Archiwum

Nagłe przypadki są częstą przyczyną zwracania się właścicieli zwierząt o pomoc do zakładów leczniczych dla zwierząt. Niejednokrotnie lekarz weterynarii musi w bardzo krótkim czasie i przy minimalnej liczbie danych diagnostycznych właściwie ocenić dany przypadek i zaproponować schemat postępowania leczniczego. W wydaniu nagłe przypadłości andrologiczne u małych zwierząt, przy których wymagana jest niezwłoczna pomoc lekarska, stany bezpośrednio zagrażające życiu zwierzęcia.

VET-NEWS

autor: Anna Niziurska
str. 6
Nagroda Easy to Give, laseropunktura w schorzeniach oczu, konferencja żywieniowa w Atlancie - te i inne interesujące informacje właśnie tutaj!

POLECAMY

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 9
Lekarz weterynarii ma obowiązek wykonywać zawód z należytą starannością, zgodnie ze współczesną wiedzą lekarsko-weterynaryjną, przepisami prawa i zasadami deontologii weterynaryjnej. W wyborze metod leczenia ma autonomię. Musi jednak pamiętać, że »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Alexandra Kehl, dr Patricia Alcaraz Rodriguez, dr Elizabeth Muller
str. 14
Hemofilia typu A i B występująca u psów jest najważniejszym dziedzicznym zakłóceniem przebiegu hemostazy wtórnej. Częstotliwość występowania hemofilii A jest blisko trzy do czterech razy wyższa niż hemofilii typu B

CHOROBY WEWNĘTRZNE/ŻYWIENIE

autor: lek. wet. Jadwiga Bąkowska, dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Kubiak, dr n. wet. Jolanta Spużak, dr n. wet. Kamila Glińska - Suchocka, dr n. wet. Marcin Janowski, lek. wet. Maciej Grzegory, Bartłomiej Liszka
str. 28
W artykule opisano postępowanie terapeutyczne oraz dietetyczne u psów w wybranych zaburzeniach przewodu pokarmowego. Ponadto omówiono płynoterapię w przypadku stanów ostrych, gdzie zwierzę nie może przyjmować pokarmu. W pierwszej części »

DIAGNOSTYKA

autor: lek. med. Weronika Czas, lek. wet. Mateusz Hebel
str. 36
Tomografia komputerowa (TK) pozwala na obrazowania wybranej okolicy ciała w cienkich, od 0,5 do 10 mm, przekrojach. W przypadku złożonej struktury anatomicznej, jaką stanowi np. staw łokciowy, nakładanie się cieni »

NEUROLOGIA

autor: dr hab. n. wet. Sławomir Gonkowski
str. 41
Miokimia i neuromiotonia to rzadko występująca choroba nerwów obwodowych psów i kotów dotycząca głownie Jack Russell terierów. Jej występowanie jest związane z wrodzoną lub nabytą patologią bramkowanych napięciem kanałów »

KARDIOLOGIA

autor: lek. wet. Szymon Bogucki, dr n. wet. Agnieszka Noszczyk-Nowak
str. 46
Ocena zmienności rytmu serca jest cenną metodą zbadania współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego. Jest to metoda nieinwazyjna. Niniejszy artykuł opisuje analizę HRV i jej przydatność w medycynie weterynaryjnej.

OKULISTYKA

autor: dr hab. n. wet. Jacek Madany
str. 51
Zapalenie błony naczyniowej jest groźną chorobą gałki ocznej grożącą utratą widzenia. Wywoływana jest ona przez liczne czynniki okołogałkowe jak również ogólnoustrojowe choroby metaboliczne i infekcyjne. Wymaganiem klinicznym jest dobre rozpoznanie »

NAGŁE PRZYPADKI

autor: lek. wet. Justyna Buczkowska, lek. wet. Joanna Pasikowska, dr n. wet. Grzegorz Jakub Dejneka, dr hab. prof. nadzw. Wojciech Niżański
str. 56
Aby przybliżyć lekarzom tematykę stanów nagłych w andrologii małych zwierząt w artykule opisano najczęściej występujące schorzenia, które wymagają niezwłocznej interwencji lekarskiej. Opisano zadzierzgnięcie prącia, ostre zapalenie jąder i najądrzy, skręt »

KAZUISTYKA

autor: lek. wet. Piotr Błasiak, dr n. wet. Karolina Błasiak
str. 66
Roponercze jest stosunkowo rzadko spotykaną chorobą u psów, najczęściej zwierząt starszych. Stan ten jest powikłaniem wodonercza, w którym nagromadzony w miedniczce nerkowej mocz przybiera postać treści ropnej w następstwie zakażenia. »
autor: dr n. wet. Olga Gójska-Zygner
str. 74
Zespół Conna jest chorobą spowodowaną nadprodukcją mineralokortykosteroidów przez jedno lub oba nadnercza. Nadmiar mineralokortykosteroidów wynika z aktywnego hormonalnie guza nadnercza. Chirurgiczne usunięcie zmienionego nadnercza jest leczeniem z wyboru. Jednakże, leczenie »
autor: dr hab. Roman Aleksiewicz, lek. wet. Iwona Starczewska, lek. wet. Marcin Bojarski
str. 79
Wynik poprawnie przeprowadzonego procesu diagnostycznego powinien odkrywać  spójny obraz  przyczyn,przebiegu i ewentualnych  dalszych konsekwencji stwierdzonych zmian chorobowych.Opisany przypadek  implikacji klinicznych obecności zachyłka pęcherzowo- moczownikowego wskazuje na konieczność analizy danych z »

WARTO WIEDZIEĆ

autor: lek. wet. Katarzyna Kraszewska
str. 82
Echokardiografia, obok zdjęcia RTG, jest obecnie najczęściej wykonywanym badaniem dodatkowym u królików z problemami kardiologicznymi. W przypadku radiografii, możemy potwierdzić zastoinową niewydolność krążenia, zdiagnozować powiększenie sylwetki serca lub obrzęk płuc. »

GRYZONIE

autor: lek. wet. Magdalena Szweda
str. 84
Chomiki, podobnie jak psy i koty, mogą na skutek różnych chorób wymagać interwencji chirurgicznych. Zabieg sterylizacji w przypadku chomików syryjskich z ropomaciczem charakteryzuje się pewną specyfiką, wynikającą z niewielkich »

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: mgr Aneta Sucharska-Marczewska, dr n. wet. Agnieszka Kurosad
str. 88
Probiotyki są to żywe mikroorganizmy, szeroko rozpowszechnione zarówno w medycynie człowieka, jak i w weterynarii. Zazwyczaj stosuje się je w celu wyrównania mikroflory przewodu pokarmowego, a więc po długotrwałej antybiotykoterapii, »

VET-LEX

autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak
str. 90
Kontrola surowców do produkcji produktórw leczniczych, kontrola graniczna pasz, program wykrywania zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka - te i inne informacje właśnie tutaj.

VET-BIZNES

autor: lek. wet. Andrzej Lisowski
str. 92
Podstawowym celem prowadzonej działalności gospodarczej w gospodarce rynkowej jest wzrost zamożności właściciela. Aby sprostać tak postawionemu celowi, każdy lekarz prowadzący ZLZ (przedsiębiorca) musi trwale uzyskiwać nadwyżkę przychodów nad kosztami, czyli »

VET-PRESS

autor: dr n. wet. Piotr Listos
str. 100
Weterynaria sądowa jest stosowaną nauką medyczno-weterynaryjną. Stanowi jeden z obligatoryjnych przedmiotów wykładanych podczas końcowych lat studiów na wydziałach medycyny weterynaryjnej w naszym kraju, którego zaliczenie związane jest ze zdaniem egzaminu.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

autor: Anna Niziurska, Monika Cukiernik
str. 102
Nadrzędnym celem projektu było to, aby zwierzęta, a w szczególności koty, oczekiwały na wizytę w komfortowych warunkach, ograniczających stres.

VET-KWESTIONARIUSZ

autor: Monika Cukiernik
str. 104
Prowadzi szkolenia ultrasonograficzne na terenie Polski oraz konsultacje w zakresie diagnostyki obrazowej w lecznicach na terenie województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego.

PROGRAM EDUKACYJNY

str. 106
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod »

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 109
Kolejna odsłona warsztatów, poświęcona nowoczesnym schematom anestezjologicznym, tym razem odbyła się w Klinice Zwierząt Domowych dr. Andrzeja Pępiaka w Szczecinie. Spotkanie poprowadził dr n. wet. Piotr Skrzypczak, którego fachowość i »
autor: lek. wet. Marcin Suszyński
str. 110
Maj to tradycyjnie miesiąc konferencji VetCo – tym razem odbyły się aż dwa wydarzenia. 17 maja – sympozjum okulistyczne, a 18-19 maja konferencja „Intensywna terapia i choroby układu oddechowego”.
autor: Anna Niziurska
str. 111
Jak co roku w kwietniu do Łodzi zjechali przedstawiciele nauki, lekarze weterynarii i studenci z całej Polski, aby wziąć udział w IX Targach Medycyny Weterynaryjnej Vetmedica oraz III Kongresie Praktyki »
autor: Monika Cukiernik
str. 112
Prawie 400 lekarzy weterynarii z Polski i Litwy spotkało się na Międzynarodowej Konferencji, która już po raz dziesiąty odbyła się w drugi majowy weekend w Warszawie.
autor: Anna Niziurska
str. 113
Firmy Bayer Polska sp. z o.o. oraz PPH Eskulap sp.j. z Gliwic, wyłączny dystrybutor produktów Idexx Laboratories Inc. podjęły nową, bardzo interesującą inicjatywę – kameralne spotkania dyskusyjne czyli właśnie Konwersatoria.

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.