Archiwum

Witam w miesiącu kwietniu, który nareszcie odsłania ziemię zieloną, kolorową i zdecydowanie bardziej radosną. Okres ten skłania nas oraz zwierzęta do większej aktywności. Jednakże z pojawieniem się zielonej trawki powracają coroczne problemy właściciel z ochroną swoich podopiecznych przed pchłami oraz kleszczami. O chorobach, jakie kleszcze wywołują pisaliśmy na łamach naszego czasopisma, ale czy na pewno znany jest sam osobnik przenoszący patogeny chorób. Co lubi ten pasożyt, gdzie przebywa i jaki jest jego cykl rozwojowy dowiecie się Państwo z artykułu dr Doroty Kiewry „Wszystko o kleszczach”. Jak zwykle przygotowaliśmy dla Państwa sporo artykułów praktycznych. Chciałam przypomnieć, że prenumeratorzy Weterynarii w Praktyce mają poprzez naszą stronę interentową bezpłatny dostęp do wszystkich artykułów, »

TEMAT NUMERU

autor: dr n. wet. Jarosław Popiel, lek. wet. Agnieszka Cekiera
str. 8
Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) jest nadwrażliwością na białka zawarte w ślinie pcheł. Obserwuje się zarówno reakcje natychmiastowe (u psów i kotów), jak i opóźnione (tylko psy). Odczulanie zwierząt nie »

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Aleksnder Kasprowicz, dr n. wet. Sylwia Lew
str. 14
Ektopia moczowodu to wrodzona anomalia końcowego odcinak jednego lub obu moczowodów. Przemieszczony moczowód znajduje ujście najczęściej w szyji pęcherza moczowego, w cewce moczowej lub pochwie. Najczęstszym objawem przemieszczenia moczowodów jest »

ROZRÓD

autor: dr n. wet. Piotr Jurka, Marta Słotkowicz, dr n. wet. Andrzej Max
str. 18
W pracy przedstawiono przypadek zmian patologicznych w macicy ciężarnej kotki. Celem pracy była próba ustalenia etiopatogenezy oraz opracowanie leczenia opisywanego przypadku.

KAZUISTYKA

autor: dr n. wet. Rafał Sapierzyński, lek. wet. Rafał Niziołek, dr n. wet. Igor Bissenik, lek. wet. Krzysztof Zdeb, lek.wet. Monika Januchta
str. 22
Częściowa perikardektomia metodą torakoskopową uznawana jest obecnie za jedną z chirurgicznych metod leczenia pacjentów z objawami idiopatycznego wysięku do worka osierdziowego oraz metodą paliatywną dla psów z guzami nowotworowymi. Wysięk »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: lek. wet. Julita Stępkowska, dr n. wet. Janina Łukaszewska
str. 28
W artykule opisano rzadkie anomalie leukocytów dotyczące budowy jąder komórkowych: wrodzoną i nabytą anomalię Pelgera-Hüeta, apoptozę krwinek białych w krwi obwodowej, oraz zmiany jąder w zaburzeniach granulopoezy. Wrodzona anomalia Pelgera »

VET-EDUKACJA

str. 33

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

autor: lek. wet. Katarzyna Szczepańska, dr n. wet. Wojciech Atamaniuk, lek. wet. Wojciech Kinda, lek. wet. Jan Lorenc, lek. wet. Justyna Ostrowska
str. 34
Prawidłowa ocena trzustki u psów i kotów jest istotnym elementem badania klinicznego w praktyce weterynaryjnej. Badanie ultrasonograficzne przy użyciu odpowiedniej jakości sprzętu w rękach doświadczonego badającego pozwala na jej ocenę »

TOKSYKOLOGIA

autor: lek. wet. Błażej Poźniak
str. 38
Zatrucia środkami ślimakobójczymi zawierającymi metaldehyd mogą zdarzać się relatywnie często u psów od wiosny do późnej jesieni. Metaldehyd jest trucizną układu nerwowego, a zatrucia wywołane jego spożyciem często przebiegają ostro »

DERMATOLOGIA

autor: dr n. wet. Joanna Czogała
str. 42
Zarówno zapalenie skóry z podrażnienia jak i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u psów występują stosunkowo rzadko w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Ich diagnoza i leczenie bywają problematyczne ze względu na nie »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 47
Zespół QRS w EKG jest obrazem depolaryzacji mięśnia komór. Zaburzenia przewodzenia w obrębie komór nazywa się blokami śródkomorowymi.

NEUROLOGIA

autor: dr. n. wet. Jacek Madany
str. 50
Metody farmakologiczne pozostają fundamentem działania w terapii przeciwbólowej, a wśród nich kluczową rolę odgrywają NLPZ. Duże nadzieje wiąże się z wprowadzeniem nowej grupy NLPZ – koksybów, które zachowując dobre działania »

CHOROBY ZAKAŹNE

autor: lek. wet. Aleksandra Kumala, dr n. wet. Krzysztof Rypuła
str. 56
Historia szczepień ochronnych ma już ponad kilkusetletnią tradycję i stanowi wciąż najczęściej stosowaną mimo wieklu niedoskonałości metodę kontroli i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Nadrzędnym celem który chcemy osiągnąć prowadząc masowe »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: dr Dorota Kiewra
str. 62
Spośród hematofagicznych stawonogów kleszcze Ixodida (a szczególnie przedstawiciele rodziny obrzeżków Argasidae oraz dwóch rodzin kleszczy właściwych Ixodidae i Amblyommidae) zaliczane są do pasożytów o największym znaczeniu medycznym, weterynaryjnym i gospodarczym.

Żywienie

autor: dr n. wet. Sybilla Jacqueline Berwid-Wójtowicz
str. 66
Przygotowanie i prowadzenie ciąży u zwierząt towarzyszących to ważny temat szczególnie gdy mamy doczynienia z osobnikami hodowlanymi. Prawidłowe podejście do samic przeznaczonych do hodowli zapewnia jednoznaczne korzyści prestiżowe i majątkowe »

GADY

autor: lek. wet. Aleksandra Maluta
str. 70
Hexamitaza to mało znana polskim lekarzom weterynarii pierwotniacza choroba występująca u żółwi, wywoływana przez Hexamita parva. Pierwotniak, który w przewodzie pokarmowym jest komensalem, w sprzyjających warunkach, atakuje drogi moczowe, »

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 72
Z dr n. wet. Magdaleną Garncarz, na temat kardiologii weterynaryjnej, rozmawia Monika Cukiernik

KONIE

autor: Piotr Łoś, Hieronim Borowicz, dr n. wet Artur Niedźwiedź
str. 74
Wrzody żołądka u koni (EGUS) występują powszechnie u koni sportowych oraz źrebiąt. Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych, danych z wywiadu, gastroskopii lub odpowiedzi na leczenie. Dotychczas nie stwierdzono »

VET-IMPREZY

str. 78
str. 79
W dniu 13 lutego 2010 roku w Sali konferencyjnej Hotelu Mariott w Warszawie odbyła się „III Konferencja Naukowa" z cyklu dedykowanego specjalistom chirurgii i ortopedii małych zwierząt

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.