Wydania specjalne: 8_2013_6

6/2013, czerwiec Okładka
Nagłe przypadki są częstą przyczyną zwracania się właścicieli zwierząt o pomoc do zakładów leczniczych dla zwierząt. Niejednokrotnie lekarz weterynarii musi w bardzo krótkim czasie i przy minimalnej liczbie danych diagnostycznych właściwie ocenić dany przypadek i zaproponować schemat postępowania leczniczego. W wydaniu nagłe przypadłości andrologiczne u małych zwierząt, przy których wymagana jest niezwłoczna pomoc lekarska, stany bezpośrednio zagrażające życiu zwierzęcia.

VET-NEWS

autor: Anna Niziurska
str. 6
Nagroda Easy to Give, laseropunktura w schorzeniach oczu, konferencja żywieniowa w Atlancie - te i inne interesujące informacje właśnie tutaj!

POLECAMY

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 9
Lekarz weterynarii ma obowiązek wykonywać zawód z należytą starannością, zgodnie ze współczesną wiedzą lekarsko-weterynaryjną, przepisami prawa i zasadami deontologii weterynaryjnej. W wyborze metod leczenia ma autonomię. Musi jednak pamiętać, że »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Alexandra Kehl, dr Patricia Alcaraz Rodriguez, dr Elizabeth Muller
str. 14
Hemofilia typu A i B występująca u psów jest najważniejszym dziedzicznym zakłóceniem przebiegu hemostazy wtórnej. Częstotliwość występowania hemofilii A jest blisko trzy do czterech razy wyższa niż hemofilii typu B

CHOROBY WEWNĘTRZNE/ŻYWIENIE

autor: lek. wet. Jadwiga Bąkowska, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, dr n. wet. Marcin Janowski, lek. wet. Maciej Grzegory, Bartłomiej Liszka
str. 28
W artykule opisano postępowanie terapeutyczne oraz dietetyczne u psów w wybranych zaburzeniach przewodu pokarmowego. Ponadto omówiono płynoterapię w przypadku stanów ostrych, gdzie zwierzę nie może przyjmować pokarmu. W pierwszej części »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. med. Weronika Czas, lek. wet. Mateusz Hebel
str. 36
Tomografia komputerowa (TK) pozwala na obrazowania wybranej okolicy ciała w cienkich, od 0,5 do 10 mm, przekrojach. W przypadku złożonej struktury anatomicznej, jaką stanowi np. staw łokciowy, nakładanie się cieni »

NEUROLOGIA

autor: dr hab. n. wet. Sławomir Gonkowski
str. 41
Miokimia i neuromiotonia to rzadko występująca choroba nerwów obwodowych psów i kotów dotycząca głownie Jack Russell terierów. Jej występowanie jest związane z wrodzoną lub nabytą patologią bramkowanych napięciem kanałów »

KARDIOLOGIA

autor: lek. wet. Szymon Bogucki, dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 46
Ocena zmienności rytmu serca jest cenną metodą zbadania współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego. Jest to metoda nieinwazyjna. Niniejszy artykuł opisuje analizę HRV i jej przydatność w medycynie weterynaryjnej.

OKULISTYKA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Madany
str. 51
Zapalenie błony naczyniowej jest groźną chorobą gałki ocznej grożącą utratą widzenia. Wywoływana jest ona przez liczne czynniki okołogałkowe jak również ogólnoustrojowe choroby metaboliczne i infekcyjne. Wymaganiem klinicznym jest dobre rozpoznanie »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: lek. wet. Justyna Buczkowska, lek. wet. Joanna Pasikowska, dr n. wet. Grzegorz Jakub Dejneka, dr hab. prof. nadzw. Wojciech Niżański
str. 56
Aby przybliżyć lekarzom tematykę stanów nagłych w andrologii małych zwierząt w artykule opisano najczęściej występujące schorzenia, które wymagają niezwłocznej interwencji lekarskiej. Opisano zadzierzgnięcie prącia, ostre zapalenie jąder i najądrzy, skręt »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Piotr Błasiak, dr n. wet. Karolina Błasiak
str. 66
Roponercze jest stosunkowo rzadko spotykaną chorobą u psów, najczęściej zwierząt starszych. Stan ten jest powikłaniem wodonercza, w którym nagromadzony w miedniczce nerkowej mocz przybiera postać treści ropnej w następstwie zakażenia. »
autor: dr n. wet. Olga Gójska-Zygner
str. 74
Zespół Conna jest chorobą spowodowaną nadprodukcją mineralokortykosteroidów przez jedno lub oba nadnercza. Nadmiar mineralokortykosteroidów wynika z aktywnego hormonalnie guza nadnercza. Chirurgiczne usunięcie zmienionego nadnercza jest leczeniem z wyboru. Jednakże, leczenie »
autor: dr hab. Roman Aleksiewicz, lek. wet. Iwona Starczewska, lek. wet. Marcin Bojarski
str. 79
Wynik poprawnie przeprowadzonego procesu diagnostycznego powinien odkrywać  spójny obraz  przyczyn,przebiegu i ewentualnych  dalszych konsekwencji stwierdzonych zmian chorobowych.Opisany przypadek  implikacji klinicznych obecności zachyłka pęcherzowo- moczownikowego wskazuje na konieczność analizy danych z »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Katarzyna Kraszewska
str. 82
Echokardiografia, obok zdjęcia RTG, jest obecnie najczęściej wykonywanym badaniem dodatkowym u królików z problemami kardiologicznymi. W przypadku radiografii, możemy potwierdzić zastoinową niewydolność krążenia, zdiagnozować powiększenie sylwetki serca lub obrzęk płuc. »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda
str. 84
Chomiki, podobnie jak psy i koty, mogą na skutek różnych chorób wymagać interwencji chirurgicznych. Zabieg sterylizacji w przypadku chomików syryjskich z ropomaciczem charakteryzuje się pewną specyfiką, wynikającą z niewielkich »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: mgr Aneta Sucharska-Marczewska, dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 88
Probiotyki są to żywe mikroorganizmy, szeroko rozpowszechnione zarówno w medycynie człowieka, jak i w weterynarii. Zazwyczaj stosuje się je w celu wyrównania mikroflory przewodu pokarmowego, a więc po długotrwałej antybiotykoterapii, »

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 90
Kontrola surowców do produkcji produktórw leczniczych, kontrola graniczna pasz, program wykrywania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka - te i inne informacje właśnie tutaj.

VET-BIZNES

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 92
Podstawowym celem prowadzonej działalności gospodarczej w gospodarce rynkowej jest wzrost zamożności właściciela. Aby sprostać tak postawionemu celowi, każdy lekarz prowadzący ZLZ (przedsiębiorca) musi trwale uzyskiwać nadwyżkę przychodów nad kosztami, czyli generować zysk.
Podstawowym celem prowadzonej działalności gospodarczej w gospodarce rynkowej jest wzrost zamożności właściciela. Aby sprostać tak postawionemu celowi, każdy lekarz prowadzący ZLZ (przedsiębiorca) musi trwale uzyskiwać nadwyżkę przychodów nad kosztami, czyli »

VET-PRESS

autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 100
Weterynaria sądowa jest stosowaną nauką medyczno-weterynaryjną. Stanowi jeden z obligatoryjnych przedmiotów wykładanych podczas końcowych lat studiów na wydziałach medycyny weterynaryjnej w naszym kraju, którego zaliczenie związane jest ze zdaniem egzaminu.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: Anna Niziurska, Monika Cukiernik
str. 102
Nadrzędnym celem projektu było to, aby zwierzęta, a w szczególności koty, oczekiwały na wizytę w komfortowych warunkach, ograniczających stres.

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 104
Prowadzi szkolenia ultrasonograficzne na terenie Polski oraz konsultacje w zakresie diagnostyki obrazowej w lecznicach na terenie województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego.

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 106
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 109
Kolejna odsłona warsztatów, poświęcona nowoczesnym schematom anestezjologicznym, tym razem odbyła się w Klinice Zwierząt Domowych dr. Andrzeja Pępiaka w Szczecinie. Spotkanie poprowadził dr n. wet. Piotr Skrzypczak, którego fachowość i »
autor: lek. wet. Marcin Suszyński
str. 110
Maj to tradycyjnie miesiąc konferencji VetCo – tym razem odbyły się aż dwa wydarzenia. 17 maja – sympozjum okulistyczne, a 18-19 maja konferencja „Intensywna terapia i choroby układu oddechowego”.
autor: Anna Niziurska
str. 111
Jak co roku w kwietniu do Łodzi zjechali przedstawiciele nauki, lekarze weterynarii i studenci z całej Polski, aby wziąć udział w IX Targach Medycyny Weterynaryjnej Vetmedica oraz III Kongresie Praktyki »
autor: Monika Cukiernik
str. 112
Prawie 400 lekarzy weterynarii z Polski i Litwy spotkało się na Międzynarodowej Konferencji, która już po raz dziesiąty odbyła się w drugi majowy weekend w Warszawie.
autor: Anna Niziurska
str. 113
Firmy Bayer Polska sp. z o.o. oraz PPH Eskulap sp.j. z Gliwic, wyłączny dystrybutor produktów Idexx Laboratories Inc. podjęły nową, bardzo interesującą inicjatywę – kameralne spotkania dyskusyjne czyli właśnie Konwersatoria.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.