Archiwum

Nowy Rok przyniósł spore zmiany również w naszej redakcji. Miło mi Państwa poinformować, że nasze grono poszerzyło się o drugiego konsultanta merytorycznego dr n. wet. Wojciecha Hildebranda. Cieszymy się, że doświadczenie i ogromna wiedza dr Hildebranda wzmocni nasz zespół oraz przyczyni się do rozwoju nowych pomysłów.

Od nowego roku propnujemy Państwu dodatkową edukację w zabawnej formie „Twoja diagnoza”. W każdym kolenym numerze będziecie mogli Państwo zapoznać się z prawidłowym rozwiązaniem problemu kliniczego zamieszczanego w wydaniu poprzednim. Dla wytrwałych czytelników przygotowaliśmy ciekawe nagrody.
Kolejny ciekawy konkurs, jaki Państwu poponujemy, wiąże się z opisaniem ciekawego przypadku klinicznego, z którym zetknęliście się Państwo podczas pracy zawodowej. Dla zwycięsców, których wyłonimy w drugiej połowie »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Michał Golacik
str. 8
Prowadzenie zakładu leczniczego dla zwierząt jest działalnością regulowaną i w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powinna zostać wpisana do rejestru działalności regulowanej. Daje to gwarancję, że będzie ona wykonywana »

CHIRURGIA

autor: lek. wet. Natalia Kościółek, dr n. wet. Janusz Bieżyński
str. 12
Schorzenia gruczołu krokowego są częstymi dolegliwościami starych psów dużych ras. Torbiele prostaty są jednymi z najczęstszych, z jakimi na co dzień spotyka się lekarz weterynarii. Istnieje wiele metod chirurgicznego leczenia »

DERMATOLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Cekiera, dr n. wet. Jarosław Popiel
str. 16
Zaburzenia w produkcji lub dystrybucji hormonów w organizmie często objawiają się zmianami skórnymi o podobnym charakterze. Zauważamy wyłysienia plackowate lub mozaikowe, zazwyczaj symetrycznie występujące. Lokalizacja zmian obejmuje głównie tułów. Świąd »

OKULISTYKA

autor: lek. wet. Anita Piątek, lek. wet. Maciej Kiełbowicz, dr n. wet. Jakub Nicpoń
str. 22
Wypadniecie gałki ocznej w skutek wyszarpania jej przez innego psa jest jednym z najczęściej spotykanych nagłych przypadków okulistycznych. O powodzeniu działania będzie decydować stan gałki ocznej po urazie oraz natychmiastowe »

KARDIOLOGIA

autor: lek. wet. Marta Parzeniecka-Jaworska, dr n. wet. Magdalena Garncarz, lek. wet. Rafał Niziołek
str. 27
Kardiomiopatia rozstrzeniowa należy do jednej z dwóch najczęściej spotykanych chorób serca u psów. Dotyczy głównie psów ras dużych i olbrzymich. Obraz choroby może ulegać drastycznym zmianom, w związku z tym »

VET-EDUKACJA

str. 35

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 36
Migotanie przedsionków (AF) jest najpowszechniejszą arytmią u psów. Charakteryzuje się ona brakiem załamków P w zapisie EKG oraz całkowicie niemiarową akcją komór (nieregularne odstępy RR). AF najczęściej jest związane z »

NEUROLOGIA

autor: dr. n. wet. Jacek Madany
str. 38
Ocena bólu u małych zwierząt jest diagnostycznie trudna. Dokonuje jej człowiek w sposób pośredni, analizując zachowania zwierzęcia. Ból ostry można oceniać metodami pomiarowymi i obserwacyjnymi. Metody obserwacyjne mają większą wartość »
autor: dr n. wet. Marcin Wrzosek
str. 44
Zaburzenia równowagi u psów to jedne z najczęstszych objawów w neurologii weterynaryjnej. Pod względem neurologicznym przyczyną mogą być choroby układu przedsionkowego obwodowego, ośrodkowego oraz móżdżku. Dokładne rozpoznanie warunkuje powodzenie terapeutyczne »

DIETETYKA/ŻYWIENIE

autor: dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 48
W zależności od rodzaju choroby lub urazu oraz objętego nią narządu możemy zastosować dwa sposoby dożywiania zwierzęcia po zabiegu: metoda enteralna i parenteralna. Dożywanie dojelitowe wiąże się z apetyzacją posiłków »
autor: prof. Anton C. Beynen
str. 56
Żywienie odgrywa istotną rolę w rozwoju oraz leczeniu chorób przyzębia (płytka nazębna, kamień nazębny, zapalenie dziąseł, zapalenie ozębnej) u psów. Zasadniczo, choroby przyzębia rozwijają się u wszystkich psów, w różnym »

ONKOLOGIA

autor: dr n. wet. Izabela Polkowska, dr n. wet. Piotr Dębiak, dr n. wet. Dorota Różańska, dr n. wet. Anna Śmiech
str. 61
Opisywany przypadek dotyczy 5-letniego psa, samca, rasy bokser. U pacjenta zaobserwowano objawy chronicznych, nasilających się po spożyciu pokarmu, wymiotów (trwających od około czterech tygodni), okresowego rozwolnienia i wychudzenia. Badania diagnostyczne »
autor: lek. wet. Estera Zawłocka-Hutny, prof. Johan de Vos , dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 66
Nowotwory komórek tucznych (MCT) powstają na skutek transformacji nowotworowej tych komórek i są najczęściej występującymi guzami skórnymi u psów (16-21%). Diagnoza stawiana tylko na podstawie obrazu klinicznego tych guzów jest »

WYWIAD

str. 70
Z dr n. wet. Wojciechem Hildebrandem, nowym konsultantem merytorycznym „Weterynarii w Praktyce”, rozmawia Krystyna Kempa.

KONIE

autor: dr n. wet. Jan Marczuk, dr hab. n. wet. Krzysztof Lutnicki
str. 72
Zespół hiperlipemiczny u koni rozwija się na tle ujemnego bilansu energetycznego. Występuje u koni ras miniaturowych (szetlandy, pony), osłów, mułów oraz u zimnokrwistych klaczy. Do charakterystycznych cech zespołu należą: lipemiczna »
autor: lek. wet. Sylwia Domańska, lek. wet. Agnieszka Pietsch-Fulbiszewska, lek. wet. Agata Porzuczek, dr n. wet. Jakub Nicpoń, lek. wet. Maciej Kiełbowicz
str. 76
Płynoterapia bardzo często wpływa na powodzenie leczenia u koni. Odwodnienia, a także zaburzenia stężenie elektrolitów, mogą prowadzić do wstrząsu, będącego stanem zagrażającym życiu, dlatego podstawą jest wspomaganie układu krążenia. Istotne »

PUNKT WIDZENIA

str. 81
Na temat XI Śląskich Warsztatów Diagnostycznych, specjalnie dla naszej redakcji, wypowiedział się prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału »

VET-IMPREZY

str. 82
autor: Honorata Guzik
str. 83
Drugi rok z rzędu firma IDEXX Laboratories wraz z PPH Eskulap Gliwice zorganizowała spotkania edukacyjne poświęcone diagnostyce laboratoryjnej. Jednodniowe seminaria z cyklu „Dobra Praktyka Diagnostyczna” odbyły się w dniach »
autor: Monika Cukiernik
str. 84
Tematem wiodącym spotkania były choroby powłoki wspólnej ciała. Konferencję zorganizowało Polskie Towarzystwo Hipiatryczne wraz z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną oraz Warszawską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną.
autor: Monika Cukiernik
str. 85
„Aktualne problemy w patologii psów i kotów” to temat konferencji naukowo-szkoleniowej, która odbyła się w październiku ubiegłego roku w Polanicy Zdroju.
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz
str. 86
W tym roku Barcelona po raz kolejny otworzyła swoje ulice i zakamarki także dla lekarzy weterynarii. Oczywiście nie był to pierwszy raz, kiedy można było chłonąć wiedzę w tym cudownym »
str. 87
Grupa VetBiznes po raz kolejny zorganizowała szkolenie, które zgromadziło ponad 120 lekarzy weterynarii i managerów praktyk weterynaryjnych z Polski, Litwy i Czech. Szkolenie odbyło się 14. 11. 2009 r . »
str. 87
W lipcu tego roku została przeprowadzona przez Pedigree DentaStix akcja „Miesiąc Zdrowych Zębów”. Patronował jej portal internetowy Wirtualna Polska, miesięczniki „Mój Pies” i „Weterynaria w Praktyce”.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.