Wydania specjalne: 8_2010_9

.:: Komunikat ::.
UWAGA! Nie masz uprawnień do pobrania pliku. Plik zostanie udostępniony po zalogowaniu do serwisu osobom z wykupionym abonamentem lub prenumeratą. Oba można zamówić w naszym sklepie internetowym
9/2010, wrzesień Okładka
Trudno uwierzyć, że najcieplejszy okres tego roku mamy za sobą. Długo oczekiwany okres urlopowy niestety się skończyły. Przed nami powrót do codzienny obowiązków, sporej ilości pracy, pośpiechu i stresu czyli – choroby naszego wieku. O wszystkich aspektach stresu, strukturze układu neurohormonalnego zaangażowanego w reakcję na bodźce stresowe informuje nas dr Agnieszka Piastowska-Ciesielska w artykule „Neurohormonalne mechanizmy sterujące odpowiedzią organizmu na stres”. Chciałam również zwrócić Państwa uwagę na artykuł opisujący metodę leczenia zamian w stawie biodrowym. Autorzy materiału opisują metodę pozwalającą zwierzęciu na powrót do pełnej sprawności ruchowej. W miesiącu wrześniu rozpoczynają się również ciekawe konferencje oraz spotkania branżowe. Pełne kalendarium na 2 najbliższe miesiące zbliżających się spotkań znajdziecie Państwo w naszym czasopiśmie. Już dzisiaj chciałam przypomnieć o szkoleniach organizowanych przez naszą redakcję. 23 października przygotowujemy spotkanie z dr Piotrem Skrzypczakiem poświęcone problemom z zakresu anestezjologii. Serdecznie Państwa zapraszam na to szkolenie do Katowic. Dokładne informacje na temat tego spotkania na naszej stronie internetowej www.weterynaria.elamed.pl oraz www.szkolenia.elamed.pl. Pozdrawiam i życzę miłej lektury.

TEMAT NUMERU

autor: dr n. wet. Agnieszka Piastowska-Ciesielska
str. 8
Współcześnie stres definiowany jest jako reakcja zarówno fizjologiczna, jak i psychologiczna będącą odpowiedzią na działanie bodźców stresotwórczych; lub jako bodziec, zdarzenie, czyli sytuacja mająca miejsce w otoczeniu, indukująca stan napięcia »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Beata Degórska, dr hab. n. wet. Jacek Sterna, lek. wet. Małgorzata Wilkowska, lek. wet. Maria Chmielewska
str. 15
Protezowanie stawów biodrowych psów jest powszechnie uznaną metodą leczenia zmian w stawie biodrowym pozwalającą zwierzęciu na powrót do pełnej sprawności. W artykule przedstawiono opis przypadku zastosowania protezy cementowej u młodego »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Piotr Trębacz, lek. wet. Arkadiusz Olkowski, lek. wet. Mariusz Siedlicki, dr n. wet. Rafał Sapierzyński, dr hab. n. wet. Marek Galanty
str. 22
Celem pracy było przedstawienie wyników chirurgicznego leczenia psa z oponiakiem rdzenia kręgowego znajdującym się nad zębem kręgu C2. W dostępnej literaturze, dotychczas nie opisano takiej lokalizacji oponiaka u tego gatunku »
autor: lek. wet. Maciej Grzegory, dr hab. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Marcin Jankowski, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Marcin Nowak
str. 26
Ciała obce w przełyku są częstym problemem u psów. Ostre przedmioty i przedmioty takie, które prowadzą do martwicy ściany przełyku, mogą spowodować perforację ściany przełyku z wypływem »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: dr n. wet. Piotr Sławuta, dr n. wet. Jakub Nicpoń, Aleksandra Skalec
str. 30
Choroby gardła i krtani psów i kotów ograniczają się w praktyce do dwóch jednostek chorobowych: porażenia krtani i zespołu brachycefalicznego. Porażenie krtani może powstawać u psów niezależnie od płci i »

DIAGNOSTYKA

autor: dr n. wet. Janina Łukaszewska, dr n. wet. Łukasz Adaszek
str. 34
Mykoplazmy są grupą organizmów potencjalnie patogennych dla psów. Ich niektóre gatunki wywołują u psów niedokrwistość (Mycoplasma haemocanis), choroby układu oddechowego (Mycoplasma cynos) i zakażenia dróg moczowo-płciowych (Mycoplasma canis). W artykule »
autor: lek. wet. Katarzyna Wach
str. 38
Erlichioza jest wielonarządową chorobą ludzi i zwierząt. Riketsja ta atakuje monocyty, neutrofile, eozynofile i płytki krwi. Klinicznie objawia się przede wszystkim gorączką, apatią, czasami wybroczynami i krwawieniami z błon śluzowych. »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 42
Częstoskurcz komorowy typu torsade de pointes jest najbardziej typowym częstoskurczem komorowym związanym z wydłużonym odstępem QT. Jest raczej rzadką arytmią, ale potencjalnie śmiertelną. Częstoskurcz torsade de pointes jest związany z »

GERIATRIA

autor: dr. n. wet. Jacek Madany, dr n. wet. Beata Abramowicz
str. 44
Celem artykułu jest prezentacja zmian zachodzących z wiekiem w układzie oddechowym psów, a także przedstawienie dwóch jednostek chorobowych wynikających z tych zmian. Choroby te to zapaść tchawicy i przewlekła choroba »

OKULISTYKA

autor: dr n. wet. Marcin Lew, dr inż. Sylwia Lew
str. 48
Diagnostyka ERG jest nieinwazyjną i czułą metodą określającą funkcjonalną integralność siatkówki. W badaniu tym informacje o stanie siatkówki pacjenta, zbierane są z powłok ciała w formie ładunków elektrycznych, odpowiednio wzmacnianych, »

ROZRÓD

autor: lek. wet. Natalia Mikołajewska, dr hab. n. wet. Wojciech Niżański, lek. wet. Ewa Stańczyk, prof. dr hab. Jan Twardoń
str. 54
Artykuł przedstawia diagnostykę różnicową wypływów z pochwy u suk. Autorzy opisali badania umożliwiające rozpoznanie przyczyny zaburzeń oraz metody leczenia. Wypływy z pochwy zostały podzielone na fizjologiczne (występujące w czasie cieczki »

LARYNGOLOGIA

autor: lek. wet. Justyna Małkowska-Niedzielska
str. 60
Problem perforacji błony bębenkowej dotyczy zwierząt domowych różnych gatunków i ras a także ludzi. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej w wyniku urazu mechanicznego, akustycznego lub przewlekłych stanów zapalnych. Wczesna i właściwa »

PTAKI DOMOWE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda, dr n. wet. Izabella Babińska, lek. wet. Michał Gesek, lek. wet. Tomasz Stenzel, lek. wet. Anna Kołodziejska
str. 63
Ptasi polyomawirus (PBFD – wirus wywołujący chorobę raczkujących papużek falistych) jest jednym z najbardziej znaczących patogenów wirusowych u ptaków chowu klatkowego, który przynosi co roku duże ekonomiczne szkody zrówno hodowcom, »

GADY

autor: lek. wet. Klaudiusz Oktawian Szczepaniak, prof. dr hab. Andrzej B Sadzikowski
str. 66
Celem pracy było opisanie oraz analiza ekstęsywności, intensywności, biologii, patogenezy oraz objawów klinicznych inwazji nicieni z rodzaju Kalicephalus u węży hodowlanych. Inwazja była stwierdzana podczas badania sekcyjnego (21 węży) oraz »

NEUROLOGIA

autor: lek. wet. Mateusz Hebel, dr inż. Dariusz Niedzielski
str. 71
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) to jedna z najnowszych dziedzin diagnostyki obrazowej. Jest to metoda nieinwazyjna i bezpieczna, gdyż w przeciwieństwie do tomografii komputerowej (CT) nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. »

ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz, lek. wet. Artur Andrzejczak
str. 76
Problemy i choroby przewodu pokarmowego oraz skóry dotyczą większości pacjentów lecznicy weterynaryjnej. Bogata oferta diet komercyjnych nie zawsze jednoznacznie jest przypisana zdiagnozowanej jednostce chorobowej, co więcej, często kilka czynników etiologicznych »

VET-PRESS

str. 82
Medycyna weterynaryjna nauczana jest w Polsce wyłącznie w formie jednolitych, trwających 5,5 roku studiów, które kończą się nadaniem tytułu lekarza weterynarii. W Polsce wydziały medycyny weterynaryjnej mieszczą się w czterech »

VET-IMPREZY

str. 86
Jak co roku jedno z majowych przedpołudni zgromadziło na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu młodych adeptów nauki. 13 maja odbyła się kolejna już, bo XV Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych oraz »
str. 86
W dniu 19 czerwca odbyło się w Katowicach spotkanie lekarzy weterynarii z firmą Vetoquinol, która zaprosiła do omówienia problemów sercowo-nerkowych dr Magdalenę Garncarz oraz dr Wojciecha Hildebranda.
str. 88
Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu wraz z firmą Vetmedical rozpoczęły cykl szkoleń ultrasonograficznych dla studentów V i VI roku. I warsztaty odbyły się »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.