Archiwum

Miło mi przekazać kolejny, kwietniowy numer „Weterynarii w Praktyce”. W tym wydaniu chciałam zwrócić Państwa uwagę na szeroko ujętą w kilku artykułach problematykę okulistyczną. Na temat nagłych przypadków okulistycznych oraz leczenia, rokowań i możliwych komplikacji wypowiedział się lek. wet. Jacek Garncarz. Z artykułem tym dobrze koresponduje tekst lek. wet. Agnieszki Wiśniewskiej pt.: „Znieczulenie psów i kotów do nagłych przypadków okulistycznych”. Poza tym opublikowaliśmy tekst lek. wet. Macieja Kiełbowicza na temat powikłań towarzyszących zwichnięciu soczewki u psów i kotów oraz artykuł lek. wet. Aleksandry Maluty dotyczący chorób oczu u gadów.

Zapraszam również do przeczytania wywiadu z lek. wet. Jackiem Garncarzem – nie tylko o jego pasji do okulistyki weterynaryjnej, ale także o »

TEMAT NUMERU

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 7
Abyśmy mogli skutecznie prowadzić naszą działalność usługową, musi dowiedzieć się o nas rynek. Innymi słowy trzeba zaznaczyć swoją obecność w danym środowisku.

CHIRURGIA

autor: dr n. wet. Piotr Trębacz, lek. wet. Ewa Trębacz, dr hab. n. wet. Marek Galanty
str. 14
Rozszczep dalszego odcinka kończyny (ectrodactylia, „szczypce homara”), jest rzadko spotykaną wadą wrodzoną u psów. Charakteryzuje się obecnością podłużnej szczeliny rozdzielającej palce oraz śródręcze, która może sięgać do nadgarstka. W niniejszym »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: dr n. wet. Tomasz Ciszewski, dr n. wet. Michał Jank
str. 20
Właściwie każdy właściciel niewysterylizowanej suki musiał doświadczyć przynajmniej raz objawów ciąży urojonej u swojej podopiecznej.

NAGŁE PRZYPADKI

autor: dr n. wet. Piotr Sławuta, Paulina Uruska
str. 23
Wstrząs jest to zespół objawów chorobowych wywołanych hipoperfuzją tkanek który może być wynikiem oligowolemii, nadmiernego powiększenia łożyska naczyniowego i niewydolności mięśnia sercowego. Objawami wstrząsu niezależnie od etiologii są ZAWSZE zaburzenia »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: Anna Kozłowska-Ryś
str. 25
Choroby układu oddechowego są po schorzeniach ortopedycznych drugą najważniejszą przyczyną niewydolności wysiłkowej koni. U zwierząt młodych najczęściej są one powodowane przez czynniki zakaźne, takie jak bakterie czy wirusy, a u »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: lek. wet. Jacek Garncarz
str. 26
Konieczność udzielenie pomocy pacjentowi z nagłym przypadkiem okulistycznym przez lekarza weterynarii tzw. pierwszego kontaktu, wymusza na nim zaznajomienie się z takimi stanami, aby mógł on podejmować szybkie i odpowiednie decyzje »

OKULISTYKA

autor: lek. wet. Jolanta Bujok, lek. wet. Maciej Kiełbowicz, prof. UWM lek. wet. Aneta Bocheńska, lek. wet. Joanna Paczuska
str. 30
Badania przeprowadzono na 40 psach, u których zdiagnozowano zwichnięcie soczewki. W 32 przypadkach zwichnięcie dotyczyło przemieszczenia się soczewki do komory przedniej. W pięciu przypadkach zdiagnozowano nadwichnięcie soczewki. W czterech przypadkach »

ANESTEZJOLOGIA

autor: lek. wet. Agnieszka Wiśniewska
str. 34
Nieodłącznym elementem postępowania w nagłych przypadkach okulistycznych u małych zwierząt jest znieczulenie. Okolica oka oraz sama gałka oczna stanowią wrażliwe struktury, których zwierze często nie pozwala badać. Przeprowadzenie pełnego badania »
autor: dr n. wet. Piotr Skrzypczak
str. 38
Znieczulenia infuzyjne zarówno domięśniowe, jak i dożylne ze względu na prostotę wykonania i brak potrzeby inwestycji w specjalistyczną aparaturę będą zawsze chętnie stosowane w codziennej praktyce weterynaryjnej. W anestezji domięśniowej »

DERMATOLOGIA

autor: lek. wet. Wojciech Toczek, dr n. wet. Piotr Wilkołek, dr n. wet. Marcin Szczepanik, dr n. wet. Anna Śmiech
str. 46
W artykule przedstawiony został tok postępowania dermatologa klinicysty u psów i kotów w przypadkach podejrzenia dermatofitozy. Do grupy tych grzybic należą mikrosporoza i trychofitoza, które jak wskazują statystyki epizootyczne, stanowią »

PARAZYTOLOGIA

autor: dr n. wet. Małgorzata Ewa Wiśniewska
str. 58
Pasożyty zewnętrzne u małych zwierząt są wszechobecne, szkodliwe nawet epizootycznie i na dodatek trudne do całkowitej eliminacji ze środowiska życia gospodarza. Do ektopasożytów zaliczamy szeroką gamę gatunków stawonogów z rzędu »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: lek. wet. Dagmara Kowalska, mgr Aleksandra Szwedko, dr n. wet. Nikola Pantchev, dr n. wet. Andrzej Połozowski, dr n. wet. Jolanta Piekarska
str. 66
Wiele już wiadomo na temat epidemiologicznego i epizootiologicznego znaczenia kleszczy twardych (Ixodidae) lecz nadal stanowią one dla lekarzy medycyny i lekarzy weterynarii wielką niewiadomą.

PRZEWODNIK

autor: Ph. Mimouni
str. 70
Pomimo, że istnieją różne metody leczenia łagodnego przerostu prostaty, wszystkie mające na celu zmniejszenie jej wielkości. Lekarz weterynarii powinien znać zalety i wady każdej metody, tak aby zalecić konkretnemu pacjentowi »

KARDIOLOGIA

autor: dr n. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone
str. 72
Ubytek w przegrodzie międzykomorowej (VSD), relatywnie często występująca wrodzona wada serca u psów i kotów, może występować jako wada pojedyncza lub mnoga – w takiej sytuacji pojawia się najczęściej równolegle »

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 78
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. wet. Aleksandra Krygowska-Jankowska, lek. wet. Michał Jankowski
str. 81
Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie praktycznych aspektów badania USG narządu tarczowego. Dokładna znajomość anatomii szyi oraz odpowiednio dobrane parametry pomiarów i typ głowicy ultrasonograficznej pozwalają na prawidłowe przeprowadzenie tego »

ŻYWIENIE

autor: dr inż. Jacek Wilczak, dr n. wet. Michał Jank, mgr inż. Dariusz Kamola, mgr inż. Adam Prostek
str. 85
Żywienie w chorobie nowotworowej ma czasami decydujące znaczenie w utrzymaniu zwierzęcia przy życiu w czasie prowadzonego leczenia oraz w prawidłowym powrocie do zdrowia już po zakończonym postępowaniu farmakologicznym. Prawidłowo prowadzone »

GADY

autor: lek. wet. Aleksandra Maluta
str. 90
Zaburzenia ze strony oczu u gadów są dość częste. W wielu przypadkach są efektem błędów pielęgnacyjnych oraz żywieniowych. Nierzadko wśród przyczyn chorób oczu są infekcje bakteryjne lub inwazje pasożytnicze. Zdarzają »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: Sheila Crispin, Michael J. Day
str. 94
Publikacja stanowi fragment książki pt. Immunologia kliniczna psów i kotów Michaela J. Daya.

WYWIAD

autor: Monika Cukiernik
str. 98
Z Jackiem Garncarzem – lekarzem weterynarii, specjalizującym się w okulistyce weterynaryjnej, autorem ponad 40 artykułów w czasopismach branżowych i 15 w pismach dla miłośników zwierząt, rozmawia Monika Cukiernik.

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 100
25 i 26 lutego br. kilkuset lekarzy weterynarii pasjonujących się kardiologią miało okazję wysłuchać eksperckich wykładów, które odbyły się w Warszawie i Katowicach.
autor: Monika Cukiernik
str. 101
Firma ScanVet zaprasza lekarzy weterynarii na specjalistyczne warsztaty z zakresu anestezjologii, które prowadzi dr n. wet. Piotr Skrzypczak. Głównym celem spotkań jest kreowanie standardów postępowania anestezjologicznego w weterynarii. Spotkania odbyły »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.