Archiwum

Szanowni Państwo!Witam Państwa w listopadzie - miesiącu dla naszej branży bardzo ważnym, ze względu na odbywający się w Krakowie, w dniach 18-20 listopada, XIII Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt pt.: „Pediatria małych zwierząt”. Ruszyła również nowa strona PSLWMZ www.pslwmz.org.pl - bardzo przejrzysta, ciekawa, z informacjami na temat wydarzeń weterynaryjnych. W imieniu znamienitego zarządu PSLWMZ zapraszamy! Nasza redakcja jako jedyna objęła patronat medialny nad „Olsztyńskim Forum Weterynaryjnym 2005 „Kardiologia i okulistyka w praktyce”. Organizuje je IVSA Poland o. Olsztyn oraz Royal Canin Polska dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej oraz lekarzy weterynarii praktyków. Forum odbędzie się w dniach 26-27 listopada 2005 roku. W numerze pierwszym 2006 roku będziecie Państwo mogli »

NASZE SPRAWY

str. 5

VET-MEDYCYNA

autor: Marta Siemieniuch
str. 8
Okres neonatalny, czyli poporodowy, obejmuje pierwsze tygodnie życia szczeniąt i kociąt. Przeżycie tego przedziału czasowego przez oseski jest całkowicie uzależnione od instynktu macierzyńskiego matki oraz od warunków środowiskowych stworzonych przez »
autor: Małgorzata Dzierzęcka
str. 17
W ciągu ostatnich lat wzrosło zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia. Jedną z nich jest akupunktura, której skuteczność w leczeniu ludzi zachęciła lekarzy weterynarii do zastosowania jej również u zwierząt. W weterynarii »
autor: Jacek Garncarz
str. 22
autor: dr n. wet. Marcin Jankowski, prof. dr hab. Józef Nicpoń
str. 24
Płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe (bronchoalveolar lavage - BAL) jest metodą diagnostyczną umożliwiającą pobieranie materiału z oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych, który następnie może być poddany różnym badaniom, np. cytologicznym, mikrobiologicznym, biochemicznym i immunologicznym »
autor: Paweł Jonkisz
str. 28
Przewlekła niewydolność nerek (CRF) jest stanem stopniowej, nieodwracalnej utraty zdolności nerek do spełniania swoich funkcji. To często występująca choroba tego narządu u psów i kotów. Najlepszym wykładnikiem upośledzenia czynności nerek »
autor: dr n. wet. Katarzyna Mróz, Piotr Sławuta
str. 32
Choroby wątroby są powszechne w gastroenterologii weterynaryjnej. Artykuł prezentuje temat ostrej i przewlekłej niewydolności wątroby oraz możliwości terapii. Przedstawiono również postępowanie dietetyczne w chorobach wątroby.Glance of clinician vet at liver »
autor: Bogdan Feliks
str. 40
Znakowanie terytorium moczem u kotów, zwane również często zamiennie spryskiwaniem moczem, jest zaburzeniem zachowania pochodzenia psychicznego. W odpowiednim diagnozowaniu zaburzenia w oddawaniu moczu muszą być brane pod uwagę i rozróżniane »
autor: Rajmund Sokół
str. 48
U ludzi i zwierząt dochodzi do pożądleń przez owady błonkoskrzydłe. Jad owadów powoduje zróżnicowane reakcje organizmu, od dyskomfortu, poprzez miejscowe obrzęki, do ostrych reakcji systemowych, takich jak szok anafilaktyczny lub »
autor: Agnieszka Wanda
str. 54
Rośliny ozdobne trzymane w domach i na balkonach zawierają wiele związków biologicznie aktywnych, dzięki którym są wykorzystywane w lecznictwie czy kosmetyce. Niestety, wiele spośród tych związków może się stać przyczyną »
autor: Dorota Pomorska, Marcin Szczepanik
str. 62
Alergia pokarmowa jest chorobą, która jest dosyć często spotykana u zwierząt (u około 1% psów i kotów występują negatywne reakcje na pobierany pokarm) (8). Szacuje się, że alergia pokarmowa to »
str. 68
W poprzedniej części omówione zostały znieczulenia okołonerwowe stanowiące rutynową część badania ortopedycznego. W praktyce często badanie to musi zostać uzupełnione o znieczulenia jam maziowych, przede wszystkim stawów. Wykonujemy je jako »
str. 74
W pracy opisano dwa przypadki leczenia dużej rany płatowej powieki i wielomiesięcznej przetoki ropnej spowodowanej nietypową lokalizacją ciała obcego w pobliżu stawu żuchwowo-skroniowego. U pierwszego konia mikochirurgiczna rekonstrukcja rozerwanej powieki »
autor: Piotr Ostaszewski
str. 77
str. 78

OKIEM REPORTERA

autor: Monika Siwiec
str. 80

VET-NEWS

str. 82

NASZE SPRAWY

str. 83

VET-LEX

str. 84
Warszawa, listopad 2005Szanowni Państwo!Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ma przyjemność przekazać Państwu materiały informacyjne dotyczące bezpieczeństwa leczenia w zakresie monitorowania wystąpienia działań niepożądanych weterynaryjnych produktów leczniczych. »
autor: Anna Stychlerz
str. 86
Osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki nieposiadające osobowości prawnej, które przed dniem wejścia z życie Ustawy prowadziły zakład leczniczy dla zwierząt, zachowują uprawnienia do jego prowadzenia. Jednakże są one obowiązane »

VET-PRESS

autor: Krzysztof Janeczko, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 91
Elastyczność to umiejętność dostosowania się do aktualnych warunków. W przypadku świadczenia usług oznacza to przystosowanie się do potrzeb klientów, tak aby z jednej strony spełnić oczekiwania usługobiorcy, z drugiej zaś »
autor: Roman Aleksiewicz, Katarzyna Skiba
str. 93

NASZE SPRAWY

str. 94

VET-PRESS

autor: Piotr Grzelak
str. 95

NASZE SPRAWY

str. 96

VET-IMPREZY

str. 97
str. 98
str. 98
str. 99
str. 99
str. 100
str. 100
str. 100
str. 101
str. 102

NASZE SPRAWY

str. 104

KLUB KSIĄŻKI

str. 105

VET-NOWOŚĆ

str. 107

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.