom, Klientom oraz Autorom i Współpracownikom życzenia zdrowych, radosnych, rodzinnych i pięknych Świąt Bożego Narodzenia oraz szampańskiej zabawy sylwestrowej!
Życzę zajmującej lektury!

NASZE SPRAWY

str. 5

VET-MEDYCYNA

autor: Marta Siemieniuch
str. 8
Okres neonatalny, czyli poporodowy, obejmuje pierwsze tygodnie życia szczeniąt i kociąt. Przeżycie tego przedziału czasowego przez oseski jest całkowicie uzależnione od instynktu macierzyńskiego matki oraz od warunków środowiskowych stworzonych przez »
autor: Małgorzata Dzierzęcka
str. 17
W ciągu ostatnich lat wzrosło zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia. Jedną z nich jest akupunktura, której skuteczność w leczeniu ludzi zachęciła lekarzy weterynarii do zastosowania jej również u zwierząt. W weterynarii »
autor: Jacek Garncarz
str. 22
autor: dr n. wet. Marcin Jankowski, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 24
Płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe (bronchoalveolar lavage - BAL) jest metodą diagnostyczną umożliwiającą pobieranie materiału z oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych, który następnie może być poddany różnym badaniom, np. cytologicznym, mikrobiologicznym, biochemicznym i immunologicznym »
autor: Paweł Jonkisz
str. 28
Przewlekła niewydolność nerek (CRF) jest stanem stopniowej, nieodwracalnej utraty zdolności nerek do spełniania swoich funkcji. To często występująca choroba tego narządu u psów i kotów. Najlepszym wykładnikiem upośledzenia czynności nerek »
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, Piotr Sławuta
str. 32
Choroby wątroby są powszechne w gastroenterologii weterynaryjnej. Artykuł prezentuje temat ostrej i przewlekłej niewydolności wątroby oraz możliwości terapii. Przedstawiono również postępowanie dietetyczne w chorobach wątroby.Glance of clinician vet at liver »
autor: Bogdan Feliks
str. 40
Znakowanie terytorium moczem u kotów, zwane również często zamiennie spryskiwaniem moczem, jest zaburzeniem zachowania pochodzenia psychicznego. W odpowiednim diagnozowaniu zaburzenia w oddawaniu moczu muszą być brane pod uwagę i rozróżniane przez klinicystę trzy podstawowe kategorie zaburzeń. Są to: choroba organiczna, niewłaściwe wydalanie moczu oraz znakowanie terenu moczem. Syndrom ten oznacza oddawanie moczu w środowisku, które w naturze mogłoby być formą chemicznego komunikowania się z innymi kotami (Eckstein i Hart, 1998). Znakowanie terytorium moczem to oddawanie moczu z dala od miejsc dotychczas w tym celu wykorzystywanych, kiedy nie zdiagnozowano choroby organicznej i kiedy oddawanie moczu nie pełni funkcji komunikacyjnych z innymi osobnikami. Leczenie syndromu znakowania terytorium moczem polega na kastracji, modyfikacji zachowania wraz ze zmianą środowiska oraz psychofarmakoterapii. Obecnie stosowane leki psychoaktywne to leki serotonergiczne (amitryptylina, buspiron, klomipramina) oraz przeciwlękowe typu diazepam (Relanium, Relanimal). Racjonalne wydaje się naprzemienne stosowanie tych leków do czasu, aż okażą się skuteczne w leczeniu tego syndromu zachowania.

Therapeutic approaches to urine-marking in cats
The urine-marking in cats, also often called urine spraying interchangeably, is a behavioural problem of psychical origin. In the adequate diagnose of the problem of urination three main diagnostic categories must be considered and differentiated by the clinician, i.e. organic disease, inappropriate elimination and urine-marking. This syndrome denotes urination or defecation in the environment which, in nature, would be a form of chemical communication with other cats (Eckstein and Hart, 1998). Urine-marking is the deposition of urine away from acceptable locations when there is no identifiable organic disease and a communication function (spraying) is not the case. The treatment of urine-marking problem is based on combined therapeutic approaches of neutering, behaviour modification and behavioural pharmacology, i.e. psychopharmacotherapy. The psychoactive drugs currently in use include the serotonergic drugs (amitryptyline, buspirone, clomipramine) and anxiolytic compounds such as diazepam (Relanium, Relanimal). It is reasonable to try the recommended drugs in sequence, until one of them helps to treat this clinical behavioural problem.
Znakowanie terytorium moczem u kotów, zwane również często zamiennie spryskiwaniem moczem, jest zaburzeniem zachowania pochodzenia psychicznego. W odpowiednim diagnozowaniu zaburzenia w oddawaniu moczu muszą być brane pod uwagę i rozróżniane »
autor: Rajmund Sokół
str. 48
U ludzi i zwierząt dochodzi do pożądleń przez owady błonkoskrzydłe. Jad owadów powoduje zróżnicowane reakcje organizmu, od dyskomfortu, poprzez miejscowe obrzęki, do ostrych reakcji systemowych, takich jak szok anafilaktyczny lub »
autor: Agnieszka Wanda
str. 54
Rośliny ozdobne trzymane w domach i na balkonach zawierają wiele związków biologicznie aktywnych, dzięki którym są wykorzystywane w lecznictwie czy kosmetyce. Niestety, wiele spośród tych związków może się stać przyczyną »
autor: Dorota Pomorska, Marcin Szczepanik
str. 62
Alergia pokarmowa jest chorobą, która jest dosyć często spotykana u zwierząt (u około 1% psów i kotów występują negatywne reakcje na pobierany pokarm) (8). Szacuje się, że alergia pokarmowa to »
str. 68
W poprzedniej części omówione zostały znieczulenia okołonerwowe stanowiące rutynową część badania ortopedycznego. W praktyce często badanie to musi zostać uzupełnione o znieczulenia jam maziowych, przede wszystkim stawów. Wykonujemy je jako »
str. 74
W pracy opisano dwa przypadki leczenia dużej rany płatowej powieki i wielomiesięcznej przetoki ropnej spowodowanej nietypową lokalizacją ciała obcego w pobliżu stawu żuchwowo-skroniowego. U pierwszego konia mikochirurgiczna rekonstrukcja rozerwanej powieki »
autor: Piotr Ostaszewski
str. 77
str. 78

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 80

VET-NEWS

str. 82

NASZE SPRAWY

str. 83

VET-LEX

str. 84
Warszawa, listopad 2005Szanowni Państwo!Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ma przyjemność przekazać Państwu materiały informacyjne dotyczące bezpieczeństwa leczenia w zakresie monitorowania wystąpienia działań niepożądanych weterynaryjnych produktów leczniczych. »
autor: Anna Stychlerz
str. 86
Osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki nieposiadające osobowości prawnej, które przed dniem wejścia z życie Ustawy prowadziły zakład leczniczy dla zwierząt, zachowują uprawnienia do jego prowadzenia. Jednakże są one obowiązane »

VET-PRESS

autor: Krzysztof Janeczko, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 91
Elastyczność to umiejętność dostosowania się do aktualnych warunków. W przypadku świadczenia usług oznacza to przystosowanie się do potrzeb klientów, tak aby z jednej strony spełnić oczekiwania usługobiorcy, z drugiej zaś »
autor: Roman Aleksiewicz, Katarzyna Skiba
str. 93

NASZE SPRAWY

str. 94

VET-PRESS

autor: Piotr Grzelak
str. 95

NASZE SPRAWY

str. 96

VET-IMPREZY

str. 97
str. 98
str. 98
str. 99
str. 99
str. 100
str. 100
str. 100
str. 101
str. 102

NASZE SPRAWY

str. 104

KLUB KSIĄŻKI

str. 105

VET-NOWOŚĆ

str. 107

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.